Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-06-27, 10:45 Autor: Katarzyna Doros

Kompleksowa opieka nad mamą i dzieckiem przynosi pierwsze efekty. Można jeszcze skorzystać z programu

Kompleksowa opieka opieka nad mamą i dzieckiem przynosi pierwsze efekty [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Kompleksowa opieka opieka nad mamą i dzieckiem przynosi pierwsze efekty [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Konferencja "Interdyscyplinarny model opieki nad matką i dzieckiem do 2. roku życia" [fot. Iwona Nawrot – Szczepanik]
Konferencja "Interdyscyplinarny model opieki nad matką i dzieckiem do 2. roku życia" [fot. Iwona Nawrot – Szczepanik]
Konferencja "Interdyscyplinarny model opieki nad matką i dzieckiem do 2. roku życia" [fot. Iwona Nawrot – Szczepanik]
Konferencja "Interdyscyplinarny model opieki nad matką i dzieckiem do 2. roku życia" [fot. Iwona Nawrot – Szczepanik]
Już blisko 4 tysiące osób z powiatów opolskiego, nyskiego i prudnickiego i z miasta Opola skorzystało z bezpłatnych porad i badań realizowanych przez Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu i Zespół Opieki Zdrowotnej w Nysie w ramach programu poprawy opieki nad matką i dzieckiem.
- To unikatowy projekt w skali kraju, bardzo ważny i dla rodzin oczekujących na dziecko i rodziców dzieci do lat dwóch. Dajemy możliwość skorzystania z badań, które nie są dostępne w ramach powszechnej opieki zdrowotnej. Wśród nich są bezpłatne badania prenatalne dla kobiet, które nie ukończyły 35 lat - mówi Edward Puchała, dyrektor Centrum Ginekologii i Neonatologii w Opolu. - Jest to oferta dla kobiet, które chcą mieć spokój, jeśli chodzi o przebieg ciąży, a więc mogą się badać bez skierowania, bez wskazań, tylko dlatego, żeby sprawdzić, czy wszystko jest w porządku. Niejako w ciągu roku zostało przeprowadzonych około tysiąca takich badań.

Odpłatne wykonanie badania prenatalnego to zwykle koszt rzędu 600 złotych.

Dla rodziców opolskich maluchów prowadzone są także kursy pierwszej pomocy i wachlarz konsultacji oferowanych przez lekarzy specjalistów. - W zakresie oceny rozwoju udało nam się przebadać około 300 dzieci - mówi Alina Kowalczykiewicz-Kuta, pediatra neonatolog. - Kamienie milowe to takie określenie przenośne, oceniające w danym miesiącu życia dziecka to, co dziecko powinno osiągnąć w zakresie rozwoju, a konkretnie pięciu sfer: sfery ruchowej, motoryki dużej, motoryki precyzyjnej, sfery emocjonalnej i społecznej. Coraz częściej kobiety w wieku 35+ mają pierwsze dziecko i dlatego ocena tego rozwoju jest bardzo ważna. Według mnie rodzice są teraz dojrzalsi wiekowo i intelektualnie.

Projekt jest realizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014-2020 i potrwa do końca roku.
Edward Puchała
Alina Kowalczykiewicz-Kuta

Wiadomości z regionu

2024-04-26, godz. 17:15 Trzech kandydatów z Opolszczyzny ma znaleźć się na wyborczych listach PiS do Europarlamentu - Najprawdopodobniej 3 kandydatów z Opolszczyzny znajdzie się na listach do Europarlamentu - taką informację przekazał Radiu Opole lider PiS w regionie Kamil… » więcej 2024-04-26, godz. 17:00 Prudnik: można przebadać się bez kolejek i pomóc choremu dziecku Bezpłatne badania i konsultacje medyczne dla mieszkańców prowadzone będą podczas Powiatowego Dnia Zdrowia w Prudniku. Celem jutrzejszej (27.04) akcji jest… » więcej 2024-04-26, godz. 16:00 Kradli koła samochodowe z garaży. Grozi im do 10 lat więzienia Nawet 10 lat więzienia grozi złodziejom, którzy włamywali się do garaży i kradli koła samochodowe. Do takich zdarzeń dochodziło pod koniec marca w powiecie… » więcej 2024-04-26, godz. 16:00 Mieszkańcy Głubczyc mogą już głosować na zadania z budżetu obywatelskiego Plenerowa kręgielnia, rozbudowa parku rekreacyjnego dla czworonogów, rewitalizacja pieszej ścieżki przy szpitalu, miejska strefa relaksu oraz nowy system nagłośnienia… » więcej 2024-04-26, godz. 15:15 68-letnia złodziejka zatrzymana. Okradała sklepy w powiecie krapkowickim Jej łupem padały kremy, szminki i słodycze. 68-latka podejrzana o liczne kradzieże w sklepach w powiecie krapkowickim jest już w rękach policji. » więcej 2024-04-26, godz. 14:30 Żołnierze WOT z Opola wśród najlepszych kierowców w kraju Żołnierze 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej, w skład której wchodzą mundurowi z Opola, zajęli drużynowo trzecie miejsce w klasyfikacji Wojskowy… » więcej 2024-04-26, godz. 14:00 Wypadek na autostradzie A4 koło Góry św. Anny. Są utrudnienia w ruchu Uwaga kierowcy. Utrudnienia w ruchu na opolskim odcinku autostrady A4. » więcej 2024-04-26, godz. 13:20 "Pojawiasz się i znikasz, i znikasz". Nowe-stare przystanki MZK w Opolu Jedne wracają, a drugie powstają. Opole zwiększa liczbę przystanków autobusowych. Po protestach i oburzeniu mieszkańców, miejskie autobusy będą ponownie… » więcej 2024-04-26, godz. 11:31 Sejm przegłosował ustawę uznającą język śląski za język regionalny Sejm uchwalił ustawę uznającą język śląski za język regionalny. Za głosowało 236 posłów, przeciwko było 186, a 5 wstrzymało się od głosu. » więcej 2024-04-26, godz. 11:20 Pomogli na odległość. Interwencja opolskich policjantów na francuskiej ziemi Takie interwencje nie zdarzają się codziennie. Opolscy policjanci pomogli mężczyźnie, który znajdował się 1500 kilometrów od ... Polski. Dwa dni temu… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »