Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-02-14, 19:00 Autor: Maciej Stępień

Burmistrz Brzegu krytykuje inicjatywę referendalną i ostrzega, że mogą z tego wyniknąć problemy

Konferencja prasowa Jezrego Wrębiaka i ppłk Leszka Czereby
Konferencja prasowa Jezrego Wrębiaka i ppłk Leszka Czereby
Tak ma wyglądać nowy zakład karny w Brzegu
Tak ma wyglądać nowy zakład karny w Brzegu
W Brzegu ruszyła zbiórka podpisów pod wnioskiem o organizację referendum w sprawie budowy nowego więzienia[fot. Maciej Stępień]
W Brzegu ruszyła zbiórka podpisów pod wnioskiem o organizację referendum w sprawie budowy nowego więzienia[fot. Maciej Stępień]
Na dzisiejszej konferencji prasowej Jerzy Wrębiak skomentował zbiórkę podpisów pod wnioskiem o organizację referendum w sprawie budowy nowego zakładu karnego. Skrytykował mieszkańców, którzy kolportują ulotki i plakaty zachęcające do oprotestowania tej wielomilionowej rządowej inwestycji. Jerzy Wrębiak ostrzegł mieszkańców, że zebrane dane osobowe nie są chronione w najlepszy sposób, a cała inicjatywa może być organizowana przez osoby nieuprawnione.
- Do chwili obecnej właściwie nie ma mowy o referendum, bo żadna inicjatywa oficjalna nie wpłynęła do naszego urzędu. Natomiast wiem, że są zbierane podpisy w sposób prawdopodobnie nieuprawniony. Bardzo zależy mi na tym, żeby chronić dane osobowe brzeżan, a docierają do mnie informacje, że w nieuprawniony sposób są one przechowywane. Żeby nie było takiej sytuacji, że osoby, który organizują te rzekomą zbiórkę zniknął za parę miesięcy, a udostępniane dane trafią w niepowołane ręce – ostrzega Jerzy Wrębiak.

Wczoraj w audycji Radio Opole w powiecie brzeskim poseł Paweł Grabowski z Kukiz’15 zapewniał, że cała zbiórka podpisów jest bezpieczna, a żadne dane osobowe mieszkańców nie zostaną przekazane osobom trzecim.

- Ja ręczę swoim nazwiskiem za bezpieczeństwo tej akcji – przekonuje Grabowski. – Bo pojawiły się takie głosy, że uważajcie komu powierzacie swoje dane osobowe. My jako Kukiz’15 zbieraliśmy podpisy pod wnioskiem o zwołanie referendum w sprawie uchodźców, zebraliśmy ich ponad 400 tysięcy i nie doszło do żadnego, nawet najmniejszego incydentu bezpieczeństwa danych. Daje za to swoją głowę, że wszystko jest bezpieczne.

Grabowski wspomniał również, że część mieszkańców jest zastraszana, by nie brać udział w zbiórce podpisów w sprawie organizacji referendum. Nie chciał jednak zdradzić, kto tego dokonuje.

Według zapewnień władz Brzegu oraz przedstawicieli służby więziennej, na terenie miasta nie będą funkcjonować dwa zakłady karne. Burmistrz Brzegu przekonywał na konferencji prasowej o zaletach tej rządowej inwestycji wartej według szacunków pół miliarda złotych. W momencie uruchomienia za kilka lat nowoczesnej placówki penitencjarnej przy ulicy Saperskiej i Kruszyńskiej, stare więzienie funkcjonujące w centrum miasta zostanie wygaszone.

- Nie będzie drugiego zakładu karnego w naszym mieście, tylko naszą inicjatywą jest, by do nowej placówki przenieść osadzonych i personel. Chodzi o to, by z centrum miasta przenieść na peryferie Brzegu placówkę penitencjarną. Jeszcze raz podkreślam, że dla naszego miasta to ogromna szansa. Będą podatki, a także miejsca pracy – dodaje Wrębiak.

Ppłk Leszek Czereba na dzisiejszej konferencji potwierdził, że obecny zakład karny zostanie zamknięty.

- Takie są założenia, że do 2021 roku zostanie oddany do użytku nowy zakład karny, a stara placówka zostanie zamknięta. Tak zostało to zapowiedziane i tego będziemy się trzymać. Zrobię wszystko, by tak się stało – wyjaśnia Czereba.

Warto jednak wspomnieć, że to nie przedstawiciele służby więziennej, a minister sprawiedliwości decyduje o tym, którą jednostkę należy wygasić. Dodajmy, że w ostatnich latach z rządowych pieniędzy wybudowano nową kuchnię i odrestaurowano jedno pełne skrzydło, w którym przebywają osadzeni. Dziś w każdej celi jest ubikacja z małą łazienką, jest łaźnia, nowe świetlice i pełny nowoczesny monitoring. W ostatniej dekadzie na modernizację brzeskiego więzienia wydano co najmniej 15 mln złotych.

Jutro konferencję prasową w sprawie referendum organizuje Kukiz’15, a wieczorem podobne spotkanie urządzają władze opolskiego PiS-u. Nieoficjalnie mówi się, że szefostwo partii w regionie sprzeciwia się inwestycji w spornej części Brzegu i proponuje inną lokalizację. Do sprawy wracamy w jutrzejszych wiadomościach Radia Opole.
Jerzy Wrębiak, Paweł Grabowski, Leszek Czereba

Wiadomości z regionu

2018-08-14, godz. 17:55 Niebezpiecznie na opolskich drogach. Zderzenie w Nysie, wypadek w Grodkowie [ZDJĘCIA] Do dwóch groźnych zdarzeń doszło na drogach naszego regionu. W Nysie na ul. Otmuchowskiej w wyniku zderzenia busa z samochodem osobowym ucierpiało pięć osób. ... » więcej 2018-08-14, godz. 17:12 Duże zainteresowanie Krapkowickim Budżetem Obywatelskim 2019. Padło ponad 20 propozycji 24 propozycje zgłoszono do Krapkowickiego Budżetu Obywatelskiego 2019. Gmina jest podzielona na trzy obszary: lewobrzeżną i prawobrzeżną część Krapkowic oraz ... » więcej 2018-08-14, godz. 17:00 Strzelecki szpital z unijnych pieniędzy wyremontuje internę i wyposaży w niezbędny sprzęt Ponad 3,5 mln unijnego wsparcia na modernizację oddziału wewnętrznego wraz z wyposażeniem w niezbędny sprzęt otrzyma Szpital Powiatowy w Strzelcach Opolskich. ... » więcej 2018-08-14, godz. 17:00 Znamy datę wyborów samorządowych. Startuje kampania wyborcza Ogłoszono termin wyborów samorządowych - oficjalnie może wystartować kampania wyborcza. W jej prowadzeniu należy zachować zasady. » więcej 2018-08-14, godz. 16:37 Petarda wybuchła 12-latkowi w ręce. Pijany mężczyzna, który proponował dziecku petardy, usłyszał zarzuty Opolska policja przestrzega przed nieodpowiedzialnym obchodzeniem się z petardami. W niedzielę (12.08) policjanci z Niemodlina otrzymali zgłoszenie o młodym c ... » więcej 2018-08-14, godz. 15:45 Bakterie gronkowca w opolskim basenie Błękitna Fala. Zamknięta jedna niecka Zamknięta jest niecka ze zjeżdżalnią. W pozostałych basenach kąpiel jest dozwolona i bezpieczna. » więcej 2018-08-14, godz. 15:30 Gmina Byczyna wyremontuje dwa kolejne mieszkania dla repatriantów ze Wschodu Kolejne dwie rodziny repatriantów osiedlą się w Polanowicach. Gmina Byczyna otrzymała dotację w wysokości ok. 300 tysięcy złotych z rządowych pieniędzy na prz ... » więcej 2018-08-14, godz. 14:30 Prudnik: na ulicach miasta kilka razy w roku dochodzi do potrąceń pieszych Na pasach dla pieszych w Prudniku potracony został 11-letni chłopiec, którego przewieziono do szpitala. W tym mieście, co kilka miesięcy dochodzi do podobnego ... » więcej 2018-08-14, godz. 14:00 Zmiany w nyskiej policji. Mł. insp. Dariusz Dregan nowym komendantem Mł. insp. Dariusz Dregan objął funkcję komendanta nyskiej policji. Na tym stanowisku zastąpił Adama Bieleckiego, który w zeszłym miesiącu przeszedł na emerytu ... » więcej 2018-08-14, godz. 13:00 Mieszkańcy i przedsiębiorcy z Niemodlińskiej narzekają na brak lewoskrętów Mieszkańcy i przedsiębiorcy z ulicy Niemodlińskiej w Opolu mają problem, aby wjechać na swoją posesję. Problem polega na tym, że po remoncie wprowadzono zakaz ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »