Radio Opole » Wiadomości z regionu
2013-09-12, 16:01 Autor: Radio Opole

Dyskutowali o języku mniejszości w szkołach

W 250 szkołach podstawowych i gimnazjach w naszym regionie uczy się języka niemieckiego jako mniejszościowego. Jednak w zaledwie kilku gminach samorządy zdecydowały się na wprowadzenie dwujęzyczności, czyli uczenia przedmiotów i po polsku, i po niemiecku. Barierą są jak zwykle pieniądze. Temat ten omawiano podczas konferencji w Zakrzowie poświęconej znaczeniu oświaty mniejszościowej dla samorządów.

W Zakrzowie rozmawiano m.in. o języku mniejszości– Możliwość nauczania języka niemieckiego, dana nam w 1990 roku, nie jest zagwarantowana na zawsze, musimy tworzyć aktywne środowiska i podnosić jakość kształcenia – mówi Rafał Bartek, dyrektor Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej.

– W przypadku naszego województwa mamy świadomość, że ten ciężar gatunkowy kształcenia leży właśnie w samorządach, bo szkół prowadzonych przez stowarzyszenia wciąż jest niewiele. Wypełniane jest swego rodzaju minimum, czyli trzy dodatkowe godziny języka. Ale po tylu latach edukacji wiemy, że ono nie gwarantuje poznania tego języka – zaznacza Rafał Bartek.

Eksperymenty z prowadzeniem lekcji w dwóch językach – polskim i niemieckim – przeprowadzała gmina Prószków w jednej ze szkół podstawowych. Zrezygnowano jednak z tego, gdyż nauczyciele przedmiotowi w klasach IV-VI nie chcieli zdobywać uprawnień germanisty. – Niemiecki jest jednak nauczany także w przedszkolach – informuje Róża Malik burmistrz Prószkowa.

– Po kilku latach prowadzenia tego języka każdy germanista uczący w przedszkolu ma też uprawnienia nauczyciela przedszkola. Bardzo często ten nauczyciel jest wychowawcą. Dzięki temu, że przebywa z dziećmi cały dzień, np. podczas posiłków czy zabawy, rozszerza zakres dostępu dziecka do języka – tłumaczy Malik.

– Język niemiecki a język mniejszości niemieckiej w prawie oświatowym to dwa odrębne przedmioty – podkreśla Waldemar Gaida, wicestarosta strzelecki, ekspert do spraw kształcenia mniejszości. – Tak naprawdę nauczanie języka mniejszości to nie tylko nauczanie tożsamości przez język, ale też przekazywanie wiedzy o kulturze, historii, literaturze, której w polskiej szkole nie ma. Województwo śląskie również staje się coraz bardziej aktywne, nie wspomnę o Warmii, Mazurach – tam język niemiecki mniejszościowy staje się czymś, co przywraca się społeczności – zaznacza Gaida.

Przedstawiciele opolskich mniejszościowych gmin, VDG oraz Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej spotkali się w Zakrzowie koło Gogolina na dwudniowej konferencji poświeconej znaczeniu oświaty mniejszościowej dla samorządów.

Posłuchaj wypowiedzi naszych rozmówców:





Bogusław Kalisz (oprac. WK)

Wiadomości z regionu

2025-01-01, godz. 12:00 Cała gmina Turawa będzie skomunikowana. "Nowa jakość, nowy tabor" Zmiany w komunikacji zbiorowej w gminie Turawa już od stycznia. Wszystkie sołectwa będą skomunikowane ze swoją główną miejscowością. » więcej 2025-01-01, godz. 11:15 Nowy komfort leczenia pacjentek w Klinicznym Centrum Ginekologii w Opolu Nowoczesny histeroskop będzie wykorzystywany w diagnozowaniu i leczeniu pacjentek Klinicznego Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu. To urządzenie… » więcej 2025-01-01, godz. 09:51 Witamy na świecie! Maja i Teodor to pierwsi Opolanie urodzeni w 2025 roku Dzieci przyszły na świat w Klinicznym Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu, gdy za oknami szpitala strzelały fajerwerki. » więcej 2025-01-01, godz. 09:00 Coraz bliżej rozbudowy 11-kilometrowego odcinka DK 42 i 45 na trasie Kluczbork - Praszka Opolski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad zrobił kolejny krok, żeby była możliwa rozbudowa 11-kilometrowego odcinka DK42 i 45 na trasie… » więcej 2025-01-01, godz. 09:00 Aktywność fizyczna po nocy sylwestrowej? To zależy, jak intensywna była impreza Po intensywnej zabawie sylwestrowej warto rozważyć aktywność fizyczną. To może być spacer, bieganie, morsowanie czy lodowisko. Jak zaznacza Łukasz Szczerba… » więcej 2025-01-01, godz. 07:00 Nocny pożar dachu budynku w Kluczborku. W Prudniku potrącenie pieszego W sylwestrową noc doszło do pożaru dachu budynku, który jest w trakcie budowy. W akcji uczestniczyło łącznie sześć zastępów straży pożarnej oraz 17… » więcej 2025-01-01, godz. 06:40 Sylwester "pod chmurką" na placu Kopernika. Lasery zamiast fajerwerków [ZDJĘCIA, FILM] Tym razem opolanie powitali Nowy Rok na placu Kopernika. » więcej 2025-01-01, godz. 04:00 Nowe duety, dłuższe programy i rzetelne informacje. Radio Opole w nowej odsłonie Energicznie i z przytupem Radio Opole wchodzi w Nowy Rok. Już od jutra (2.01) nasi słuchacze usłyszą sprawdzone programy w nieco innych odsłonach, a na antenie… » więcej 2024-12-31, godz. 19:00 Sylwestrowy apel medyków. "Ostrożnie z fajerwerkami i petardami" Ratownicy medyczni i lekarze apelują o rozsądek w używaniu fajerwerków. Jak podkreślają, kontuzje odniesione w związku z niewłaściwym użytkowaniem środków… » więcej 2024-12-31, godz. 19:00 Spędź sylwestra z Radiem Opole! Muzyczną listę przebojów szykuje Tomek Wojtyłko Radio Opole poleca się na sylwestrową domówkę. Można też nas posłuchać na przykład podczas dyżuru w pracy. Dziennikarz muzyczny Radia Opole Tomasz Wojtyłko… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »