Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Dr Katarzyna Widera
2014-06-17, 08:53 Autor: Radio Opole

Dr Katarzyna Widera

- Instytut Śląski jest w trudnej sytuacji - mówi dyrektor. Humanistyka nie jest w cenie.

Dr Katarzyna WideraGościem porannej rozmowy '"W cztery oczy" była dr Katarzyna Widera, dyrektor Instytutu Śląskiego. Przy okazji 80 lat istnienia instytutu Marek Świercz pytał o jego przyszłość. A tak, jak mówi dyrektor, ze względu na zmieniające się warunki finansowania nauki, jest mocno niepewna:

– Wydawało się nam, że w 2012 roku, kiedy moi poprzednicy dokonywali trudnych decyzji, bo decyzji personalnych i podjęli się procesu restrukturyzacji (odeszło od nas 10 pracowników naukowych) sytuacja jest uratowana. Niestety, reforma finansowania nauki spowodowała zmianę algorytmu i dotacja statutowa na podtrzymanie potencjału badawczego jest z roku na rok obniżana – mówi dr Katarzyna Widera.

– W ciągu trzech ostatnich lat dotacja statutowa przy praktycznie niezmienionej liczbie pracowników naukowych została nam zmniejszona o 45%. Jak na nauki humanistyczne, które nie wytwarzają dóbr utylitarnych, na które łatwo można znaleźć nabywców, to za dużo – zaznacza dyrektor Instytutu.

– A muszę pochwalić moich pracowników, bo obszarze pozyskiwania grantów mamy dość dużo sukcesów – zaznacza dr Widera. I dodaje, że wszystkie 119 instytutów w Polsce podlega pod tę samą ustawę i ma takie same problemy. – Zaprosiliśmy naszych przyjaciół do wspólnej dyskusji. Wiemy, że w innych częściach Europy jest tak samo jak u nas. Humanistyka nie jest w cenie. Jest ważna, jest potrzebna, ale przy zmieniających się uwarunkowaniach dotyczących finansowania jest nam coraz trudniej – podkreśla.

Czego życzyć pracownikom z okazji 80 lat istnienia Instytutu Śląskiego? – Przyszłości, tego, żebyśmy mogli spotkać się na kolejnym jubileuszu – odpowiada dyrektor.

Marek Świercz pytał też o remont Instytutu Śląskiego, szanse na pieniądze z Unii Europejskiej, współpracę z Parkiem Naukowo-Technologicznym i Specjalną Strefę Demograficzną, która jest przecież konsekwencją badań m.in. profesorów z Instytutu Śląskiego.

Zobacz także

2021-11-14, godz. 08:30 Bogdan Zwoliński o boomie związanym z branżą budowlaną Mimo rosnących cen materiałów budowlanych, również na Opolszczyźnie trwa boom związany z tą branżą. Zmieniają się przepisy dotyczące tej działalności… » więcej 2021-11-13, godz. 08:30 Wacław Bortnik o brakach kadrowych w inspekcji weterynaryjnej Nie tylko w przychodniach zdrowia znaczącym problemem zaczyna być deficyt młodych lekarzy. Kłopoty kadrowe ma też inspekcja weterynaryjna. Jej działalność… » więcej 2021-11-11, godz. 08:30 Jerzy Wrębiak o zachowaniu spuścizny i polskiej obecności na Kresach Wschodnich W Narodowe Święto Niepodległości rozmowa „W cztery oczy” poświęcona była zachowaniu spuścizny i polskiej obecności na Kresach Wschodnich. O związane… » więcej 2021-11-07, godz. 08:30 Tadeusz Piątkowski o 25-leciu działalności Środowiskowego Domu Samopomocy w Prudniku 25-lecie działalności obchodzi Środowiskowy Dom Samopomocy w Prudniku. Był pierwszy na Opolszczyźnie. Tego typu placówki dziennego pobytu są ośrodkami… » więcej 2021-11-06, godz. 08:30 Adriana Dziaczyszyn o różnych aspektach funkcjonowania i realizowania projektów przez Lokalne Grupy Działania Od 15 lat funkcjonują Lokalne Grupy Działania. Zrzeszają przedstawicieli sektora publicznego, prywatnego oraz pozarządowego. Za pośrednictwem LGD samorządy… » więcej 2021-11-01, godz. 08:30 Marcin Żukowski o poszukiwaniu miejsc spoczynku osób poległych w walkach o niepodległość i zjednoczenie Polski Początek listopada to czas zadumy, kiedy w szczególny sposób wspominamy tych, którzy walczyli o wolność i niepodległość naszej Ojczyzny. Ich mogiły są… » więcej 2021-10-31, godz. 08:30 Elżbieta Oficjalska o tym, że obok tradycji katolickiej przez wieki funkcjonowały wierzenia ludowe i gusła Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny mają wyjątkowe miejsce w naszym kalendarzu. W tym czasie szczególnie odwiedzamy mogiły bliskich, zapalamy znicze, kładziemy… » więcej 2021-10-30, godz. 08:30 Prof. Jan Żaryn m.in. o postawie opolskich hierarchów w komunistycznych czasach W sobotni poranek zapraszamy do wysłuchania wywiadu z prof. Janem Żarynem, znanym historykiem, znawcą historii Kościoła Katolickiego w Polsce XX wieku. Był… » więcej 2021-10-24, godz. 08:30 Katarzyna Czochara o aktywności sejmowej oraz protestach lekarzy i nauczycieli O aktywność sejmową oraz protesty lekarzy i nauczycieli zapytaliśmy w niedzielny poranek Katarzynę Czocharę, posłankę Prawa i Sprawiedliwości. Pokieruje… » więcej 2021-10-23, godz. 08:35 Piotr Bujak o tematyce ekologicznej i dotyczącej ochrony zabytków w gminie Głogówek Tematyka ekologiczna i dotycząca ochrony zabytków zdominowała poranną rozmowę „W cztery oczy” z Piotrem Bujakiem, burmistrzem Głogówka. Władze gminy… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »