Radio Opole » Gospodarka
2016-06-06, 12:30 Autor: Dorota Kłonowska

RSP w Wierzbięcicach sprzedana. Spółdzielcy dostaną po około 2 mln zł

RSP w Wierzbięcach [fot.Dorota Kłonowska]
RSP w Wierzbięcach [fot.Dorota Kłonowska]
Podnyskie Wierzbięcice staną się wioską milionerów? Kilkanaście osób otrzyma po ok. 2 mln zł z tytułu sprzedaży udziałów w tamtejszej Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej. Duże pieniądze budzą duże emocje, stąd wiele komentarzy w tej sprawie.
Jedni mówią, że spółdzielnia "uciekła" przed zmianą przepisów - prawa regulującego obrót ziemią rolną. Nowa ustawa wprowadza bowiem restrykcje dotyczące sprzedaży gruntów. Inni, jak sołtys Julian Wojdyło, żałują,że sprzedano dobrze prosperującą firmę.

- Ja nie zaliczam się do grupy lokalnych milionerów, chociaż w przeszłości także byłem członkiem RSP. Szkoda, że sprzedano te 400 ha, tym bardziej, że kupowaliśmy je dawno temu od państwa na zasadach preferencyjnych. Poza tym spółdzielnia dobrze prosperowała – mówi sołtys. Dodaje jednak, że trudno dyskutować z wolą właścicieli. Jest walne zgromadzenie, zapadła taka, a nie inna decyzja. Sołtys powątpiewa, czy wioska wzbogaci się, gdy przybędzie jej zamożnych mieszkańców.

- Po pierwsze, nie wszyscy udziałowcy RSP są mieszkańcami Wierzbięcic, po drugie ludzie nie chcą o tym rozmawiać, podobnie jak milczą ci, którzy wygrywają w lotto – mówi Wojdyło.

Nowy właściciel byłej RSP w Wierzbięcicach nie chciał wypowiadać się w tej sprawie. Z kolei dotychczasowy prezes spółdzielni Zdzisław Kot nie ukrywa, że był przeciwnikiem sprzedaży gruntów.

- Jednak prawa należy przestrzegać, taka była wola kilkunastu właścicieli i należało się temu podporządkować. Wcześniej przychodziły do nas różne firmy zainteresowane kupnem ziemi – głównie z obcym kapitałem. Byliśmy temu przeciwni, nie dochodziło do transakcji. Teraz ziemię i całe wyposażenie gospodarstwa kupiła grupa rolników indywidualnych z pobliskiej Rudziczki. Areał nadal będzie uprawiany, będą miejsca pracy – mówi prezes.
Julian Wojdyło, Zdzisław Kot

Gospodarka

2020-02-21, godz. 19:26 Gmina chce wybudować dwie nowe drogi w Otmicach Otmice to miejscowość w gminie Izbicko, w której powstaje bardzo dużo nowych domów. W miarę pojawiania się nowych mieszkańców, konieczne jest budowanie przez samorząd… » więcej 2020-02-21, godz. 13:40 Wybudowali centrum przesiadkowe, ale po terminie. Gmina nałożyła prawie 900 tysięcy kary Miało być gotowe w lipcu 2018 roku, jednak dopiero teraz zostało oddane do użytku - mowa o centrum przesiadkowym w Zawadzkiem. Choć wykonawca wywiązał się z umowy… » więcej 2020-02-20, godz. 20:00 Drugi przetarg "śmieciowy" w Turawie. Na razie mieszkańcy płacą według stawek z 2019 roku Turawa unieważniła styczniowy przetarg na wywóz odpadów i czeka na rozstrzygnięcie kolejnego. Powodem takiej decyzji są zbyt wysokie stawki, które zaproponowała… » więcej 2020-02-20, godz. 19:16 Nowe tereny szansą rozwoju. Baborów szykuje działki pod zabudowę jednorodzinną Utworzenie miejsc pod zabudowę jednorodzinną - to jeden z pomysłów władz Baborowa na zatrzymanie procesu wyludniania się gminy. Taki teren wydzielono przy ulicy… » więcej 2020-02-20, godz. 15:05 Remont kędzierzyńsko-kozielskich śluz na Kanale Gliwickim za półmetkiem. Już można korzystać ze zmodernizowanych komór Już ponad połowa zaplanowanych prac budowlanych została zrealizowana podczas remontu śluz Sławięcice i Nowa Wieś na Kanale Gliwickim na terenie Kędzierzyna-Koźla… » więcej 2020-02-20, godz. 12:14 Uwaga oszuści! Tym razem podają się za kuriera z urzędu marszałkowskiego Próba wyłudzenia pieniędzy na.. urząd marszałkowski - ostrzegają służby marszałka województwa. Pracownik kancelarii urzędu odebrał dziś (20.02) telefon od mieszkanki… » więcej 2020-02-19, godz. 22:30 Nysa także stawia na elektromobilność. W tym roku w mieście pojawią się pierwsze instalacje do ładowania samochodów Nysa to kolejne miasto, w którym zamontowane zostaną stacje ładowania samochodów o napędzie elektrycznym. Instalacje mają pojawić się tam jeszcze w tym roku. » więcej 2020-02-19, godz. 21:00 Na początku marca zamkną odcinek trasy z Opola do Namysłowa 2 marca drogowcy zamkną odcinek drogi wojewódzkiej 454 Opole - Namysłów. Zmiana organizacji ruchu związana jest z robotami drogowymi między Pokojem a Ładzą. Arkadiusz… » więcej 2020-02-19, godz. 18:00 Za miesiąc rusza przebudowa drogi wojewódzkiej 462 w Janowie W ostatnim tygodniu marca rusza przebudowa drogi wojewódzkiej 462 w Janowie w gminie Olszanka. To trasa, która łączy drogę krajową 94 w okolicy Łosiowa z autostradą… » więcej 2020-02-19, godz. 16:00 Trwa rozbudowa oczyszczalni ścieków w Strzelcach Opolskich. Prawie gotowe są olbrzymie osadniki Niemal rok temu rozpoczęła się rozbudowa oczyszczalni ścieków w Strzelcach Opolskich. Zaawansowanie prac jest na poziomie 15%, ale wykonano już największe elementy… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »