Zabrakło dialogu, ale trzeba poszukać rozwiązania. Opolskie władze PiS przeciwne koncepcji burmistrza dot. budowy nowego więzienia w Brzegu
Późnym popołudniem w brzeskim starostwie spotkali się przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości. Głównym tematem obrad była sytuacja w Brzegu w związku z protestami mieszkańców, którzy sprzeciwiają się budowie nowoczesnej placówki penitencjarnej. Politycy z powiatu podjęli stanowisko w tej sprawie. W oficjalnym dokumencie czytamy, że PiS popiera rządowy program modernizacji służby więziennej, ale sprzeciwia się koncepcji zaproponowanej przez burmistrza Jerzego Wrębiaka, członka PiS. Nowy zakład karny dla 1500 osadzonych miałby powstać w bliskim sąsiedztwie osiedla domów.
- Kiedy pojawiły się tak duże kontrowersje wokół tej rządowej inwestycji, może należałoby rzeczywiście zastanowić się nad zmianą lokalizacji. To bardzo ważna inwestycja w naszym województwie, ale musimy też słuchać mieszkańców naszego regionu. Z takim hasłem szliśmy przecież w ostatnich wyborach samorządowych – tłumaczy Czochara.
Starosta brzeski Maciej Stefański powiedział na konferencji prasowej, że burmistrz Brzegu Jerzy Wrębiak dostanie teraz czas, by zweryfikować swoje plany dotyczące budowy nowego więzienia. Przypomnijmy, że samorządowiec należy do Prawa i Sprawiedliwości.
- Nikt nie chce, żeby pan burmistrz, kolokwialnie mówiąc, chodził na smyczy, ale pewne rzeczy zobowiązują. Gdyby było więcej rozmów z nami, z całym zarządem, gdyby były rozmowy z mieszkańcami, przecież razem chodzimy po tej ziemi, to oni nas wybierają. Troszkę się nie zrozumieliśmy z panem burmistrzem, nie ma rodzin idealnych, w każdej są jakieś kłótnie. Po prostu zabrakło tutaj dialogu – mówi starosta brzeski.
Poseł Katarzyna Czochara podkreśliła na koniec, że w najbliższym czasie zostanie zorganizowane spotkanie opolskich władz PiS-u, wiceministra sprawiedliwości i burmistrza Brzegu.
- Trzeba znaleźć takie rozwiązanie, które nie będzie budzić kontrowersji – dodała.
A przypomnijmy, że w Brzegu od kilku dni zbierane są podpisy pod wnioskiem o zorganizowanie referendum w sprawie budowy nowego zakładu karnego. Wcześniej pod petycją przeciwko tej inwestycji podpisało się ponad dwa tysiące osób. Nowoczesne więzienie na ponad półtora tysiąca osadzonych ma powstać przy ulicy Saperskiej i Kruszyńskiej, według map sto metrów od najbliższych zabudowań.