Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Rozmowa z Urszulą Zajączkowską i komentarz Joanny…
2017-02-16, 09:38 Autor: Barbara Więcek

Rozmowa z Urszulą Zajączkowską i komentarz Joanny Filipczyk

Urszula Zajączkowska o Roku Jana Cybisa
Urszula Zajączkowska, dyrektor Muzeum Śląska Opolskiego
- Znane powiedzonko mówi "cudze chwalicie, swego nie znacie" i myślę, że tak jest na Opolszczyźnie z Janem Cybisem. Edukacja szkolna jest jaka jest, jesteśmy przyzwyczajeni do realistycznych przedstawień zdarzeń historycznych i malarstwo Cybisa może się nam wydawać trudne. A to malarz światowego formatu, laureat nagrody Guggenheima, najwybitniejszy polski kolorysta - powiedziała w rozmowie "W cztery oczy" Urszula Zajączkowska, dyrektor MŚO. Dziś w galerii muzeum przy ul. Ozimskiej inauguracja obchodów Roku Jana Cybisa. Będzie można obejrzeć film Władysława Jurkowa "Widok z okna" i porozmawiać z twórcą. Dodajmy, że opolskie muzeum ma największy w Polsce zbiór prac Cybisa: to 90 obrazów olejnych i ponad 800 szkiców na papierze. Wybrane dzieła można oglądać na co dzień w galerii przy ul. Ozimskiej. Muzeum stara się także prezentować prace laureatów nagrody imienia Cybisa - najbardziej prestiżowej polskiej nagrody w dziedzinie sztuk plastycznych.
Joanna Filipczyk o znaczeniu twórczości Jana Cybisa
Joanna Filipczyk, kierownik działu sztuki w Muzeum Śląska Opolskiego
- Cybis pozostawał po wpływem francuskiego impresjonizmu i niemieckiego ekspresjonizmu, co nadało jego malarstwu bardzo oryginalny rys. Mawiał, że obraz powinien być rozstrzygnięty po malarsku, nie interesowała go anegdota, historia, opowiadanie, tak typowe dla XIX-wiecznego malarstwa. Malował martwe natury, pejzaże, czasem portrety, bardzo jednak dalekie od realizmu - powiedziała w "Poglądach i osądach" Joanna Filipczyk, kustosz MŚO. Cybis należał do Klubu Paryskiego, czyli grupy studentów, którzy w latach 20. XX wieku uznali, że malarstwo warto studiować tylko w Paryżu, a po powrocie do kraju opanowali po wojnie artystyczne uczelnie i jako wykładowcy uczynili koloryzm najważniejszym nurtem malarskim w Polsce.

Zobacz także

2021-11-14, godz. 08:30 Bogdan Zwoliński o boomie związanym z branżą budowlaną Mimo rosnących cen materiałów budowlanych, również na Opolszczyźnie trwa boom związany z tą branżą. Zmieniają się przepisy dotyczące tej działalności… » więcej 2021-11-13, godz. 08:30 Wacław Bortnik o brakach kadrowych w inspekcji weterynaryjnej Nie tylko w przychodniach zdrowia znaczącym problemem zaczyna być deficyt młodych lekarzy. Kłopoty kadrowe ma też inspekcja weterynaryjna. Jej działalność… » więcej 2021-11-11, godz. 08:30 Jerzy Wrębiak o zachowaniu spuścizny i polskiej obecności na Kresach Wschodnich W Narodowe Święto Niepodległości rozmowa „W cztery oczy” poświęcona była zachowaniu spuścizny i polskiej obecności na Kresach Wschodnich. O związane… » więcej 2021-11-07, godz. 08:30 Tadeusz Piątkowski o 25-leciu działalności Środowiskowego Domu Samopomocy w Prudniku 25-lecie działalności obchodzi Środowiskowy Dom Samopomocy w Prudniku. Był pierwszy na Opolszczyźnie. Tego typu placówki dziennego pobytu są ośrodkami… » więcej 2021-11-06, godz. 08:30 Adriana Dziaczyszyn o różnych aspektach funkcjonowania i realizowania projektów przez Lokalne Grupy Działania Od 15 lat funkcjonują Lokalne Grupy Działania. Zrzeszają przedstawicieli sektora publicznego, prywatnego oraz pozarządowego. Za pośrednictwem LGD samorządy… » więcej 2021-11-01, godz. 08:30 Marcin Żukowski o poszukiwaniu miejsc spoczynku osób poległych w walkach o niepodległość i zjednoczenie Polski Początek listopada to czas zadumy, kiedy w szczególny sposób wspominamy tych, którzy walczyli o wolność i niepodległość naszej Ojczyzny. Ich mogiły są… » więcej 2021-10-31, godz. 08:30 Elżbieta Oficjalska o tym, że obok tradycji katolickiej przez wieki funkcjonowały wierzenia ludowe i gusła Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny mają wyjątkowe miejsce w naszym kalendarzu. W tym czasie szczególnie odwiedzamy mogiły bliskich, zapalamy znicze, kładziemy… » więcej 2021-10-30, godz. 08:30 Prof. Jan Żaryn m.in. o postawie opolskich hierarchów w komunistycznych czasach W sobotni poranek zapraszamy do wysłuchania wywiadu z prof. Janem Żarynem, znanym historykiem, znawcą historii Kościoła Katolickiego w Polsce XX wieku. Był… » więcej 2021-10-24, godz. 08:30 Katarzyna Czochara o aktywności sejmowej oraz protestach lekarzy i nauczycieli O aktywność sejmową oraz protesty lekarzy i nauczycieli zapytaliśmy w niedzielny poranek Katarzynę Czocharę, posłankę Prawa i Sprawiedliwości. Pokieruje… » więcej 2021-10-23, godz. 08:35 Piotr Bujak o tematyce ekologicznej i dotyczącej ochrony zabytków w gminie Głogówek Tematyka ekologiczna i dotycząca ochrony zabytków zdominowała poranną rozmowę „W cztery oczy” z Piotrem Bujakiem, burmistrzem Głogówka. Władze gminy… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »