Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-02-14, 19:00 Autor: Maciej Stępień

Burmistrz Brzegu krytykuje inicjatywę referendalną i ostrzega, że mogą z tego wyniknąć problemy

Konferencja prasowa Jezrego Wrębiaka i ppłk Leszka Czereby
Konferencja prasowa Jezrego Wrębiaka i ppłk Leszka Czereby
Tak ma wyglądać nowy zakład karny w Brzegu
Tak ma wyglądać nowy zakład karny w Brzegu
W Brzegu ruszyła zbiórka podpisów pod wnioskiem o organizację referendum w sprawie budowy nowego więzienia[fot. Maciej Stępień]
W Brzegu ruszyła zbiórka podpisów pod wnioskiem o organizację referendum w sprawie budowy nowego więzienia[fot. Maciej Stępień]
Na dzisiejszej konferencji prasowej Jerzy Wrębiak skomentował zbiórkę podpisów pod wnioskiem o organizację referendum w sprawie budowy nowego zakładu karnego. Skrytykował mieszkańców, którzy kolportują ulotki i plakaty zachęcające do oprotestowania tej wielomilionowej rządowej inwestycji. Jerzy Wrębiak ostrzegł mieszkańców, że zebrane dane osobowe nie są chronione w najlepszy sposób, a cała inicjatywa może być organizowana przez osoby nieuprawnione.
- Do chwili obecnej właściwie nie ma mowy o referendum, bo żadna inicjatywa oficjalna nie wpłynęła do naszego urzędu. Natomiast wiem, że są zbierane podpisy w sposób prawdopodobnie nieuprawniony. Bardzo zależy mi na tym, żeby chronić dane osobowe brzeżan, a docierają do mnie informacje, że w nieuprawniony sposób są one przechowywane. Żeby nie było takiej sytuacji, że osoby, który organizują te rzekomą zbiórkę zniknął za parę miesięcy, a udostępniane dane trafią w niepowołane ręce – ostrzega Jerzy Wrębiak.

Wczoraj w audycji Radio Opole w powiecie brzeskim poseł Paweł Grabowski z Kukiz’15 zapewniał, że cała zbiórka podpisów jest bezpieczna, a żadne dane osobowe mieszkańców nie zostaną przekazane osobom trzecim.

- Ja ręczę swoim nazwiskiem za bezpieczeństwo tej akcji – przekonuje Grabowski. – Bo pojawiły się takie głosy, że uważajcie komu powierzacie swoje dane osobowe. My jako Kukiz’15 zbieraliśmy podpisy pod wnioskiem o zwołanie referendum w sprawie uchodźców, zebraliśmy ich ponad 400 tysięcy i nie doszło do żadnego, nawet najmniejszego incydentu bezpieczeństwa danych. Daje za to swoją głowę, że wszystko jest bezpieczne.

Grabowski wspomniał również, że część mieszkańców jest zastraszana, by nie brać udział w zbiórce podpisów w sprawie organizacji referendum. Nie chciał jednak zdradzić, kto tego dokonuje.

Według zapewnień władz Brzegu oraz przedstawicieli służby więziennej, na terenie miasta nie będą funkcjonować dwa zakłady karne. Burmistrz Brzegu przekonywał na konferencji prasowej o zaletach tej rządowej inwestycji wartej według szacunków pół miliarda złotych. W momencie uruchomienia za kilka lat nowoczesnej placówki penitencjarnej przy ulicy Saperskiej i Kruszyńskiej, stare więzienie funkcjonujące w centrum miasta zostanie wygaszone.

- Nie będzie drugiego zakładu karnego w naszym mieście, tylko naszą inicjatywą jest, by do nowej placówki przenieść osadzonych i personel. Chodzi o to, by z centrum miasta przenieść na peryferie Brzegu placówkę penitencjarną. Jeszcze raz podkreślam, że dla naszego miasta to ogromna szansa. Będą podatki, a także miejsca pracy – dodaje Wrębiak.

Ppłk Leszek Czereba na dzisiejszej konferencji potwierdził, że obecny zakład karny zostanie zamknięty.

- Takie są założenia, że do 2021 roku zostanie oddany do użytku nowy zakład karny, a stara placówka zostanie zamknięta. Tak zostało to zapowiedziane i tego będziemy się trzymać. Zrobię wszystko, by tak się stało – wyjaśnia Czereba.

Warto jednak wspomnieć, że to nie przedstawiciele służby więziennej, a minister sprawiedliwości decyduje o tym, którą jednostkę należy wygasić. Dodajmy, że w ostatnich latach z rządowych pieniędzy wybudowano nową kuchnię i odrestaurowano jedno pełne skrzydło, w którym przebywają osadzeni. Dziś w każdej celi jest ubikacja z małą łazienką, jest łaźnia, nowe świetlice i pełny nowoczesny monitoring. W ostatniej dekadzie na modernizację brzeskiego więzienia wydano co najmniej 15 mln złotych.

Jutro konferencję prasową w sprawie referendum organizuje Kukiz’15, a wieczorem podobne spotkanie urządzają władze opolskiego PiS-u. Nieoficjalnie mówi się, że szefostwo partii w regionie sprzeciwia się inwestycji w spornej części Brzegu i proponuje inną lokalizację. Do sprawy wracamy w jutrzejszych wiadomościach Radia Opole.
Jerzy Wrębiak, Paweł Grabowski, Leszek Czereba

Wiadomości z regionu

2018-02-20, godz. 20:35 Przejazd zlikwidowany "przez pomyłkę". Naprawa będzie słono kosztować [FILM, ZDJĘCIA] Tam gdzie był przejazd, teraz leżą betonowe płyty. W Lubiatowie w powiecie nyskim zlikwidowano przejazd kolejowy, z którego korzystali przede wszystkim rolnic ... » więcej 2018-02-20, godz. 19:38 Poszukiwania krowy-uciekinierki przerwane. "Zwierzę potrzebuje spokoju" Poszukiwania krowy uciekinierki zostały przerwane - poinformował nas Jacek Opara, powiatowy lekarz weterynarii w Nysie. Nie wiadomo jeszcze kiedy akcja będzie ... » więcej 2018-02-20, godz. 19:20 Nowa siedziba urzędu marszałkowskiego za 6 mln złotych. Klub PiS przeciw Urząd marszałkowski chce kupić budynek na Ostrówku 5-7 i sprzedać niezabudowaną działkę na ul. Wrocławskiej. Na dzisiejszej (20.02) sesji głosowali w tej spra ... » więcej 2018-02-20, godz. 19:15 Sprawdzą jakość powietrza wokół zakładu Kronospan Czujnik mierzący jakość powietrza ma być zamontowany w Rozmierce. To jeden z postulatów mieszkańców tej i okolicznych miejscowości, którzy skarżą się na zanie ... » więcej 2018-02-20, godz. 19:15 Mniej hałasu i spalin, a więcej autobusów. Ratusz broni przebudowy dworca Opole Wschód - To proekologiczna inwestycja - tak Małgorzata Stelnicka, naczelnik Wydziału do Spraw Europejskich i Planowania Rozwoju Urzędu Miasta Opola, odpowiada na zar ... » więcej 2018-02-20, godz. 18:50 Prudnik: powstaje szkolna grupa WOPR Przybędzie ratowników wodnych w Prudniku. W tamtejszym Zespole Szkół Medycznych akces do rozpoczęcie takich szkoleń zgłosiło 21 uczniów i słuchaczy tej placów ... » więcej 2018-02-20, godz. 17:30 Nowoczesna pisze do ministra zdrowia. Ruszyła opolska akcja wysyłania listów Listy prosto do ministra zdrowia to nowy pomysł opolskich działaczy Nowoczesnej na poprawę sytuacji w służbie zdrowia. W listach ma znaleźć się apel o zwiększ ... » więcej 2018-02-20, godz. 16:50 Apel opolskich radnych PiS ws. zamiany działek i targowiska Centrum Opolscy radni PiS apelują do innych radnych o odrzucenie projektu dotyczącego likwidacji targowiska Centrum. Ich zdaniem sprawa nie była konsultowana z mieszk ... » więcej 2018-02-20, godz. 16:15 W opolskich gminach trwają już przygotowania do jesiennych wyborów samorządowych - Przygotowania do wyborów samorządowych w regionie idą pełną parą - powiedziała Radiu Opole Joanna Maksymowicz, zastępca dyrektora opolskiej delegatury Krajo ... » więcej 2018-02-20, godz. 15:00 Budowa remizy w Fosowskiem przesunięta. Są problemy z planem zagospodarowania Budowa remizy OSP Fosowskie nieco jest przesunięta w czasie. To efekt zakwestionowania przez służby wojewody miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »