Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Dr Katarzyna Widera
2014-06-17, 08:53 Autor: Radio Opole

Dr Katarzyna Widera

- Instytut Śląski jest w trudnej sytuacji - mówi dyrektor. Humanistyka nie jest w cenie.

Dr Katarzyna WideraGościem porannej rozmowy '"W cztery oczy" była dr Katarzyna Widera, dyrektor Instytutu Śląskiego. Przy okazji 80 lat istnienia instytutu Marek Świercz pytał o jego przyszłość. A tak, jak mówi dyrektor, ze względu na zmieniające się warunki finansowania nauki, jest mocno niepewna:

– Wydawało się nam, że w 2012 roku, kiedy moi poprzednicy dokonywali trudnych decyzji, bo decyzji personalnych i podjęli się procesu restrukturyzacji (odeszło od nas 10 pracowników naukowych) sytuacja jest uratowana. Niestety, reforma finansowania nauki spowodowała zmianę algorytmu i dotacja statutowa na podtrzymanie potencjału badawczego jest z roku na rok obniżana – mówi dr Katarzyna Widera.

– W ciągu trzech ostatnich lat dotacja statutowa przy praktycznie niezmienionej liczbie pracowników naukowych została nam zmniejszona o 45%. Jak na nauki humanistyczne, które nie wytwarzają dóbr utylitarnych, na które łatwo można znaleźć nabywców, to za dużo – zaznacza dyrektor Instytutu.

– A muszę pochwalić moich pracowników, bo obszarze pozyskiwania grantów mamy dość dużo sukcesów – zaznacza dr Widera. I dodaje, że wszystkie 119 instytutów w Polsce podlega pod tę samą ustawę i ma takie same problemy. – Zaprosiliśmy naszych przyjaciół do wspólnej dyskusji. Wiemy, że w innych częściach Europy jest tak samo jak u nas. Humanistyka nie jest w cenie. Jest ważna, jest potrzebna, ale przy zmieniających się uwarunkowaniach dotyczących finansowania jest nam coraz trudniej – podkreśla.

Czego życzyć pracownikom z okazji 80 lat istnienia Instytutu Śląskiego? – Przyszłości, tego, żebyśmy mogli spotkać się na kolejnym jubileuszu – odpowiada dyrektor.

Marek Świercz pytał też o remont Instytutu Śląskiego, szanse na pieniądze z Unii Europejskiej, współpracę z Parkiem Naukowo-Technologicznym i Specjalną Strefę Demograficzną, która jest przecież konsekwencją badań m.in. profesorów z Instytutu Śląskiego.

Zobacz także

2021-12-26, godz. 08:30 Marcin Żukowski o przedświątecznej i świątecznej działalności wolontariuszy i harcerzy ZHR W Święta Bożego Narodzenia pamiętamy też o naszych rodakach żyjących za granicami Ojczyzny. To też czas, gdy wspieramy kombatantów, starsze osoby i polskie… » więcej 2021-12-25, godz. 08:30 Ks. Marek Dziony o lokalnych tradycjach i duchowym wymiarze Bożego Narodzenia Opolszczyzna jest wielokulturowym regionem. O lokalnych tradycjach i duchowym wymiarze Bożego Narodzenia rozmawialiśmy w sobotni, świąteczny poranek. Gościem… » więcej 2021-12-19, godz. 08:30 Dr Sabina Kubiciel-Lodzińska o postawie mieszkańców województwa opolskiego wobec cudzoziemców W związku z kryzysem na granicy polsko-białoruskiej problem migrantów jest jednym z tematów dnia medialnych przekazów. Wzbudza też spore emocje społeczne… » więcej 2021-12-18, godz. 08:30 Violetta Zalejska o tym, jak pandemia i obostrzenia odbiły się na instytucjach kulturalnych Do niedzieli potrwa Jarmark Bożonarodzeniowy w Strzelcach Opolskich. To jedna z ostatnich takich przedświątecznych imprez w regionie. Grudzień to też czas… » więcej 2021-12-12, godz. 12:11 Grzegorz Pukas o najnowszej publikacji dotyczącej ks. bp. Antoniego Adamiuka Gościem Radia Opole był Grzegorz Pukas Chorągwi Harcerzy Ziemi Opolskiej ZHR im. Witolda Pileckiego, który opowiedział o najnowszej publikacji dotyczącej… » więcej 2021-12-11, godz. 08:30 Sebastian Szczurek o najnowszym raporcie dotyczącym umów o dzieło ZUS opublikował raport dotyczący umów o dzieło. Choć budzi obawy przedsiębiorców, to pokazuje kilka ciekawych danych. O nich opowiadał w sobotni poranek… » więcej 2021-12-05, godz. 09:21 Monika Feret o opolskiej akcji „Zostań Świętym Mikołajem - Oddaj krew” Po raz 10 organizowana jest w Opolu akcja „Zostań Świętym Mikołajem - Oddaj krew”. Podczas tego wydarzenia w poprzednich latach zbierano blisko 40 litrów… » więcej 2021-12-03, godz. 13:51 Radosław Roszkowski o szczegółach przedsięwzięć na pograniczu opolsko-czeskim Wraz z nową perspektywą finansową Unii Europejskiej pojawia się możliwość poprawy infrastruktury drogowej i kolejowej na pograniczu opolsko-czeskim. O unijne… » więcej 2021-11-21, godz. 08:30 Marek Dziony ze Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Bialskiej o książce o historii Białej Po blisko stu latach przetłumaczono z niemieckiego i wydano wyjątkową książkę „Historia miasta Białej na Górnym Śląsku”. Tekst tej publikacji oparty… » więcej 2021-11-20, godz. 08:30 Stefan Wacław o o sukcesach i problemach dotyczących upraw i hodowli zwierząt w regionie Opolscy rolnicy należą do krajowej czołówki producentów tego sektora gospodarki. Wpływ na to ma też otoczenie tej branży m.in. instytucje udzielające… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »