Radio Opole » W cztery oczy / Poglądy i osądy

Nasze rozmowy

2019-07-21, 08:30

Elżbieta Kampa o inwentaryzacji w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu

Elżbieta Kampa o Miejskiej Bibliotece Publicznej
W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu zakończyła się inwentaryzacja. Dyrektor placówki, Elżbieta Kampa, podsumowała dla nas to przedsięwzięcie. Zapytaliśmy także o najczęstsze wakacyjne lektury opolan i podpowiedzieliśmy, gdzie w sezonie urlopowym można trafić na wyjątkowe festiwale książkowe.więcej »
2019-07-20, 08:30

Agnieszka Bąkowska o tym, jak przygotować dziecko na wyjazd na pierwszą kolonię lub obóz

Agnieszka Bąkowska o wyjazdach kolonijnych
Okres wakacyjny to czas pierwszych kolonii i obozów. Jak przygotować dziecko na taki wyjazd? Co zrobić, gdy w słuchawce usłyszymy rozpaczliwe: „Zabierz mnie do domu!”? Jak rodzice powinni się przygotować na wakacyjną rozłąkę z dzieckiem? O dobre rady poprosiliśmy Agnieszkę Bąkowską z Instytutu Nauk Pedagogicznych Uniwersytetu Opolskiego.więcej »
2019-07-19, 09:55

Marcin Oszańca i Piotr Woźniak o tegorocznych wyborach parlamentarnych

Marcin Oszańca o projekcie Koalicji Polskiej
Marcin Oszańca, rzecznik opolskich struktur Polskiego Stronnictwa Ludowego.
- Koalicja Polska jest projektem, który Władysław Kosiniak-Kamysz zaproponował już w styczniu tego roku. Jest to projekt, który zrzesza osoby o przekonaniach chadeckich, centrowych. Chcieliśmy zbudować taki projekt na wybory parlamentarne i pokazać, że opozycja powinna pójść w dwóch blokach: centrowym oraz lewicowym, liberalnym.

Zapraszaliśmy do naszego projektu różne podmioty, łącznie z Platformą Obywatelską, która jest naszym naturalnym sojusznikiem - mówił w rozmowie "W cztery oczy" Marcin Oszańca, rzecznik opolskich struktur Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Przypomnijmy: PSL zdecydował, że nie pójdzie do wyborów w ramach wspólnej koalicji z PO. - Rozmowy trwały jeszcze w tym tygodniu. My wskazywaliśmy, że Koalicja Europejska, projekt budowany na eurowybory, tak naprawdę poniósł porażkę - przekonuje Oszańca. - Weszliśmy w ten projekt, bo uznaliśmy, że koalicja partii proeuropejskich będzie w stanie zawalczyć o mocną pozycję Polski w Europie. Niestety, została nam narzucona narracja światopoglądowa, która nie odpowiadała naszym wyborcom.

Nasz gość mówi, że w ostatnich negocjacjach PSL dostał bardzo korzystną propozycję, jeśli chodzi o miejsca na listach wyborczych. - Musielibyśmy jednak zrezygnować z własnego klubu, co jest nie do przyjęcia. Nie przehandlujemy ponad 120 tradycji za parę stołków - mówi Oszańca.więcej »
2019-07-18, 09:14

Adam Berbelicki i Ewa Pinkawa o podwójnym roczniku walczącym o miejsca w szkołach średnich

Adam Berbelicki o naborze podwójnego rocznika
Adam Berbelicki, trener z Zespołu Szkół im. Józefa Warszewicza w Prószkowie
- Z naszej perspektywy nabór podwójnego rocznika to jest szansa i możliwość, by wciąż pokazywać się na obszarze Opolszczyzny i być widocznym. To jest możliwość, by większa rzesza ludzi o naszej szkole usłyszała. Mamy dwa roczniki, do których staramy się dotrzeć z naszą ofertą, żeby pokazać im, co robimy - mówił w rozmowie "W cztery oczy" Adam Berbelicki, trener piłkarski z Zespołu Szkół im. Józefa Warszewicza w podopolskim Prószkowie.

Prószkowska Pomologia, kiedyś legendarne technikum ogrodnicze, od 15 lat kojarzone jest przede wszystkim jako szkoła sportowa, ale ma także klasy mundurowe: policyjne i strażackie. Jak tłumaczy nasz gość, stara się pozyskać młodych ludzi zainteresowanych piłką nożną mieszkających na terenie całej Opolszczyzny (ci, którzy nie są w stanie dojeżdżać, mogą skorzystać z bursy położonej o 50 metrów od szkoły). I tu muszą rywalizować z innymi szkołami średnimi, które coraz chętnie otwierają ostatnio klasy sportowe (przykładem jest nowe IX LO w Opolu, gdzie patronem klas sportowych jest Odra Opole).

- Jak sobie radziliśmy do tej pory? Staraliśmy się pokazywać nasze wyniki sportowe i przekonywać młodych ludzi, że warto nas wybrać - mówi Berbelicki.
Warto dodać, że w szkole w Prószkowie uczy się także kilkudziesięciu uczniów z Ukrainy.więcej »
2019-07-17, 09:49

Michał Siek i dr Irena Koszyk o wynikach rekrutacji w Opolu

Michał Siek o rekrutacji do szkół średnich
Michał Siek, opolski kurator oświaty
- W regionie mamy prawie 16 tysięcy absolwentów gimnazjów i szkół podstawowych, na których czeka około 20 tysięcy miejsc w szkołach wyższego szczebla: liceach, technikach i szkołach branżowych. Każdy znajdzie dla siebie miejsce, co nie znaczy oczywiście, że trafi do szkoły, którą sobie wymarzył. Nigdy tak nie było, jeśli w jakiejś szkole jest kilku chętnych na jedno miejsce, to wiadomo, że nie wszyscy chętni się do niej dostaną - mówił w rozmowie "W cztery oczy" opolski kurator oświaty Michał Siek.

Na Opolszczyźnie każdy uczeń mógł wybrać sobie trzy szkoły (dla porównania, w Warszawie był podobno uczeń, który złożył aplikację do 196 placówek). Zdaniem naszego gościa, sytuacje, w których uczeń nie dostanie się do żadnej z trzech wskazanych szkół, powinny należeć do rzadkości.

- Jest sporo wolnych miejsc w szkołach w miasteczkach powiatowych. One od dawna borykają się z niżem demograficznym i dla nich podwójny rocznik jest ogromną szansą, niektóre szkoły wręcz uratuje przed likwidacją - mówi nasz gość. Kurator zwraca także uwagę na fakt, że w liczbach bezwzględnych ten podwójny rocznik jest zbliżony do pojedynczego rocznika z czasów demograficznego wyżu. - W przypadku renomowanego III LO w Opolu mieliśmy 5,1 kandydata na jedno miejsce, w tym roku mamy 4,9 w przypadku absolwentów gimnazjów i 6 w przypadku absolwentów szkół podstawowych, czyli różnica nie jest wielka - dodajewięcej »
2019-07-16, 09:57

Violetta Porowska i Małgorzata Wilkos o liście kandydatów z województwa Opolskiego do Sejmu

Violetta Porowska o pierwszym miejscu na liście kandydatów do Sejmu
Violetta Porowska, wicewojewoda opolski i liderka struktur Prawa i Sprawiedliwości na Opolszczyźnie
- Nagroda w postaci pierwszego miejsca na liście kandydatów do Sejmu to wielkie wyróżnienie, ale także ogromne zobowiązanie. Bo przecież chodzi nie tylko o to, żebym ja dostała się do Sejmu, ale o to, żeby cała lista otrzymała jak najlepszy wynik. Jedynka musi być lokomotywą, która pociągnie całą listę i tak postrzegam swoją rolę - mówiła w rozmowie "W cztery oczy" Violetta Porowska, wicewojewoda opolski i liderka struktur Prawa i Sprawiedliwości na Opolszczyźnie, która, co ogłosił w sobotę prezes Jarosław Kaczyński, otworzy opolską listę kandydatów prawicy do Sejmu. Nasz gość mówił także o tym, że po raz pierwszy na opolskiej liście nie będzie kandydata oddelegowanego z Warszawy. Do tej pory zazwyczaj taki kandydat listę otwierał. - To historyczny moment i dowód uznania dla naszych sukcesów. Komitet polityczny uznał, że jesteśmy sami w stanie wystawić dostatecznie mocną listę - mówiła Porowska. - To także wyraz uznania dla wyniku wyborczego w eurowyborach. Przypominam, że dostaliśmy prawie 115 tysięcy głosów i wygraliśmy w sześciu opolskich powiatach. Dla porównania: pięć lat temu wygraliśmy tylko w dwóch powiatach. Zdaniem naszego gościa, PiS może liczyć na Opolszczyźnie nawet na siedem mandatów. - Ale jesteśmy realistami i zakładamy, że pewne jest pięć - sześć mandatów - dodaje. Przypomnijmy: w tej chwili PiS ma w opolskim okręgu czterech posłów i dwóch senatorów.
więcej »
2019-07-15, 09:17

Tomasz Kostuś i dr Witold Potwora o konwencji Platformy Obywatelskiej i "szóstce Schetyny"

Tomasz Kostuś o "szóstce Schetyny"
Tomasz Kostuś, poseł Platformy Obywatelskiej
- Na forum programowym w Warszawie PO byli nie tylko parlamentarzyści, ale także działacze i sympatycy Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej. Co do tak zwanej szóstki Schetyny, to proszę nie wymagać, żebym w ciągu kilku czy kilkunastu minut przedstawił źródła finansowania naszych propozycji. On został bardzo precyzyjnie określony na kwotę 30 mld złotych a podczas debaty wskazano źródła finansowania. Jednym z nich jest odpolitycznienie gospodarki oraz poprawa koniunktury poprzez wielkie inwestycje. Uważamy, że należy także zrezygnować ze sztandarowych dla tej ekipy, ale naszym zdaniem niepotrzebnych inwestycji, takich jak Centralny Port Komunikacyjny - mówił w rozmowie "W cztery oczy" poseł Platformy Obywatelskiej Tomasz Kostuś.

Nasz gość, zapytany o światopoglądowe postulaty w rodzaju legalizacji związków partnerskich, które mogą uniemożliwić koalicje z PSL, zaapelował, by nie szukać tego, co dzieli, ale skupić się na tym, co łączy.

- Wolałbym mówić o pozytywnym przekazie, o tym, co wychodzi naprzeciw oczekiwaniom Polek i Polaków. Mam na myśli postulat dotyczący wyższych płac i niższych podatków - mówił Kostuś. - Niższe obciążenia z tytułu PIT i ZUS, do tego stała trzynasta emerytura. Chcemy, by Polacy mogli głosować przez internet. W ramach pakietu wolność i demokracja chcemy wprowadzić zasadę obowiązkowego referendum, jeśli wniosek o takie referendum poprze milion osób - dodał.więcej »
2019-07-14, 08:35

Dr n. med. Iwona Rajca-Biernacka o tym, kto może być krwiodawcą i gdzie można oddać krew

Dr n. med. Iwona Rajca-Biernacka o tym, kto może być krwiodawcą i gdzie można oddać krew
W wakacje wyraźnie zmniejsza się liczba krwiodawców, a zapotrzebowanie na krew w tym okresie zazwyczaj rośnie. Warto zatem pomyśleć o donacji. O tym, kto może być krwiodawcą, gdzie można oddać krew, a także o aktualnej sytuacji w województwie opolskim informowała dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Opolu, dr n. med. Iwona Rajca-Biernacka.więcej »
2019-07-13, 08:35

Rozmowa z majorem Leszkiem Radzikiem o tym, czym jest służba wojskowa

Rozmowa z majorem Leszkiem Radzikiem o tym, czym jest służba wojskowa
10. Opolska Brygada Logistyczna otwiera dziś (13.07) drzwi dla tych, którzy chcą podjąć wojskowe wyzwanie i wstąpić do wojska… na jeden dzień. O tym, czym jest służba wojskowa i co dziś czeka niemal 60 śmiałków w opolskiej jednostce, opowiedział major Leszek Radzik.więcej »
2019-07-12, 09:59

Robert Bryk i Marek Staszewski o budżecie opolskiego NFZ

Robert Bryk o rozdysponowaniu dodatkowych pieniędzy przez opolski NFZ
Robert Bryk, dyrektor opolskiego oddziału NFZ

- Zmniejszenie kolejek do leczenia zaćmy, do rezonansu magnetycznego, do badań tomografii komputerowej - między innymi na to będzie przeznaczone dodatkowe 100 mln złotych jakie wpłynęły do budżetu opolskiego NFZ - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" Robert Bryk, dyrektor oddziału. Pieniądze rozdysponowano także na leczenie psychiatryczne, stomatologię, rehabilitację i opiekę specjalistyczną. Oprócz przeznaczenia dodatkowych pieniędzy na leczenie, mogą one być przeznaczone na podwyżki wynagrodzenia fizjoterapeutów i innych pracowników ochrony zdrowia. Te zależą jednak od dyrektorów placówek. Całkowity budżet opolskiego NFZ-u wynosi obecnie 2 mld 113 mln złotych.
więcej »
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »