Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-09-14, 18:17 Autor: Witold Wośtak

Rolnicy gminy Namysłów odczuli suszę w różnym stopniu. Dziś dziękują za plony, mając nadzieję na lepsze jutro [ZDJĘCIA]

Dożynki gminy Namysłów [fot. Witold Wośtak]
Dożynki gminy Namysłów [fot. Witold Wośtak]
Polowa msza święta, konkurs koron żniwnych, występy artystyczne, zabawa taneczna i fajerwerki. Tak wyglądają dzisiejsze (14.09) dożynki gminy Namysłów w Nowych Smarchowicach.
Tadeusz Węglarz, rolnik zajmujący się między innymi uprawą zbóż i hodowlą żywca drobiowego, zaznacza, że tegoroczne plony są o 50 procent niższe, niż kilka lat temu.

- Głównym problemem jest susza, na którą człowiek nic nie poradzi - podkreśla.

- Sypnąłem 10 ton saletry i jeszcze pogorszyłem sytuację. Człowiek jest bezradny – bez nawadniania nie ma najmniejszego wpływu. Dalej sieje się i uprawia z nadzieją, że będzie lepiej. Trzeba przetrwać. Na szczęście mam jeszcze dochody z hodowli, bo w zbiorach ten rok był fatalny – jedno z drugim uzupełnia się.

Bartłomiej Stawiarski, burmistrz Namysłowa, zaznacza, że dożynki to okazja do podziękowania rolnikom za ich trud. - Tegoroczne straty zależą głównie od specyfiki gospodarstwa - zwraca uwagę.

- W wyniku suszy niektóre rodzaje upraw ucierpiały bardziej od innych. Poza tym część rolników skupia się na hodowli zwierząt, więc to naprawdę zależy od specyfiki gospodarstw. Inna sprawa dotyczy zróżnicowania geograficznego. Nawet w naszej gminie były miejsca z deszczem i bez deszczu. Zdarzało się, że w jednym punkcie była ulewa, a 5 kilometrów dalej nie spadła nawet kropla.

Zdaniem wicewojewody Violetty Porowskiej, dożynki, to suma cierpliwej pracy rolników i czas na refleksję dotyczącą między innymi symboliki chleba.

- Wiemy, że można mieć frykasy i ananasy, ale kiedy brakuje chleba, nie ma co jeść. Chleb jest również symbolem wielkich wartości – pracowitości, mozołu i cierpliwości. Rolnicy nie mają plonów w tydzień po zasiewie, tylko muszą wykazać się wielką cierpliwością. Chleb symbolizuje także radość.

Dodajmy, że w dożynkach gminy Namysłów uczestniczyli aktualni posłowie i kandydaci do Sejmu. Można było spotkać posłów: Katarzynę Czocharę, Ryszarda Wilczyńskiego oraz Pawła Grabowskiego, i kandydatów: Wojciecha Komarzyńskiego i Stanisława Rakoczego.
Tadeusz Węglarz
Bartłomiej Stawiarski
Violetta Porowska

Wiadomości z regionu

2024-10-02, godz. 10:14 W październiku powinno udać się przywrócić ogrzewanie głuchołaskich szkół i domu seniora Prawdopodobnie do końca października uda się uruchomić centralne ogrzewanie w budynkach użyteczności publicznej gminy Głuchołazy. » więcej 2024-10-02, godz. 09:59 "Chaos komunikacyjny w tym krytycznym momencie był ogromny". Burmistrz Nysy gościem Radia Opole - Zalania części miasta można było uniknąć. I nie jest to tylko moje zdanie - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole burmistrz Nysy Kordian Kolbiarz… » więcej 2024-10-02, godz. 09:00 Punkt pomocy w Hali Nysa do zamknięcia. Miasto stworzy magazyn sprzętu Punkt darów dla powodzian w Hali Nysa będzie otwarty tylko do końca tygodnia. Do miasta nadal przyjeżdżają dary, które trafiają do potrzebujących. To… » więcej 2024-10-02, godz. 08:04 Potrącenie pieszej. Konieczna była interwencja Lotniczego Pogotowia Ratunkowego Do zdarzenia doszło dzisiaj (2.10) przed godziną 7:00 w Krapkowicach na ul. 3. Maja. » więcej 2024-10-02, godz. 08:00 Przebudowa DK45. Kolejne zmiany w okolicach Krapkowic Rozpoczyna się kolejny etap prac na drodze krajowej nr 45 między Krapkowicami a Rogowem Opolskim. » więcej 2024-10-01, godz. 20:30 Pod koniec października samochody pojadą mostem tymczasowym w Głuchołazach Zgodnie z harmonogramem przebiegają prace związane z budową mostu tymczasowego w Głuchołazach na drodze krajowej 40. » więcej 2024-10-01, godz. 20:00 "Bardzo fajna inicjatywa". Studenci UO zyskali nowe miejsce do spotkań Nowy rok akademicki i nowe udogodnienia na Uniwersytecie Opolskim. Uczelnia przygotowała dla studentów drewniane leżaki i ławki ogrodowe, które stanęły… » więcej 2024-10-01, godz. 19:00 PANS w Nysie rozpoczyna nowy rok akademicki bez opóźnień Dzisiaj (01.01) odbyły się już pierwsze zajęcia, a 11 października zaplanowano uroczystą inaugurację. » więcej 2024-10-01, godz. 17:15 Tysiące pierogów i leczo dla ratowników i mieszkańców Głuchołaz. To wsparcie z Mazowsza Z ziemniakami, soczewicą, kaszą gryczaną, mięsem, kapustą, skwarkami i ruskie. 20 tysięcy pierogów przywiozło do Głuchołaz 'Pierogowe wsparcie z Maz… » więcej 2024-10-01, godz. 17:00 W Głuchołazach nadal widać kataklizm. "Bez wojska nie dalibyśmy sobie rady" 'Wielkie podziękowania dla żołnierzy za pomoc'. Te słowa powtarzają mieszkańcy Głuchołaz, którzy wciąż zmagają się z porządkowaniem mieszkań, piwnic… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »