Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-03-30, 14:45 Autor: Witold Wośtak

Ile jaj Polacy jedzą w okresie Wielkanocy? Fermy drobiu pracują w rygorze sanitarnym

[fot. www.freeimages.com]
[fot. www.freeimages.com]
[fot. www.freeimages.com]
[fot. www.freeimages.com]
Ferma drobiu Roldrob [fot. archiwum firmy Roldrob]
Ferma drobiu Roldrob [fot. archiwum firmy Roldrob]
Jajka faszerowane, kotleciki jajeczne czy pasztet z jajek. Na wielkanocnym stole pomysłowość dotycząca potraw z jajami nie ma granic, ale jak radzi sobie branża drobiarska?
Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz poinformowała, że na przełomie stycznia i lutego jaja były droższe nawet o 20 procent. Aktualnie popyt przewyższa podaż, ponieważ hodowcy zmniejszyli produkcję. Stało się tak ze względu na obostrzenia dotyczące koronawirusa (zamknięte hotele oraz restauracje) i ryzyko grypy ptaków.

- W kontakcie z kurami obowiązuje ścisły rygor sanitarny - mówi Dawid Skrzipczyk z gospodarstwa rodzinnego Roldrob w Opolu.

- Ogranicza się zupełnie wejście na teren fermy dla osób postronnych, natomiast my - jako obsługa - zaglądamy do kurnika czy przebywamy w nim tyle czasu, ile wymaga odpowiednia opieka nad kurami. Przed wejściem za każdym razem trzeba skorzystać z maty dezynfekcyjnej, poza tym zdezynfekować dłonie i chyba przede wszystkim zmienić całą odzież.

W skali roku Polacy jedzą około 13 jaj na miesiąc, co w porównaniu z innymi państwami nie jest szczególnie imponującym wynikiem. - W okresie Wielkanocy ta liczba wzrasta do 18-20 jaj - dodaje Skrzipczyk.

- Jaja zostały uznane przez dietetyków niemal na całym świecie za wzorcowy produkt żywnościowy. Nie ma w nim żadnej substancji, która ograniczałaby możliwość spożycia jaja. Polacy jedzą ich niewiele, w porównaniu do innych krajów. Około 150 rocznie to znacznie mniej niż na przykład w Izraelu i Japonii, gdzie społeczeństwa są zdecydowanie zdrowsze. Tam zjada się średnio 2,5 razy więcej jaj.
Dawid Skrzipczyk 1
Dawid Skrzipczyk 2

Wiadomości z regionu

2024-05-14, godz. 19:30 Policyjni wodniacy kończą przygotowania do sezonu nad największymi jeziorami w regionie 27 maja policjanci rozpoczną sezonową pracę nad największymi akwenami w województwie opolskim. W regionie działają dwa ogniwa wodne: nad Jeziorem Dużym… » więcej 2024-05-14, godz. 19:00 Czy na południu Kluczborka powstanie spalarnia? Magistrat zbada wniosek inwestora Nie ma budowy zakładu recyklingu odpadów tworzyw sztucznych, ale może być kotłownia opalana paliwem pochodzącym z odpadów. Mieszkańcy południowej części… » więcej 2024-05-14, godz. 16:45 Kozielski szpital z prezentem od WOŚP. To nowoczesny aparat do badania wzroku Jest lekki, przenośny i pozwala na bezbolesne przeprowadzenie badania okulistycznego. Mowa o aparacie RETeval, który niedawno Wielka Orkiestra Świątecznej… » więcej 2024-05-14, godz. 16:38 "Jest coraz niebezpiecznej". W opolskich lasach obowiązuje II stopień zagrożenia przeciwpożarowego W opolskich lasach panuje wysokie zagrożenie pożarowe. Utrzymująca się wysoka temperatura i brak opadów deszczu przyczyniły się do obniżenia poziomu wilgotności… » więcej 2024-05-14, godz. 16:33 Opolski plac dworcowy najlepszą przestrzenią publiczną. Zdecydowali jurorzy Plebiscytu Polska Architektura XXL Przebudowany plac przed Dworcem Głównym w Opolu został uznany za najlepszą przestrzeń publiczną w plebiscycie Polska Architektura XXL 2023. Jury przyznało… » więcej 2024-05-14, godz. 16:00 W gminie Branice powstaną dwie nowe ekopracownie W szkołach podstawowych w Branicach i Włodzieninie powstaną dwie ekopracownie pod chmurką. Samorząd Branic pozyskał na ten cel 80 tys. złotych z Wojewódzkiego… » więcej 2024-05-14, godz. 15:37 Kluczbork znów będzie mieć dwóch wiceburmistrzów. "Efekt powyborczych układanek" Dariusz Mazurczak będzie od początku czerwca nowym wiceburmistrzem Kluczborka. To transfer ze stanowiska wicedyrektora Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki. » więcej 2024-05-14, godz. 15:33 Remont połowy ogrodzenia cmentarza w Byczynie. Było w fatalnym stanie i groziło zawaleniem Pół miliona złotych kosztuje pierwszy etap remontu ogrodzenia cmentarza komunalnego w Byczynie. Zadłużony samorząd pozyskał na ten cel 98 procent dotacji… » więcej 2024-05-14, godz. 15:31 Zderzenie samochodu osobowego z ciężarowym Na DW 454 w Kup (pow. opolski) doszło do zderzenia samochodu osobowego z tirem przewożącym drzewo. Na miejsce zadysponowano 3 zastępy straży. » więcej 2024-05-14, godz. 15:15 Jakość żywności a właściwa dieta. Konferencja na Politechnice Opolskiej Uczniowie szkół średnich, studenci i podmioty związane z jakością żywności - to adresaci konferencji naukowej „Gotowi na zdrowie! Czy jakość w diecie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »