Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-10-19, 17:00 Autor: Piotr Wójtowicz

Regionalne Święto Edukacji. "Takie będą Rzeczypospolite jakie ich młodzieży chowanie"

Regionalne Święto Edukacji [fot.Piotr Wójtowicz]
Regionalne Święto Edukacji [fot.Piotr Wójtowicz]
Z okazji Regionalnego Święta Edukacji marszałek województwa wręczył nagrody nauczycielom, a uczniom i doktorantom stypendia. Najwięcej, bo 33 nagrody przyznano w kategorii "Prymus Opolszczyzny". - To święto potwierdza, że nadal aktualne są słowa Jana Zamoyskiego: "takie będą Rzeczypospolite jakie ich młodzieży chowanie" - mówił wicemarszałek Stanisław Rakoczy.
- Widziałem dumne mamy, które chodziły po korytarzu i były bardziej szczęśliwe niż ich pociechy, ale to jest zrozumiałe. Sam także cieszyłem się z sukcesów mojej córki, a tym bardziej cieszę się teraz z sukcesów moich wnuków - mówi samorządowiec.

Kamil Olender z II liceum w Brzegu, który otrzymał nagrodę "Prymus Opolszczyzny" tłumaczy, że dziennie uczy się od dwóch do 3 godzin. Jak dodał najłatwiej przychodzą mu języki obce, a mniej lubianymi są nauki przyrodnicze, zwłaszcza biologia, której wręcz nie znosi.

Nagrodzona tym samym tytułem Julia Barska - również z II LO w Brzegu uważa, że aby osiągnąć sukces w nauce każdy musi sam zrozumieć, że to jest dla niego ważne.

Natomiast Jolanta Begińska, która uczy się w szkole podstawowej w Łubnianach zaznacza, że nauczyciel też musi zachęcać uczniów. Należy ich przekonywać, że warto się uczyć, ponieważ oprócz zdobytej wiedzy przedłuża się w ten sposób młodość. - Bo, gdy później pójdzie do pracy beztroska mija.

Dodajmy, że podczas święta, które odbyło się Studenckim Centrum Kultury Uniwersytetu Opolskiego przyznano także nagrodę Professor Opoliensis za najważniejszą pracę naukową. Otrzymała ją dr Alina Dittman.

Natomiast nagrody marszałka za szczególne osiągnięcia w dziedzinie upowszechnienia i rozwoju edukacji otrzymali: dr Bogumiła Teresa Duber, Maria Farasiewicz, Bogdan Kulik, Ireneusz Wiśniewski, Tomasz Wójtowicz.

Kolejną kategorią były nagrody województwa opolskiego za osiągnięcia w zakresie pracy dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej dla osób zatrudnionych w jednostkach, których organem prowadzącym jest województwo: Sabina Wencel, Justyna Jurasz, Benedykt Pospiszyl, Stanisław Rożniatowski.

Stypendia dla doktorantów: Adam Wołoszyn, Elżbieta Teschner, Rafał Gabor, Justyna Koziarska.

Stypendia dla studentów: Arkadiusz Gruszka, Luiza Dębska, Weronika Mateuszuk, Kinga Frąckowiak, Karolina Kaleta.

Nagrody Marszałka Województwa Opolskiego dla uczniów „Prymus Opolszczyzny” otrzymali: Anna Biliczak, Patrycja Maruska, Jan Sołtys, Filip Muszyński, Maja Szwiec, Leszek Moniakowski, Marta Muszyńska, Marta Respondek, Anna Bazydło, Julia Jurczyk, Miłosz Wiecha, Aleksandra Dziopa, Aleksandra Łukasik, Amelia Kamińska, Michał Topolski, Aleksandra Tuleja, Tomasz Witek, Sabina Ożóg, Dominika Neugebauer, Wiktoria Sordyl, Jaśmina Gaweł, Szymon Gasz, Julia Pater, Kacper Kicki, Wiktoria Świerc, Daria Warchał, Julia Barska, Karolina Lasman, Kamil Olender, Iwo Garbowski.
Regionalne Święto Edukacji

Wiadomości z regionu

2024-07-22, godz. 20:30 Wciąż nieznana jest data otwarcia krytego basenu w Namysłowie. Zorganizowano spotkanie z mieszkańcami Październik jest obecnie realnym terminem oddania do użytku krytej pływalni w Namysłowie. Po południu w magistracie zorganizowano spotkanie informacyjne z… » więcej 2024-07-22, godz. 19:30 Opole: w czasie upałów zużywamy więcej wody. Ale przerwy w dostawach nam nie grożą W lipcu w Opolu wzrosło zużycie wody, ale do rekordu jeszcze daleko. Obecnie dobowo mieszkańcy stolicy regionu zużywają 25 tysięcy m3 wody. Paweł Kawecki… » więcej 2024-07-22, godz. 18:30 Wzięli sprawy w swoje ręce i posprzątali Starą Stobrawę. Bo rzeka to nie śmietnik Rękawiczki, gumiaki i worki na śmieci - wyposażeni w te atrybuty mieszkańcy Kluczborka, młodzież oraz dzieci, ruszyli z nurtem Starej Stobrawy, aby oczyścić… » więcej 2024-07-22, godz. 18:00 Czy w Kluczborku powstaną elektrownie wiatrowe? Urząd zaprasza mieszkańców na konsultacje Czy wiatraki obok miodu staną się wizytówką Kluczborka i gminy? To niewykluczone. Radni zdecydowali o sporządzeniu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego… » więcej 2024-07-22, godz. 17:15 "Nie mieliśmy dotąd takiego problemu". Beczkowozy nadal zaopatrują mieszkańców gminy Biała w wodę pitną Mieszkańcy 11 miejscowości w gminie Biała muszą korzystać z wody dostarczanej beczkowozami. Woda w ich kranach jest wciąż niezdatna do spożycia. W dwóch… » więcej 2024-07-22, godz. 16:01 Pożar budynku gospodarczego w Starej Kuźni. Wewnątrz były butle z gazem Osiem zastępów straży pożarnej gasiło pożar budynku gospodarczego w Starej Kuźni w gminie Bierawa (pow. kędzierzyńsko-kozielski). Nie było osób pos… » więcej 2024-07-22, godz. 15:04 Radar meteo na Górze św. Anny oficjalnie otwarty. "Pozwoli na lepsze i szybsze przewidywanie zmian pogody" [ZDJĘCIA] Radar meteorologiczny przy autostradzie A4 na Górze Św. Anny oficjalnie otwarty. To jeden z 10 takich radarów należących do sieci POLRAD. Urządzenie zapewnia… » więcej 2024-07-22, godz. 14:38 "Bezpieczeństwo zawsze na pierwszym miejscu". Wakacyjna akcja policji na basenie w Głubczycach W ramach akcji 'Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą' i 'Bezpieczne wakacje' na basenie miejskim w Głubczycach, policjanci z komendy powiatowej przypominali… » więcej 2024-07-22, godz. 14:04 Cztery lata na budowę 23 kilometrów S11 od Gotartowa do Siemianic w Wielkopolsce Za cztery lata ma być gotowy niemal 23-kilometrowy odcinek drogi ekspresowej S11 między Siemianicami w województwie wielkopolskim a Gotartowem obok Kluczbo… » więcej 2024-07-22, godz. 13:55 W Polsce posiedział w więzieniu, teraz samolotem wróci do ojczyzny Z więzienia do strzeżonego ośrodka dla cudzoziemców, a wkrótce do ojczyzny. W taką podróż wysyłają 32-letniego Mołdawianina opolscy pogranicznicy. Przyczyn… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »