Radio Opole » Kraj i świat
2022-07-06, 16:40 Autor: PAP

Naimski: decyzja PE otwiera drzwi systemu finansowego projektów w energetyce gazowej i atomowej

Decyzja Parlamentu Europejskiego otwiera drzwi systemu finansowego dla projektów w energetyce gazowej i atomowej. Wprowadzenie do taksonomii założeń pozwalających na finasowanie atomu i gazu ułatwi Polsce znacząco realizację strategii energetycznej - powiedział PAP w środę minister Piotr Naimski.

Parlament Europejski opowiedział się w środę przeciwko wyłączeniu energii jądrowej i gazu z procesu transformacji energetycznej w UE. Oznacza to, że te źródła energii będą uznawane za "zielone" i na inwestycje w nie będzie można pozyskać środki unijne.


"Głosowanie w Parlamencie Europejskim, które dzisiaj miało miejsce jest oczywiście optymistycznym przejawem zbiorowego zdrowego rozsądku. Próba wykluczenia energetyki jądrowej i opartej na gazie z obszaru ekonomicznego w Europie, to po prostu jest recepta na przedłużający się kryzys energetyczny" - powiedział w środę PAP pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.


Zwrócił uwagę, że większość autorów i propagatorów zielonej energetycznej transformacji w Europie rozumie już, że stabilnym źródłem energii, które będzie bilansowało system energetyczny w całej Europie, w sytuacji kiedy nie ma wiatru, albo słońca, nieemitującym dwutlenku węgla, jest elektrownia atomowa.


"(...) Z polskiego punktu widzenia wprowadzenie do tych zasad, kierujących stroną finansową w energetyce, bo to przecież jest taksonomia, możliwości finansowania źródeł nuklearnych i kontynuacja ich finansowania, źródeł gazowych, czy infrastruktury potrzebnej do użycia gazu to jest bardzo dobry sygnał. Zabiegaliśmy o to my Polska i cały szereg krajów unijnych, żeby to się właśnie stało" - zaznaczył Piotr Naimski.


Dodał, że strategicznych planów Polski w sektorze energetycznym to nie zmienia.


"Nasze plany są znane i my się tego trzymamy. Oczywiście wprowadzenie do taksonomii założeń pozwalających na finansowanie i atomu i gazu może nam znacząco ułatwiać realizację tej strategii. System finansowy europejski, bankowy, struktura sektora finansowego, mając sygnał tego rodzaju, płynący z zapisów w taksonomii będzie otwarty na finansowanie projektów związanych z tymi technologiami i to jest istota problemu. To dobrze, że tak będzie" - podkreślił minister Naimski.


"My mamy swoją strategię, mamy swoje plany budowy energetyki jądrowej w Polsce. Mamy zrealizowane inwestycje dotyczące dywersyfikacji źródeł i kierunków dostaw gazu do Polski. To są przedsięwzięcia, które podejmowaliśmy w Polsce i nadal będziemy je podejmowali, wynikające z naszych potrzeb, a otoczenie zewnętrze może nam to albo utrudniać albo ułatwiać. Wprowadzenie technologii jądrowych i gazowych do taksonomii ułatwia nam sytuację" - podsumował Piotr Naimski.


Taksonomia to określenie dla rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2020/852 z dnia 18 czerwca 2020 r. w sprawie ustanowienia ram ułatwiających zrównoważone inwestycje. Jego przepisy mają zwiększyć poziom ochrony środowiska przez przekierowanie kapitału z inwestycji szkodzących środowisku na bardziej ekologiczne. Taksonomia nie wprowadza zakazu inwestowania w działalności szkodzące środowisku, ale przyznaje dodatkowe preferencje dla ekologicznych rozwiązań.


Na początku lutego Komisja Europejska przyjęła projekt tzw. taksonomii, który uwzględniał także rolę gazu i energii nuklearnej w procesie transformacji energetycznej. Oznacza to, że na inwestycje w te źródła będzie można pozyskać środki od UE i na rynkach finansowych. Część europosłów chciała z tego powodu odrzucenia zaproponowanego przez KE aktu delegowanego. Ostatecznie jednak przegrali oni głosowanie.


Za rezolucją dotyczącą wyłączenia energii jądrowej i gazu zagłosowało 278 posłów, 328 głosowało przeciw, a 33 wstrzymało się od głosu. Aby zawetować wniosek Komisji Europejskiej, Parlament potrzebował absolutnej większości 353 głosów. Jeżeli ani Parlament, ani Rada nie odrzucą wniosku do 11 lipca, akt delegowany w sprawie unijnej systematyki dotyczącej zmiany klimatu wejdzie w życie i będzie obowiązywać od 1 stycznia 2023 r. (PAP)


autorka: Anna Bytniewska


ab/ drag/


Kraj i świat

2024-06-10, godz. 19:50 Przewodniczących parlamentów Estonii, Łotwy, Litwy i Ukrainy złożyli kondolencje z powodu śmierci polskiego żołnierza… Przewodniczący parlamentów Estonii, Łotwy, Litwy i Ukrainy, którzy uczestniczą w spotkaniu w Białymstoku złożyli kondolencje z powodu śmierci polskiego… » więcej 2024-06-10, godz. 19:50 Lewandowski i Szczęsny w wyjściowym składzie na towarzyski mecz z Turcją Robert Lewandowski i Wojciech Szczęsny znaleźli się w wyjściowym składzie reprezentacji Polski na towarzyski mecz z Turcją, który rozpocznie się o godz… » więcej 2024-06-10, godz. 19:50 Francja/ Szef RN Bardella: trwają dyskusje przed wyborami; wyciągamy rękę do Republikanów Szef skrajnie prawicowego Zjednoczenia Narodowego Jordan Bardella powiedział w poniedziałek, że 'wyciąga rękę' do prawicowej partii Republikanie w związku… » więcej 2024-06-10, godz. 19:40 Jest przestrzeń do dalszej konsolidacji w polskim sektorze bankowym - przewodniczący KNF Jest przestrzeń do dalszej konsolidacji w polskim sektorze bankowym - uważa przewodniczący KNF Jacek Jastrzębski. » więcej 2024-06-10, godz. 19:30 Patkowski: sprawa o naruszenie dyscypliny finansów publicznych została w sposób merytoryczny rozpatrzona (opis) Sprawa o naruszenie dyscypliny finansów publicznych w związku z przekazaniem środków Funduszu Sprawiedliwości do CBA została w sposób merytoryczny rozpatrzona… » więcej 2024-06-10, godz. 19:30 Fińskie siły powietrzne po raz pierwszy uczestniczą w misji NATO nad Morzem Czarnym Siedem fińskich myśliwców F/A-18 Hornet rozpoczyna historyczną dla Finlandii operację patrolowania przestrzeni powietrznej nad Rumunią i Bułgarią w ramach… » więcej 2024-06-10, godz. 19:20 Rząd o możliwości użycia broni na granicy i użycia wojska na terenie kraju (opis) Rząd przyjął projekt przepisów dotyczących użycia broni przez żołnierzy - chodzi o zagrożenia, jakie mogą wystąpić na granicy, i możliwość użycia… » więcej 2024-06-10, godz. 19:20 Wybory do PE/ Rumunia: do Brukseli pojedzie prorosyjska skandalistka Diana Sosoaca W Rumunii do Parlamentu Europejskiego została wybrana Diana Sosoaca, prorosyjska polityk, znana z licznych kontrowersji i skandali. Łącznie rumuńska radykalna… » więcej 2024-06-10, godz. 19:20 Niemcy/ W składzie nowej delegacji AfD w Parlamencie Europejskim nie będzie Maximiliana Kraha Kontrowersyjny polityk niemieckiej AfD Maximilian Krah nie wejdzie w skład przyszłej delegacji tej partii do Parlamentu Europejskiego. Nowo wybrani eurodeputowani… » więcej 2024-06-10, godz. 19:20 Karambol na Autostradowej Obwodnicy Wrocławia; dwie osoby ranne Dwie osoby zostały ranne w wyniku wypadku z udziałem trzech ciężarówek, dwóch aut osobowych i busa, do którego doszło w poniedziałek na Autostradowej… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »