Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-10-08, 10:30 Autor: Maria Klusik

Szansa dla "Aleksandrówki". Na uruchomienie sanatorium potrzeba 5 milionów złotych

Jarnołtówek. Projekt remontu „Aleksandrówki” prezentują starosta nyski Andrzej Kruczkiewicz, poseł Katarzyna Czochara oraz Joanna Burska z zarządu powiatu nyskiego [zdj. Jan Poniatyszyn]
Jarnołtówek. Projekt remontu „Aleksandrówki” prezentują starosta nyski Andrzej Kruczkiewicz, poseł Katarzyna Czochara oraz Joanna Burska z zarządu powiatu nyskiego [zdj. Jan Poniatyszyn]
Barbara Pawlos [fot. Martyna Bobrowska]
Barbara Pawlos [fot. Martyna Bobrowska]
Katarzyna Czochara [fot. Justyna Krzyżanowska]
Katarzyna Czochara [fot. Justyna Krzyżanowska]
5 milionów złotych potrzeba, aby uruchomić sanatorium dla dzieci w Jarnołtówku. Ośrodek został zamknięty kilka lat temu. Był w fatalnym stanie i nie było pieniędzy na jego remont oraz funkcjonowanie. Teraz pojawia się szansa, by Aleksandrówkę odbudować. Są pieniądze na projekt, jest też wyłoniony jego wykonawca. Prace trwają długo, bo budynek został wpisany do rejestru zabytków.
- Przed nami kolejne kroki - to zabezpieczenie pieniędzy na remont, przygotowanie przetargu i wyłonienie wykonawcy. Potrwa to co najmniej 2 lata - powiedziała w "Poglądach i osądach" posłanka PiS Katarzyna Czochara, która w nadchodzących wyborach walczy o reelekcję.

- Zakładane jest to, żeby ta działalność była taką, jaka była wcześniej, czyli leczenie schorzeń dróg oddechowych. Natomiast niewykluczone jest również to, że jak gdyby poszerzona będzie o kwestie dotyczące otyłości i cukrzycy wśród dzieci i młodzieży.

Właścicielem "Aleksandrówki" jest starostwo powiatowe w Nysie.

Przypomnijmy, sanatorium zostało zamknięte kilka lat temu, drugi ośrodek dla dzieci w Suchym Borze, także nie działa - ale tu działalność medyczna została przeniesiona do Kup do Stobrawskiego Centrum Medycznego.

- W Kup prowadzona jest rehabilitacja dzienna - mówi gość rozmowy "W cztery oczy" Barbara Pawlos, rzecznik prasowy opolskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.

- Natomiast tak jak pokazują analizy Narodowego Funduszu Zdrowia tam są potężne niewykonania, to się rzadko zdarza. Zwykle mówimy o nadwykonaniach tak, myśląc o Narodowym Funduszu Zdrowia - ile to nadwykonań mamy do zapłacenia, natomiast tu sytuacja jest taka, że są niewykonania.

- A to oznacza, że są pieniądze a nie ma chętnych. W Kup warunki są lepsze, niż w Suchym Borze, ale tam lokalizacja była bardziej trafna - dodaje Pawlos.

Rzecznik informuje - Bardzo chętnie podejmiemy kontrakt z ośrodkiem, który będzie świadczył taką rehabilitację dla dzieci na wysokim poziomie, bo ważnie jest nie tylko samo świadczenie, ale również jakość.

- Taki ośrodek musi spełnić wszystkie wymogi, jakie będzie zakładał kontrakt - dodaje rzecznik opolskiego NFZ.
Barbara Pawlos
Barbara Pawlos
Katarzyna Czochara

Wiadomości z regionu

2024-04-26, godz. 22:00 Obserwacja ptaków w Bierkowicach i wykład w poniedziałek. Dwie propozycje OTP Na dwa spacery ornitologiczne w Muzeum Wsi Opolskiej zaprasza jutro (27.04) Opolskie Towarzystwo Przyrodnicze. » więcej 2024-04-26, godz. 21:15 Od 15 lat płyną pod prąd. Urodziny Stowarzyszenia Pro Liberis Silesiae i placówek w Raszowej Jubileusz 15-lecia świętuje Stowarzyszenie Pro Liberis Silesiae i Zespół Szkolno-Przedszkolny w Raszowej, nieopodal Tarnowa Opolskiego. Placówka znana jest… » więcej 2024-04-26, godz. 20:00 Hotelarze z Turawy gotowi do przyjęcia turystów na majówkę Ostatnie noce z przymrozkami nie zniechęciły właścicieli obiektów turystycznych z Turawy do przygotowań przed majówką. Wokół promenady słychać przede… » więcej 2024-04-26, godz. 20:00 Berają już od 30 lat. Za nami kolejny wojewódzki konkurs gawędziarski w Izbicku Blisko 200 uczestników wzięło udział w XXX Wojewódzkim Konkursie Gawędziarskim „Śląskie Beranie”. Ten tradycyjnie odbył się szkole podstawowej w… » więcej 2024-04-26, godz. 18:30 Ustawa o śląskim jako języku regionalnym przyjęta przez Sejm. "To krok w dobrą stronę" Sejm przyjął ustawę uznającą język śląski za język regionalny. Na mocy przepisów ma zostać wpisany do ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych… » więcej 2024-04-26, godz. 18:30 Opole przygotowuje się do świętowania majowych świąt. Wydarzenia wspólnie organizują wojewoda, marszałek i pre… To będzie patriotyczny majowy weekend na Opolszczyźnie. Plan wydarzeń zaprezentowano podczas konferencji prasowej na placu Wolności. Będą oficjalne uroczystości… » więcej 2024-04-26, godz. 18:00 Prof. Mariusz Kołosowski nowym rektorem nyskiej PANS Prof. Mariusz Kołosowski będzie nowym rektorem Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Nysie. » więcej 2024-04-26, godz. 17:15 Trzech kandydatów z Opolszczyzny ma znaleźć się na wyborczych listach PiS do Europarlamentu - Najprawdopodobniej 3 kandydatów z Opolszczyzny znajdzie się na listach do Europarlamentu - taką informację przekazał Radiu Opole lider PiS w regionie Kamil… » więcej 2024-04-26, godz. 17:00 Prudnik: można przebadać się bez kolejek i pomóc choremu dziecku Bezpłatne badania i konsultacje medyczne dla mieszkańców prowadzone będą podczas Powiatowego Dnia Zdrowia w Prudniku. Celem jutrzejszej (27.04) akcji jest… » więcej 2024-04-26, godz. 16:00 Kradli koła samochodowe z garaży. Grozi im do 10 lat więzienia Nawet 10 lat więzienia grozi złodziejom, którzy włamywali się do garaży i kradli koła samochodowe. Do takich zdarzeń dochodziło pod koniec marca w powiecie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »