Radio Opole » Kraj i świat
2024-05-22, 17:20 Autor: PAP

Wiceszefowa MS: jestem gotowa walczyć o prawa i warunki pracy funkcjonariuszy Służby Więziennej

Jestem gotowa walczyć z dużą determinacją o prawa i warunki pracy funkcjonariuszy Służby Więziennej – zapewniła w środę w Lublinie wiceminister sprawiedliwości Maria Ejchart, komentując list związkowców SW do premiera dotyczący reformowania polskiego systemu więziennictwa.

Przewodniczący Zarządu Głównego NSZZ Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa Czesław Tuła skierował 9 maja pismo do premiera Donalda Tuska dotyczące reformowania polskiego systemu więziennictwa i sprzeciwu wobec działań wiceminister Ejchart odpowiedzialnej za Służbę Więzienną.


Wiceszefowa MS pytana o to w środę na konferencji prasowej w Lublinie, zapewniła, że warunki pracy funkcjonariuszy SW są dla niej ogromnie ważne. Przekazała, że jest w kontakcie z przewodniczącymi związków zawodowych i stara się spotykać z ich przedstawicielami w jednostkach penitencjarnych.


Według niej nie ma możliwości myślenia o prawach więźniów w oderwaniu od praw funkcjonariuszy – i odwrotnie. „Każda zmiana jest trudna i wymaga też zmiany świadomości, podejścia. Musimy nad tym wspólnie pracować. Natomiast absolutnie moim celem nie jest wyróżnianie którejś z tych grup. Nie myślę też w ten sposób, że są to grupy, które ze sobą antagonizują” - dodała Ejchart.


Podkreśliła, że bardzo docenia i szanuje pracę funkcjonariuszy Służby Więziennej. Według niej czasem jest to bardziej misja niż praca. „Jestem gotowa walczyć o ich prawa, przywileje, warunki ich pracy z dużą determinacją” – zapewniła.


W liście skierowanym do premiera związkowcy ze Służby Więziennej napisali, że reformowania polskiego systemu więziennictwa nie można robić tylko przez zmianę przepisów prawnych regulujących prawa i obowiązki osadzonych, takich jak Kodeks Kamy Wykonawczy. Ich zdaniem równocześnie powinna być znowelizowana Ustawa o Służbie Więziennej regulująca m.in. prawa i obowiązki funkcjonariuszy i pracowników.


„System więziennictwa to naczynia połączone i nie można, w imię humanitarnego wykonywania kary pozbawienia wolności i tymczasowego aresztowania, narażać bezpieczeństwa osobistego funkcjonariuszy i pracowników oraz bezpieczeństwa wewnętrznego państwa” – stwierdził przewodniczący Czesław Tuła w piśmie opublikowanym w mediach społecznościowych.


Zdaniem związkowców znaczne odmłodzenie kadry penitencjarnej oraz liczne wakaty nie sprzyjają „liberalizacji przepisów w zakresie uprawnień osadzonych, m.in. korzystania z odzieży cywilnej, korzystania z telefonów samoinkasujących, odejścia od szczególnego zabezpieczenia techniczno-ochronnego pokojów wychowawców i psychologów”.


Wiceszefowa MS odwiedziła w środę Centrum Studiów KUL przy Areszcie Śledczym w Lublinie. Jej zdaniem edukacja osadzonych na poziomie studiów wyższych jest czymś wyjątkowym. „Myślę o tym, jako coś, co ma potencjał zaszczepienia w innych częściach Polski (…) Jestem przekonana, że jest to program super skuteczny i, że żaden ze skazanych, którzy biorą w nim udział, nie wrócą na drogę przestępstwa i nie wrócą do więzienia” – powiedziała Ejchart.


Od blisko 11 lat KUL we współpracy z Aresztem Śledczym w Lublinie umożliwia więźniom zdobycie wyższego wykształcenia. W tym czasie studia ukończyło niemal 30 osób, zaledwie dwóch absolwentów powróciło na drogę przestępstwa. W 2022 r. utworzono Centrum Studiów KUL przy Areszcie Śledczym w Lublinie, które umożliwia zdobycie wykształcenia zarówno na poziomie licencjackim, jak i magisterskim. Obecnie kształcenie prowadzone jest na kierunku nauki o rodzinie, bierze w nim udział ponad 50 osadzonych.(PAP)


autorka: Gabriela Bogaczyk


gab/ mok/


Kraj i świat

2024-06-21, godz. 07:20 Ekspert: Komisje śledcze "nie zestarzeją się" i będą oglądane, póki kaliber wzywanych świadków będzie duży Komisje śledcze nie stracą na atrakcyjności i będą oglądane, póki kaliber wzywanych świadków będzie duży - uważa dr Marek Troszyński z Collegium Civitas… » więcej 2024-06-21, godz. 07:10 Warszawa/ W sobotę, w związku z Wiankami, zamknięta będzie Wisłostrada 22 czerwca na Podzamczu odbędzie się jedna z największych plenerowych imprez w Warszawie - Wianki nad Wisłą. W czasie wydarzenia kierowcy nie przejadą Wisłostradą… » więcej 2024-06-21, godz. 07:10 Pałac Kultury, Muranów, Nowa Huta - socrealizm w polskiej architekturze ma 75 lat 21 czerwca 1949 r. na Konferencji Architektów Partyjnych zaprezentowano postulaty socrealizmu, które stały się obowiązującą doktryną w polskiej architekturze… » więcej 2024-06-21, godz. 07:10 Izrael/ Manifestanci w Jerozolimie: zatrzymać Netanjahu, powstrzymać to szaleństwo W całym Izraelu trwa nowa fala antyrządowych protestów. W czwartek wieczorem przed rezydencją premiera Benjamina Netanjahu w Jerozolimie zgromadziło się… » więcej 2024-06-21, godz. 07:00 Paryż - japoński jeździec Taizo Sugitani po raz siódmy weźmie udział w igrzyskach Japońska Federacja Jeździecka poinformowała, że 47-letni Taizo Sugitani zakwalifikował się do zawodów w skokach przez przeszkody na igrzyskach w Paryżu… » więcej 2024-06-21, godz. 06:50 Rzecznik MEN: zależy nam, by z MON przeprowadzić drugą edycję programu "Edukacja z wojskiem" Do pilotażowego programu 'Edukacja z wojskiem' zgłosiło się ponad 3 tys. szkół, odzew był jednoznacznie pozytywny. Zależy nam, by Ministerstwem Obrony… » więcej 2024-06-21, godz. 06:50 Oświecenie pomoże pilotom wojskowym Aktywowane światłem substancje o działaniu pobudzającym mogą utrzymać czujność pozbawionych snu pilotów wojskowych - poinformowała amerykańska rządowa… » więcej 2024-06-21, godz. 06:50 Tylman o świadectwach z paskiem: powinniśmy doceniać nie tylko naukę, ale i inne aktywności Jeśli biało-czerwone paski na świadectwach mają zostać, to MEN powinno rozpocząć prace nad wyróżnianiem wszystkich uczniów z innymi kompetencjami. Pasek… » więcej 2024-06-21, godz. 06:40 "Gazeta Wyborcza": Konsulowie zamykają drzwi Liczba wiz wydawanych przez polskie konsulaty zmniejszyła się o jedną trzecią. Ale spółki skarbu państwa wciąż domagają się od MSZ wpuszczania zagranicznych… » więcej 2024-06-21, godz. 06:20 Nauczyciel Przemek Staroń: po wyborach w polskich szkołach skończyło się straszenie i poniżanie (wywiad) Po wyborach w polskich szkołach skończyło się straszenie i poniżanie przez urzędników zajmujących się edukacją - ocenił w rozmowie z PAP Przemysław… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »