Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-07-17, 15:38 Autor: Justyna Maćkowiak

Na programie Dostępność Plus ma skorzystać 12 milionów Polaków

Wózek inwalidzki [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Wózek inwalidzki [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Zdzisław Markiewicz [fot. Paula Hołubowicz]
Zdzisław Markiewicz [fot. Paula Hołubowicz]
- Zmiany prawa na pewno poprawią jakość życia, nie tylko osób niepełnosprawnych - powiedział w Loży Radiowej Zdzisław Markiewicz, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Opolu komentując założenia programu Dostępność Plus. Program adresowany jest do szerokiej grupy obywateli. Skorzystać na nim ma prawie 12 milionów obywateli, a wśród nich niepełnosprawni, kobiety w ciąży czy seniorzy.
- Na pewno program poprawiłby jakość życia nie tylko osobom niepełnosprawnym, bo jego celem jest poprawa dostępności do usług tym wszystkim osobom, które w jakimkolwiek stopniu, nawet potencjalnie, mogą być defaworyzowane. Chodzi między innymi o tysiąc miejsc i budynków użyteczności publicznej, w których zniesiono bariery architektoniczne, co najmniej 20 procent mieszkań budowanych w ramach programu Mieszkanie Plus będzie dostępnych dla osób o szczególnych potrzebach, wszystkie zakupione autobusy i tramwaje będą dostępne dla osób o specyficznych potrzebach - dodaje Zdzisław Markiewicz i odnosi się do sytuacji w Opolu. - Co roku organizujemy konkurs na budynek przyjazny osobom niepełnosprawnym. Nasze instytucje pomocy społecznej są generalnie dostępne dla osób niepełnosprawnych. Prawdopodobnie jest sporo miejsc, gdzie ta dostępność jest niska.

Program będzie realizowany w takich obszarach jak architektura, transport, edukacja, służba zdrowia, cyfryzacja, usługi, konkurencyjność i koordynacja. Ma mieć dwa wymiary. Pierwszy zakłada, że państwo w swoich działaniach będzie zawsze uwzględniać potrzeby osób z niepełnosprawnością. Chodzi na przykład o to, że nowe budynki będą pozbawione barier architektonicznych; przestrzeń publiczna będzie odpowiednio oznakowana; każdy nowo zakupiony środek transportu publicznego będzie przygotowany do obsługi osób niepełnosprawnych.

Drugi wymiar związany jest z inwestycjami budowlanymi, transportowymi i technologicznymi w już istniejącą infrastrukturę - dostosowanie jej do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Pieniądze na realizację programu będą pochodziły z funduszy europejskich, tzw. funduszy norweskich, publicznych środków - na przykład z budżetu państwa czy Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Zdzisław Markiewicz cz. 1
Zdzisław Markiewicz cz. 2

Wiadomości z regionu

2024-04-26, godz. 16:00 Kradli koła samochodowe z garaży. Grozi im do 10 lat więzienia Nawet 10 lat więzienia grozi złodziejom, którzy włamywali się do garaży i kradli koła samochodowe. Do takich zdarzeń dochodziło pod koniec marca w powiecie… » więcej 2024-04-26, godz. 16:00 Mieszkańcy Głubczyc mogą już głosować na zadania z budżetu obywatelskiego Plenerowa kręgielnia, rozbudowa parku rekreacyjnego dla czworonogów, rewitalizacja pieszej ścieżki przy szpitalu, miejska strefa relaksu oraz nowy system nagłośnienia… » więcej 2024-04-26, godz. 15:15 68-letnia złodziejka zatrzymana. Okradała sklepy w powiecie krapkowickim Jej łupem padały kremy, szminki i słodycze. 68-latka podejrzana o liczne kradzieże w sklepach w powiecie krapkowickim jest już w rękach policji. » więcej 2024-04-26, godz. 14:30 Żołnierze WOT z Opola wśród najlepszych kierowców w kraju Żołnierze 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej, w skład której wchodzą mundurowi z Opola, zajęli drużynowo trzecie miejsce w klasyfikacji Wojskowy… » więcej 2024-04-26, godz. 14:00 Wypadek na autostradzie A4 koło Góry św. Anny. Są utrudnienia w ruchu Uwaga kierowcy. Utrudnienia w ruchu na opolskim odcinku autostrady A4. » więcej 2024-04-26, godz. 13:20 "Pojawiasz się i znikasz, i znikasz". Nowe-stare przystanki MZK w Opolu Jedne wracają, a drugie powstają. Opole zwiększa liczbę przystanków autobusowych. Po protestach i oburzeniu mieszkańców, miejskie autobusy będą ponownie… » więcej 2024-04-26, godz. 11:31 Sejm przegłosował ustawę uznającą język śląski za język regionalny Sejm uchwalił ustawę uznającą język śląski za język regionalny. Za głosowało 236 posłów, przeciwko było 186, a 5 wstrzymało się od głosu. » więcej 2024-04-26, godz. 11:20 Pomogli na odległość. Interwencja opolskich policjantów na francuskiej ziemi Takie interwencje nie zdarzają się codziennie. Opolscy policjanci pomogli mężczyźnie, który znajdował się 1500 kilometrów od ... Polski. Dwa dni temu… » więcej 2024-04-26, godz. 11:00 Wybory do Parlamentu Europejskiego. Można głosować poza miejscem zamieszkania 9 czerwca odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Od dziś (26.04) można złożyć wniosek o zmianę miejsca głosowania lub wydanie zaświadczenia… » więcej 2024-04-26, godz. 10:30 "Reset TK bez zmiany konstytucji może być niemożliwy ". Dr hab. Paweł Sobczyk z UO w Radiu Opole Gość dzisiejszej (26.04) Porannej Rozmowy Radia Opole dr hab. Paweł Sobczyk, dziekan Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Opolskiego, uważa, że 'reset'… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »