Radio Opole » Gospodarka
2016-06-06, 12:30 Autor: Dorota Kłonowska

RSP w Wierzbięcicach sprzedana. Spółdzielcy dostaną po około 2 mln zł

RSP w Wierzbięcach [fot.Dorota Kłonowska]
RSP w Wierzbięcach [fot.Dorota Kłonowska]
Podnyskie Wierzbięcice staną się wioską milionerów? Kilkanaście osób otrzyma po ok. 2 mln zł z tytułu sprzedaży udziałów w tamtejszej Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej. Duże pieniądze budzą duże emocje, stąd wiele komentarzy w tej sprawie.
Jedni mówią, że spółdzielnia "uciekła" przed zmianą przepisów - prawa regulującego obrót ziemią rolną. Nowa ustawa wprowadza bowiem restrykcje dotyczące sprzedaży gruntów. Inni, jak sołtys Julian Wojdyło, żałują,że sprzedano dobrze prosperującą firmę.

- Ja nie zaliczam się do grupy lokalnych milionerów, chociaż w przeszłości także byłem członkiem RSP. Szkoda, że sprzedano te 400 ha, tym bardziej, że kupowaliśmy je dawno temu od państwa na zasadach preferencyjnych. Poza tym spółdzielnia dobrze prosperowała – mówi sołtys. Dodaje jednak, że trudno dyskutować z wolą właścicieli. Jest walne zgromadzenie, zapadła taka, a nie inna decyzja. Sołtys powątpiewa, czy wioska wzbogaci się, gdy przybędzie jej zamożnych mieszkańców.

- Po pierwsze, nie wszyscy udziałowcy RSP są mieszkańcami Wierzbięcic, po drugie ludzie nie chcą o tym rozmawiać, podobnie jak milczą ci, którzy wygrywają w lotto – mówi Wojdyło.

Nowy właściciel byłej RSP w Wierzbięcicach nie chciał wypowiadać się w tej sprawie. Z kolei dotychczasowy prezes spółdzielni Zdzisław Kot nie ukrywa, że był przeciwnikiem sprzedaży gruntów.

- Jednak prawa należy przestrzegać, taka była wola kilkunastu właścicieli i należało się temu podporządkować. Wcześniej przychodziły do nas różne firmy zainteresowane kupnem ziemi – głównie z obcym kapitałem. Byliśmy temu przeciwni, nie dochodziło do transakcji. Teraz ziemię i całe wyposażenie gospodarstwa kupiła grupa rolników indywidualnych z pobliskiej Rudziczki. Areał nadal będzie uprawiany, będą miejsca pracy – mówi prezes.
Julian Wojdyło, Zdzisław Kot

Gospodarka

2024-06-08, godz. 09:30 Prace na zamku w Grobnikach opóźnione. "Mam nadzieję, że do końca lata dach zostanie zrobiony" Opóźniają się prace remontowe dawnej Komandorii Joanitów w Grobnikach. To największa inwestycja gminy Głubczyce realizowana w ostatnim czasie. Samorząd… » więcej 2024-06-07, godz. 16:00 "Mieliśmy bardzo realistycznie skonstruowany budżet". Absolutorium dla burmistrza Głubczyc Burmistrz Głubczyc z absolutorium za wykonanie budżetu. Czternastu radnych głosowało za udzieleniem Adamowi Krupie wotum zaufania, sześciu wstrzymało się… » więcej 2024-06-07, godz. 08:15 Mieszkańcy Głuchołaz mogą składać wnioski na dofinansowanie do wymiany tzw. kopciuchów Z dwóch źródeł można otrzymać w Głuchołazach dofinansowanie wymiany tzw. kopciuchów. W ramach programu 'Ciepłe Mieszkanie” gmina jest dystrybutorem… » więcej 2024-06-06, godz. 17:00 Jak wygląda rzemiosło w Polsce i innych krajach? Konferencja na Politechnice Opolskiej Szanse oraz rozwój rzemiosła to tematy zorganizowanej międzynarodowej konferencji naukowej na Politechnice Opolskiej. Inicjatywa miała charakter hybrydowy… » więcej 2024-06-06, godz. 14:30 O energetyce z kilku perspektyw rozmawiali specjaliści na Politechnice Opolskiej Systemy energetyczne, odnawialne źródła energii oraz elektromobilność. Tego dotyczyła czwarta konferencja 'Ratownictwo i Energetyka' na Politechnice Opo… » więcej 2024-06-05, godz. 19:13 Przedsiębiorcy na spotkaniu networkingowym. "W biznesie bardzo ważne są kontakty" Po raz trzynasty opolscy przedsiębiorcy i przedstawiciele instytucji związanych z biznesem uczestniczyli w otwartym spotkaniu networkingowym. » więcej 2024-06-05, godz. 15:42 Zmiana ustawy o dodatkach mieszkaniowych powoduje większe obciążenie gminnych budżetów Gminy coraz więcej pieniędzy wydają na dodatki mieszkaniowe, a przykładem są Głuchołazy i Prudnik. Po latach zastoju rośnie zainteresowanie tymi świadczeniami… » więcej 2024-06-05, godz. 10:49 "Hutnictwo zawsze miało drgania, ale wychodziło z nich na wyższym poziomie". Jaka jest kondycja branży w Polsce i … Wieloletnie zaniedbania inwestycyjne - to zdaniem pracowników i związkowców z Walcowni Rur Andrzej w Zawadzkiem, główna przyczyna spadku konkurencyjności… » więcej 2024-06-04, godz. 16:48 „To jest wizytówka nowoczesności gminy Biała”. 30-lecie rozlewni wód mineralnych W Białej funkcjonuje jedna z najnowocześniejszych rozlewni napojów i wód mineralnych w kraju. 30-lecie zakładu świętuje firma Ustronianka, która zatrudnia… » więcej 2024-06-03, godz. 20:00 Prudnik: urząd pracy pozyskał dodatkowe fundusze na aktywizację bezrobotnych Blisko 400 tysięcy złotych dodatkowych pieniędzy pozyskał Powiatowy Urząd Pracy w Prudniku. Zwiększy to możliwości aktywizacji bezrobotnych. Od stycznia… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »