Radio Opole » Kultura i rozrywka
2021-03-27, 16:45 Autor: Mariusz Majeran

Na Opolszczyźnie dominują dwie różne palmy wielkanocne

Palmy wielkanocne wg różnych tradycji [fot. Ewelina Laxy]
Palmy wielkanocne wg różnych tradycji [fot. Ewelina Laxy]
Palmy wielkanocne mają bardzo długą tradycję i współcześnie dzielą się na te, które sami przygotowujemy i na te kupione w sklepie lub od twórcy ludowego. Ale znaczenie ma także z czego są zrobione.
- Jeśli chodzi o tradycyjną palmę wielkanocną, to musimy się cofnąć do czasów przedchrześcijańskich - podkreśla Bogdan Jasiński z Muzeum Wsi Opolskiej. - I tę oznakę, tej nadchodzącej wiosny jest pojawiające się życie w przyrodzie. Tymi drzewami są wierzby. Te popularne kotki. Takie gałązki wierzbowe, które zrywano, właśnie w Niedzielę Palmową przynoszono do kościoła. Oznaczają symboliczny dawny wjazd Pana Jezusa do Jerozolimy na tym osiołku, kiedy witali go ludzie gałązkami tradycyjnych palm.

Z takich palemek po świętach robiono krzyżyki i zatykano je za święte obrazy, a rolnicy zakopywali je na polu, by obficie rodziło.

- Na terenie Śląska Opolskiego pojawiły się po II wojnie światowej palemki wileńskie - dodaje etnograf z muzeum. - Były wykonane z suchych traw, ozdobionych dekoracyjnie wstążeczkami czy też kwiatkami właśnie suszonymi. Ale nie do końca są takie prawidłowe, ponieważ symbolika tych świąt jest związana z płodnością. A płodność, też żywotność jest związana z tym, co świeże. Nie suche. Suche oznacza śmierć tak naprawdę.

Ale ta forma się przyjęła i jest obowiązująca. Czasami odbywają się konkursy na najładniejszą palmę , jak w Tułowicach, i tu odwołujemy się do tych palm z terenów Kurpi.

Także w tę niedzielę odwiedzilibyśmy opolski skansen w Bierkowicach by uczestniczyć tym razem w 45. Jarmarku Wielkanocnym, ale w tym roku ze względu na obostrzenia pandemiczne impreza została odwołana. Zostanie nam zrobienie samemu wielkanocnych palm z wierzbowych witek.
Bogdan Jasiński cz. 1
Bogdan Jasiński cz. 2

Kultura i rozrywka

2024-06-06, godz. 09:30 Prace dyplomowe w Galerii Aneks w Opolu Zespół Państwowych Placówek Kształcenia Plastycznego imienia Jana Cybisa w Opolu zaprasza do Galerii Aneks Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu na prezentację… » więcej 2024-06-05, godz. 16:45 Nysa będzie dziergać. Nietypowa akcja w centrum miasta Wspólne dziergania na drutach, szydełkowanie, poznanie innych pasjonatów rękodzieła, prezentacja wzorów i doświadczeń - to propozycja dla mieszkańców… » więcej 2024-06-05, godz. 11:00 Spotkanie o tym, jak kolory wpływają na naszą psychikę. CDO zaprasza Spotkanie dotyczące chromoterapii w codziennej garderobie organizuje Stowarzyszenie Rodło Opole i Centrum Dialogu Obywatelskiego. Prowadząca spotkanie dr Lucyna… » więcej 2024-06-05, godz. 07:59 Marcin Meller odwiedzi trzy miasta naszego województwa Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu w ramach programu 'Zaczytane Opolskie' zaprasza na spotkania autorskie znanych pisarzy do różnych miejscowości naszego… » więcej 2024-06-04, godz. 15:21 O historii polskich Teksańczyków opowie Ewa Winnicka w bibliotece Z czytelnikami spotka się pisarka Ewa Winnicka. Autorka takich książek między innymi jak: 'Londyńczycy', 'Angole', 'Nowy Jork zbuntowany' czy 'Milionerka'… » więcej 2024-06-03, godz. 21:12 Zabytki z Katedry Opolskiej są konserwowane i opracowywane Dr Magdalena Przysiężna-Pizarska spotkała się z mieszkańcami Opola. Archeolog opowiedziała o metodyce badań archeologicznych prowadzonych w Katedrze Opolskiej… » więcej 2024-06-02, godz. 20:27 61. KFPP. Wystartowała Kawiarenka z Kondratowiczem na finał festiwalu '10 w skali Beauforta”, 'Kwiaty we włosach', czy „Zaopiekuj się mną”. Ostatni wieczór koncertowy 61. KFPP w Opolu jest pełen muzycznych wspomnień… » więcej 2024-06-02, godz. 18:00 Soliści, duety i zespoły. Na scenie przed zamkiem w Mosznej śpiewały "Opolskie Szmaragdy" 'Opolskie Szmaragdy' zaprezentowały umiejętności wokalno-muzyczne na scenie rozstawionej przed zamkiem w Mosznej. To część Święta Województwa Opolski… » więcej 2024-06-01, godz. 12:45 61.KFPP. Próby Kabaretonu w deszczu. "Dobrze, że wracamy na opolski festiwal" [ZDJĘCIA] W amfiteatrze opolskim trwa próba generalna Kabaretonu, który dziś wieczorem po kilku latach przerwy wraca na Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki. » więcej 2024-05-31, godz. 17:47 61. KFPP: Włodzimierz Korcz zagra na fortepianie w orkiestrze festiwalowej Michał Bajor na swoje muzyczne 50. urodziny zaprosił do opolskiego festiwalu gości: Kayah, Andrzeja Piasecznego, chór oraz Alicję Majewską i Włodzimierza… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »