Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-03-29, 10:30 Autor: Jacek Rudnik

Opolszczyzna walczy o dodatkowe 250 mln euro unijnej dotacji. Tematem zajmą się radni na najbliższej sesji sejmiku

sesja sejmiku województwa opolskiego [fot.UMWO]
sesja sejmiku województwa opolskiego [fot.UMWO]
Zbigniew Kubalańca [fot. Justyna Krzyżanowska]
Zbigniew Kubalańca [fot. Justyna Krzyżanowska]
Bogdan Tomaszek [fot. Łukasz Fura]
Bogdan Tomaszek [fot. Łukasz Fura]
- Te pieniądze nie są jeszcze przypisane województwu opolskiemu, a powinny być - stwierdził w Porannej Loży Radiowej wicemarszałek województwa Zbigniew Kubalańca. W trakcie wtorkowej (30.03) sesji sejmiku radni będą głosować nad apelem do rządu o przyznanie regionowi dodatkowo 250 mln euro w ramach podziału transz nowego unijnego budżetu. Do zasad wspierania samorządów odniósł się też na antenie RO radny opozycji z Prawa i Sprawiedliwości Bogdan Tomaszek.
Stosowne pismo odnośnie celów wykorzystania tych pieniędzy przez Opolszczyznę trafiło już na biurko wiceministra Funduszy i Polityki Regionalnej Waldemara Budy. Apel radnych wojewódzkich ma być dodatkowym elementem wskazującym na wagę problemu "sprawiedliwego" podziału pieniędzy.

- Do tej pory wszystkie programy operacyjne były tworzone tak, że 60 procent środków unijnych trafiało do centrali i rząd decydował o tych dużych projektach strategicznych, natomiast 40 procent trafiało do województw, a tu "dziwnym ruchem", przy tej perspektywie budżetowej, rząd przekazał do samorządów tylko 30 procent, a 10 procent zostawił sobie tłumacząc, że one trafią do samorządów. Nie w takiej formie jak ostatnio, i że będą negocjacje - wyjaśniał gość Porannej Loży Radowej wicemarszałek regionu Zbigniew Kubalańca.

W ocenie wiceprzewodniczącego regionu PO, te sporne 10 procent ogólnej transzy dla samorządów powinno być im zagwarantowane.

Zdaniem radnego sejmikowej opozycji Bogdana Tomaszka z Prawa i Sprawiedliwości, zasady przyznawania transz unijnego wsparcia dla regionów są jasno określone, a w trakcie wtorkowej (30.03) sesji będzie chciał usłyszeć, jak ta dodatkowa alokacja miałaby być przez Opolskie wykorzystana.

- Mam bardzo duże wątpliwości w tej sprawie, jako że to mój rząd decyduje o tym jak podzielić te pieniądze i z informacji prasowych - bo nie mam w tej chwili bezpośredniego kontaktu z wiceministrem Waldemarem Budą - a on twierdzi, że wszystko jest robione w czytelny sposób i nikt nie myśli o tym, żeby kogoś pokrzywdzić - wyjaśniał radny wojewódzki Prawa i Sprawiedliwości. Dodał, że jest przeciwny by podpisywać się pod takim apelem. Stanowisko klubu radnych Pis ma zostać przyjęte dziś (29.03) po południu.

Dodatkowo też - jak uzupełnił radny Tomaszek - nowym instrumentem polityki rozwoju kraju będzie "kontrakt programowy", w którym marszałkowie regionów będą omawiać z przedstawicielami resortu najważniejsze projekty z punktu widzenia rozwoju poszczególnych województw.

Opolskie dodatkową alokację miałoby wykorzystać na podniesienie jakości życia, badania naukowe, pomoc dla organizacji pożytku publicznego, wzmocnienie roli Opola i wspieranie przedsięwzięć na rzecz odbudowy po pandemii.

Wtorkowa (30.03) sesja sejmiku rozpocznie się o godz. 10:00 na platformie zoom, a transmisja on-line odbędzie się na stronie https://bip.opolskie.pl/transmisja-obrad-sejmiku-wojewodztwa-opolskiego/# 
Zbigniew Kubalańca
Bogdan Tomaszek

Wiadomości z regionu

2024-09-28, godz. 10:30 Uczniowie z Głubczyc od początku powodzi pomagają poszkodowanym. "Nie trzeba ich zmuszać" Uczniowie z Zespołu Szkół Mechanicznych w Głubczycach od kilku dni pomagają w tamtejszych punktach dystrybucji darów. Sortują przywożone rzeczy, w tym… » więcej 2024-09-28, godz. 09:30 MZK Opole: nowe przystanki przy Karolince Zmiany przy centrum handlowym Karolinka miejski przewoźnik wprowadzi we wtorek (1.10). » więcej 2024-09-28, godz. 08:00 "Przez cały czas powodzi pacjenci byli bezpieczni". Nyskie hospicjum po wielkiej wodzie Nyskie hospicjum liczy straty i planuje remont. Tak jak spory obszar tej części miasta placówkę nie zalała woda z rzeki, ale wody gruntowe i kanalizacja… » więcej 2024-09-27, godz. 21:27 Będą analizy, dlaczego doszło do zalania Nysy. "Woda powinna była utrzymać się w korycie rzeki" - Będzie dokonana pełna analiza, dlaczego doszło do zalania Nysy, choć z dokumentacji, jaką posiadamy, wynika, że tam nie powinno do niczego dojść - zapowiedziała… » więcej 2024-09-27, godz. 20:00 Trzecie Branżowe Centrum Umiejętności powstaje w Opolu. Tym razem przy "elektryczniaku" To już trzecie Branżowe Centrum Umiejętności, jakie powstanie w Opolu. Tym razem przy Zespole Szkół Elektrycznych. » więcej 2024-09-27, godz. 18:00 Nyskie zabytki po powodzi. Trwa ich oczyszczanie i osuszanie Nyskie zabytki zlokalizowane przy wałach oraz ciekach wodnych w centrum miasta najbardziej ucierpiały podczas powodzi. Bastion Św. Jadwigi, Fort Wodny czy Reduta… » więcej 2024-09-27, godz. 17:44 „To zajmuje dużo czasu”. Biurokracja utrudnieniem w przyznawaniu zasiłków powodzianom? W Prudniku trwa wypłata zasiłków dla powodzian, ale są też zastrzeżenia do zajmującego się tym Ośrodka Pomocy Społecznej. O interwencję zwrócił się… » więcej 2024-09-27, godz. 17:37 Jakie były zrzuty wody, kiedy zalało Lewin Brzeski? Burmistrz Lewina Brzeskiego twierdzi, że wody, która przepływała przez gminę, kiedy doszło do zalania gminy, musiało być więcej niż podawały to Wody… » więcej 2024-09-27, godz. 15:55 Uczniowie m.in. z terenów powodziowych mogą starać się o stypendia Do 7 października przedłużono termin składania wniosków o stypendia w ramach Marszałkowskiego Programu Stypendialnego. » więcej 2024-09-27, godz. 15:54 Społeczność ukraińska ruszyła na pomoc powodzianom Opolscy Ukraińcy pomagają powodzianom. W ubiegłym tygodniu zorganizowali zbiórkę darów, która pojechała do Głuchołaz. Dary były zbierane w Szkole Podstawowej… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »