Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-02-26, 14:20 Autor: Grzegorz Frankowski

Charbielin uczcił pamięć więźniów niemieckich obozów koncentracyjnych, którzy zginęli w Marszach Śmierci. "Te szlaki są naznaczone krwią"

Uroczystość odsłonięcia pamiątkowej tablicy poświęconej Ofiarom Marszu Śmierci - Charbielin
W budynku szkoły w Charbielinie w gminie Głuchołazy odsłonięto dzisiaj (25.02) tablicę pamiątkową poświęconą Ofiarom Marszu Śmierci w 76. rocznicę tego tragicznego wydarzenia. W styczniu 1945 roku Niemcy uciekając przed zbliżającą się Armią Czerwoną rozpoczęli ewakuację obozu koncentracyjnego KL Auschwitz i jego podobozów. Około 56 tys. więźniów zostało skierowanych w głąb Rzeszy. W kilkutygodniowych Marszach Śmierci życie straciło co najmniej 9 tys. osób. W miejscowości Charbielin zamordowano bestialsko według różnych źródeł 10 lub 11 więźniów.
- Przez Charbielin przebiegało kilka szlaków Marszów Śmierci – tłumaczy dr Paweł Szymkowicz, prezes Towarzystwa Przyjaciół Głuchołaz. - Historycy szacują, że w okolicach Głuchołaz przeszło co najmniej dziewięć szlaków z udziałem kilku tysięcy osób. Na terenie gminy do tej pory ekshumowano szczątki około 250 osób. Tutaj w Charbielinie pochowanych jest 11 osób, które zginęły najprawdopodobniej w końcówce stycznia 1945 roku. Zginęły zamordowane przez strażników, przez esesmanów, którzy te osoby konwojowali. Wiemy to po ranach, które są opisane w protokołach ekshumacyjnych.

- Pełnej prawdy na temat tych tragicznych wydarzeń nie dowiemy się już nigdy, z tego względu, że brakuje dokumentacji, ale cały czas prowadzimy badania i przede wszystkim pamiętamy o wszystkich, którzy wtedy zginęli – mówi Mirosław Leśniewski z opolskiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej. - Szlaki tych przejść naznaczone są krwią, cierpieniem tych ludzi, bestialstwem oprawców. Wachmani mordowali tych ludzi, tak jak tutaj w Charbielinie wiemy, że około czterech osób z dziesięciu, które zostały zamordowane, przyczyną ich śmierci było zmiażdżenie czaszki. To brzmi okrutnie. Natomiast widać, że ci ludzie przeszli okrutne męki, zanim zmarli.

- Na naszym terenie jest kilka takich miejsc związanych z Marszem Śmierci, o każdym staramy się pamiętać - dodaje Edward Szupryczyński, burmistrz Głuchołaz. - Nie tylko pamiętamy u nas, ale też od kilku dobrych lat jest pamięć w Rogoźnicy. Mówimy tutaj o miejscu, do którego mieli dotrzeć więźniowie. Udajemy się tam, składamy symboliczne kwiaty. Historia była tragicznie - dramatyczna i oby się nie powtórzyła.

Historycy szacują, że w okolicach Głuchołaz przeszło co najmniej dziewięć szlaków Marszów Śmierci z udziałem kilku tysięcy osób. Na terenie gminy do tej pory ekshumowano szczątki blisko 250 ofiar.

- Tablica w Charbielinie jest już kolejną, którą odsłonięto na Opolszczyźnie. W przyszłości mają one utworzyć męczeński szlak, który przemierzali uczestnicy Marszów Śmierci przechodzących przez nasze województwo - mówi Jerzy Czerwiński senator Prawa i Sprawiedliwości, który jest jednym z inicjatorów upamiętniania tych tragicznych wydarzeń.

Dodajmy, że w odsłonięciu okolicznościowej tablicy poświęconej ofiarom Marszu Śmierci wzięli udział przedstawiciele parlamentu, senator Jerzy Czerwiński, przedstawiciele samorządu lokalnego oraz mieszkańcy Charbielina.

Organizatorem wydarzenia było Oddziałowe Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN we Wrocławiu.
Paweł Szymkowicz
Mirosław Leśniewski
Edward Szupryczyński
Jerzy Czerwiński

Wiadomości z regionu

2024-11-26, godz. 14:00 Uwaga! Będzie ślisko na południu regionu Jest ostrzeżenie przed oblodzeniem w powiatach głubczyckim, prudnickim i nyskim. » więcej 2024-11-26, godz. 13:37 Ksiądz z Raszowej skazany za molestowanie 13-latki. Trafi do więzienia Na pół roku bezwzględnego więzienia i rok ograniczenia wolności został skazany były proboszcz z Raszowej w gminie Leśnica za molestowanie 13-latki. » więcej 2024-11-26, godz. 13:07 Ponad 6 mln zł na odbudowę kolektora ściekowego w Głuchołazach. O dotacji informuje minister Kierwiński - Jest umowa na dofinansowanie kolektora ściekowego, który łączy Głuchołazy z Nysą - potwierdził podczas konferencji prasowej w Głuchołazach minister… » więcej 2024-11-26, godz. 12:12 "Skuteczny, sprawny i rządzi małym państwem". Danuta Jazłowiecka o Rafale Trzaskowskim - Organizując w Koalicji Obywatelskiej prawybory, pokazaliśmy bardzo wysoką kulturę polityczną, bo zachowanie obu kandydatów było przykładem, że można… » więcej 2024-11-26, godz. 11:58 USK w Opolu docenione w ogólnopolskim rankingu Wysokie miejsce zajął Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu na ogólnopolskiej liście rankingowej. Chodzi o zestawienie pt. 'Liderzy Zarządzania. Najlepiej… » więcej 2024-11-26, godz. 11:53 Radny PiS apeluje do opolskich polityków o poparcie dla CPK w pierwotnym kształcie 'Rządzie, nie kasuj dobrego programu'. To apel Tobiasza Gużdy, radnego powiatu głubczyckiego z Prawa i Sprawiedliwości, w sprawie budowy Centralnego Portu… » więcej 2024-11-26, godz. 11:20 Ukrywał się przez 19 lat. Teraz spędzi ponad 4 lata w więzieniu Poszukiwany 4 listami gończymi 48-latek zatrzymany przez kryminalnych z Kędzierzyna-Koźla. Mężczyzna, który ukrywał się przez 19-lat na terenie kilku państw… » więcej 2024-11-26, godz. 10:47 Policjanci z Opola poszukują dwóch osób podejrzewanych o kradzież w drogerii Dwóch osób podejrzewanych o kradzież w drogerii poszukują policjanci z Komisariatu pierwszego Policji w Opolu. » więcej 2024-11-26, godz. 10:30 Muzyka dla domu dziecka. Młodzież z Lewina Brzeskiego zaprasza na koncert charytatywny Młodzież z Lewina Brzeskiego zaprasza na wyjątkowy koncert charytatywny. Wydarzenie ma na celu wsparcie rodzinnego domu dziecka, którego siedziba została… » więcej 2024-11-26, godz. 10:14 To ostatni moment, żeby ubiegać się o wyprawkę szkolną W sobotę (30.11) mija termin składania wniosków o wyprawkę szkolną w ramach programu Dobry Start. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »