Radio Opole » W cztery oczy / Poglądy i osądy

Nasze rozmowy

2019-06-24, 09:45

Robert Socha i Jerzy Mika o wakacyjnych obozach i koloniach

Robert Socha o wakacyjny poradnik dla rodziców wysyłających swoje pociechy na obozy
Robert Socha, rzecznik Kuratorium Oświaty w Opolu
-Organizator wypoczynku dzieci i młodzieży musi się zalogować na specjalnej platformie pod nazwą wypoczynek.men.gov.pl, podać szczegółowy plan zajęć, stosowne oświadczenia, co jest potem oczywiście weryfikowane przez pracowników kuratorium, które po pozytywnej weryfikacji wydaje zgodę. Zgłoszeniu podlega każdy wypoczynek powyżej dwóch dni - mówił w rozmowie "W cztery oczy" Robert Socha, rzecznik Kuratorium Oświaty w Opolu.
Nadzór nad zorganizowanymi formami wypoczynku sprawuje właściwe dla danego regionu kuratorium oświaty. Rodzice, którzy chcą zasięgnąć informacji albo zgłosić swoje uwagi mogą skorzystać z telefonu

- Na każde zapytanie reagujemy. W 2018 roku mieliśmy w okresie letnim około stu kontroli. Nie stwierdzono nieprawidłowości, które musiałby zaowocować zamknięciem kolonii czy obozu - mówi nasz gość, dodając, że miejsca wypoczynku kontrolują także Sanepid oraz straż pożarna.
Do 24 czerwca do opolskiego kuratorium zgłoszono 416 form wypoczynku, z których skorzysta ponad 16 tysięcy uczniów. To 50 kolonii i obozów za granicą, 138 wyjazdów poza granice województwa oraz 59 obozów na naszym terenie. Do tego 169 półkolonii na terenie województwa opolskiego.więcej »
2019-06-23, 08:35

Sandra Murzicz o Międzynarodowym Dniu Etno-Designu w Muzeum Wsi Opolskiej

Sandra Murzicz o Międzynarodowym Dniu ETNODESIGNU w Muzeum Wsi Opolskiej
Opolskie Dziouchy wpadły na pomysł, by w Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu-Bierkowicach, w przepięknych okolicznościach przyrody zapoznać mieszkańców Opolszczyzny z folklorem – opolskim, polskim, ale też i tym z innych rejonów świata. O Międzynarodowym Dniu Etno-Design'u w niedzielny poranek opowiadała Sandra Murzicz.więcej »
2019-06-22, 08:35

Janusz Trzepizur o 14. Opolskim Festiwalu Skoków

Janusz Trzepizur o 14. Opolskim Festiwalu Skoków
Opole to miasto bez wątpienia festiwalowe. Tym razem, w ramach XIV Opolskiego Festiwalu Skoków (22-23.06) można śledzić sportowe zmagania wyjątkowych zawodników. O szczegółach imprezy i o dużych apetytach na kolejne rekordy opowiedział koordynator festiwalu, utytułowany skoczek, Janusz Trzepizur.więcej »
2019-06-19, 11:29

Katarzyna Tincel i Sebastian Szczurek o zasadach zatrudniania w czasie wakacji młodzieży

Katarzyna Tyncel o zasadach zatrudniania w czasie wakacji młodzieży
Katarzyna Tincel, pracownik Państwowej Inspekcji Pracy
- Nie ma dolnej granicy wieku podejmowania pracy dzieci - powiedziała w porannej rozmowie "W cztery oczy" Katarzyna Tincel starszy inspektor pracy Okręgowego Inspektoratu Pracy w Opolu. Zatrudnianie dzieci na umowy cywilnoprawne jest możliwe w każdym wieku, ale tylko wybranym rodzaju prac, na przykład w reklamie, czy przy działaniach artystycznych. Umowa o pracę może być zawarta z młodocianymi, czyli młodzieżą w wieku od 15 do 18 roku życia. - Na taką pracą sprawowany jest nadzór inspekcji pracy, i może być to tylko praca lekka - zaznaczył Katarzyna Tincel.więcej »
2019-06-20, 08:35

Ks. Łukasz Knosala o X Koncercie Uwielbienia w Opolu

Ks. Łukasz Knosala o X Koncercie Uwielbienia w Opolu
Boże Ciało to w Kościele katolickim to dzień uroczystych procesji z Najświętszym Sakramentem. W Opolu, już od 10 lat, to także wieczór Koncertu Uwielbienia na osiedlu Armii Krajowej. O tym, jak poprzez muzykę można czcić i wielbić Boga, opowiadał współorganizator wydarzenia, ks. Łukasz Knosala.więcej »
2019-06-19, 08:21

Rozmowa z Michałem Siekiem i Ireną Koszyk o mijającym roku szkolny

Michał Siek podsumowuje mijający rok szkolny
Michał Siek, opolski kurator oświaty
- To był bardzo trudny rok, było bardzo dużo zadań do realizacji. Kwiecień i maj to był okres bardzo wytężonej pracy po to, żeby egzaminy mogły się odbyć spokojnie - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" Michał Siek, opolski kurator oświaty. - Także trudna sprawa klasyfikowania uczniów, przez strajk nie były podejmowane uchwały, bo nie było kworum. Na szczęście tylko w dwóch przypadkach mieliśmy do czynienia z wykorzystaniem nowelizacji ustawy, pozwalającej na dokonanie klasyfikacji przez dyrektora szkoły - dodał.
Kurator Siek przytoczył także wyniki egzaminów na koniec szkoły podstawowej i gimnazjum.
- Jeśli chodzi o język polski to jest to około 60% z matematyki 44% j. angielski około 60% - wyniki uczniów z Opolszczyzny są zbliżone do średniej z wyników z całego kraju - powiedział Michał Siek.
Opolski kurator oświaty zapewnił także, że wystarczy miejsc w szkołach średnich i zawodowych dla absolwentów tak zwanego podwójnego rocznika. - To najmniej liczne roczniki z niżu demograficznego, dlatego tak została reforma pomyślana, żeby one spotkały się w tym roku - przekonywał gość "W cztery oczy".więcej »
2019-06-18, 08:54

Rozmowa z Rafałem Bartkiem i Szymonem Ogłazą o udzieleniu zarządowi regionu wotum zaufania

Rafał Bartek o posiedzeniu sejmiku województwa i najważniejszych uchwałach jakie zostaną omówione
Rafał Bartek, przewodniczący sejmiku województwa
- Będą dwie uchwały, gdzie możemy wstrząsnąć zarządem. Do tej pory było to tylko absolutorium, teraz mamy wprowadzone drugie głosowanie po raporcie ze stanu województwa opolskiego nad wotum zaufania - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" Rafał Bartek przewodniczący sejmiku województwa.

Na dzisiejszej sesji omawiany będzie wspomniany raport, który jest nowością wprowadzoną przez ustawodawcę, oraz wykonanie budżetu za 2018 rok. - Dla mnie jest to dosyć dziwne, że jet to rozłożone na dwa głosowania, bo oba głosowania, zarówno nad absolutorium jak i wotum zaufania skutkują tym samym, czyli wdrożeniem procedury odwoływania zarządu. Semik zajmie się także między innymi korektą budżetu na 2019 rok i planek ochrony województwa przed hałasem.więcej »
2019-06-17, 10:40

Rozmowy z Marcinem Ociepą i Grzegorzem Kulisiem o zmianach ułatwiających prowadzenie przedsiębiorstwa

Marcin Ociepa o zmianach ułatwiających prowadzenie przedsiębiorstwa
Marcin Ociepa sekretarz Stanu w Ministerstwie Technologii i Przedsiębiorczości

- W ostatnim czasie weszło w życie 70 punktowych zmian, które dotyczyły 70 ustaw i w sposób znaczący zmieniły sposób prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce i relacji przedsiębiorca-administracja publiczna - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" Marcin Ociepa wiceminister przedsiębiorczości i technologii.
- Staramy się, żeby regulacji było jak najmniej, minimalizować obowiązki przedsiębiorców i ściągali kolejne ograniczenia, które były przez lata nakładane - dodał wiceminister Ociepa. Te zmiany będą omawiane na spotkaniu "Prawo do przedsiębiorczości". Będą także konsultowane zmiany, które dopiero wejdą w życie.
- To na przykład: ograniczenie zatorów płatniczych, prosta spółka akcyjna, jako nowa forma prowadzenia działalności gospodarczej, nowe prawo zamówień publicznych.więcej »
2019-06-16, 08:40

Monika Kawa o 25. Festynie Fundacji DOM

Monika Kawa o festynie organizowanym przez Fundację DOM
Fundacja DOM po raz 25. organizuje swoje doroczne święto, które jest nie tylko szansą na poznanie podopiecznych fundacji, ale także okazją do wspólnej zabawy. O szczegółach niedzielnego festynu opowiedział organizatorka, Monika Kawa.

- W tym roku nasz festyn organizujemy pod hasłem „Pomoc ma MOC”. Nasza impreza usytuowana w samym środku miasta, na pl. Wolności, wpisuje się w świąteczny nastrój panujący w tych dniach w Opolu. Jesteśmy takim kolorowym akcentem na mapie Opola, szczególnie przeznaczonym dla rodzin z dziećmi, osób niepełnosprawnych. Będzie nas słychać i widać – mówiła organizatorka.więcej »
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »