Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-05-15, 14:00 Autor: Katarzyna Doros

PO o reformie szkolnictwa wyższego: "Obawiamy się o przyszłość opolskich uczelni"

Uniwersytet Opolski © (fot. Daria Placek)
Uniwersytet Opolski © (fot. Daria Placek)
Projekt ustawy o szkolnictwie wyższym określany jako "Konstytucja dla Nauki" budzi obawy wśród polityków Platformy Obywatelskiej. - W wyniku przyjęcia ustawy, wiele regionalnych uczelni może stracić prawo do nadawania stopni naukowych i możliwość kształcenia na wybranych kierunkach - alarmują opolscy politycy.
Ostatnie zmiany w szkolnictwie wyższym były wprowadzane ponad 12 lat temu. - Niepokoją nas jednak konsekwencje proponowanych przepisów, bowiem na ustawie stracą mniejsze ośrodki. Z 19 istniejących uniwersytetów tylko Uniwersytet Opolski stałby się uczelnią zawodową - mówi poseł PO Tomasz Kostuś. - Duże ośrodki zostaną wzmocnione i tam rzeczywiście zostanie wyhamowany drenaż kard, drenaż naukowców, natomiast mamy uzasadnione obawy, że ten odpływ przyspieszy w ośrodkach regionalnych, bo żeby wzmocnić dużych, trzeba zabrać małym. Naszym obowiązkiem jest to, żeby o tym informować i mówić o możliwości degradacji, czy marginalizacji.

Zdaniem senatora Piotra Wacha nowa ustawa o szkolnictwie wyższym podzieli środowisko akademickie. - Jedna linia podziałowa to uczelnie mniejsze kontra w mojej ocenie od 4 do 5 metropolii. Drugi podział to nauki ścisłe i humanistyka. - Wyraźnie lepiej wychodzą na tym nauki ścisłe ze względu na to, że we wszystkich ocenach parametrycznych oraz w wyznaczaniu takich wskaźników jakościowych mają znacznie większe szanse ze względu na dużą liczbę czasopism międzynarodowych. Także tutaj humaniści, a w szczególności humaniści zajmujący się sprawami lokalnymi mają znacznie trudniejszą sytuację.

Na rozwój Politechniki i Uniwersytetu opolskie samorządy wydały ponad 120 milionów złotych. - Proponowana ustawa niweczy wysiłek poniesiony przez lokalny samorząd - czytamy w interpelacji skierowanej do Jarosława Gowina.

- Jeżeli chcemy rozwijać potencjał naukowo-badawczy i chcemy gonić najlepsze uczelnie na świecie to musimy nasze uczelnie zreformować. Musimy je odbiurokratyzować i np. zapewnić finansowanie doktorantom i to są dobre kierunki zmian - dodaje Kostuś.

Sejmik województwa opolskiego planuje przyjąć w tej sprawie stosowną rezolucję.
Tomasz Kostuś
Piotr Wach

Wiadomości z regionu

2024-10-01, godz. 20:30 Pod koniec października samochody pojadą mostem tymczasowym w Głuchołazach Zgodnie z harmonogramem przebiegają prace związane z budową mostu tymczasowego w Głuchołazach na drodze krajowej 40. » więcej 2024-10-01, godz. 20:00 "Bardzo fajna inicjatywa". Studenci UO zyskali nowe miejsce do spotkań Nowy rok akademicki i nowe udogodnienia na Uniwersytecie Opolskim. Uczelnia przygotowała dla studentów drewniane leżaki i ławki ogrodowe, które stanęły… » więcej 2024-10-01, godz. 19:00 PANS w Nysie rozpoczyna nowy rok akademicki bez opóźnień Dzisiaj (01.01) odbyły się już pierwsze zajęcia, a 11 października zaplanowano uroczystą inaugurację. » więcej 2024-10-01, godz. 17:15 Tysiące pierogów i leczo dla ratowników i mieszkańców Głuchołaz. To wsparcie z Mazowsza Z ziemniakami, soczewicą, kaszą gryczaną, mięsem, kapustą, skwarkami i ruskie. 20 tysięcy pierogów przywiozło do Głuchołaz 'Pierogowe wsparcie z Maz… » więcej 2024-10-01, godz. 17:00 W Głuchołazach nadal widać kataklizm. "Bez wojska nie dalibyśmy sobie rady" 'Wielkie podziękowania dla żołnierzy za pomoc'. Te słowa powtarzają mieszkańcy Głuchołaz, którzy wciąż zmagają się z porządkowaniem mieszkań, piwnic… » więcej 2024-10-01, godz. 16:30 Wymiana elementów sygnalizacji w Dąbrowie. Będą utrudnienia na DK46 W środę (2.10) ruszy wymiana uszkodzonych pętli indykcyjnych sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu DK46 z ulicą Ciepielowicką i Sztonyka w Dąbrowie. Pierwszy… » więcej 2024-10-01, godz. 16:07 Za dwa tygodnie reaktywacja szpitala powiatowego w Nysie 15 października szpital powiatowy w Nysie wróci do pracy - poinformował dyrektor ZOZ w Nysie Artur Kamiński. Placówka została zamknięta, a pacjenci ewakuowani… » więcej 2024-10-01, godz. 16:00 Główny Szlak Sudecki odblokowany. Przywrócono wstęp do lasów w Górach Opawskich Z pewnymi wyjątkami zniesiono zakaz wstępu do lasów zarządzanych przez Nadleśnictwo Prudnik. Obostrzenie to nadal obowiązują na terenach zalanych i najbardziej… » więcej 2024-10-01, godz. 15:00 "Będzie węgiel i kuchenki gazowe". Sołtys Wronowa o pilnych potrzebach powodzian - Zabezpieczamy wszystko, co jest potrzebne, a przynajmniej staramy się - mówi Radiu Opole Leszek Witoń, sołtys Wronowa koło Lewina Brzeskiego. Obecnie mieszkańcom… » więcej 2024-10-01, godz. 14:18 Trzy świadczenia dla rodziców małych dzieci. Ruszył rządowy program Ruszył rządowy program Aktywny Rodzic. To trzy świadczenia - aktywny rodzic w pracy, tzw. babciowe, aktywnie w żłobku oraz aktywnie w domu. Wnioski należy… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »