Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-02-15, 20:46 Autor: Maciej Stępień

Zabrakło dialogu, ale trzeba poszukać rozwiązania. Opolskie władze PiS przeciwne koncepcji burmistrza dot. budowy nowego więzienia w Brzegu

Władze opolskiego PiS-u przeciwne budowie nowego zakładu karnego w Brzegu [fot. Maciej Stępień]
Władze opolskiego PiS-u przeciwne budowie nowego zakładu karnego w Brzegu [fot. Maciej Stępień]
Projekt nowego zakładu karnego w Brzegu [fot. Służba Więzienna]
Projekt nowego zakładu karnego w Brzegu [fot. Służba Więzienna]
Późnym popołudniem w brzeskim starostwie spotkali się przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości. Głównym tematem obrad była sytuacja w Brzegu w związku z protestami mieszkańców, którzy sprzeciwiają się budowie nowoczesnej placówki penitencjarnej. Politycy z powiatu podjęli stanowisko w tej sprawie. W oficjalnym dokumencie czytamy, że PiS popiera rządowy program modernizacji służby więziennej, ale sprzeciwia się koncepcji zaproponowanej przez burmistrza Jerzego Wrębiaka, członka PiS. Nowy zakład karny dla 1500 osadzonych miałby powstać w bliskim sąsiedztwie osiedla domów.
Obecna na spotkaniu szefowa opolskich struktur Prawa i Sprawiedliwości poseł Katarzyna Czochara podkreśliła, że stanowisko podjęte dziś w Brzegu zostało wcześniej przegłosowane przez zarząd regionalny partii.

- Kiedy pojawiły się tak duże kontrowersje wokół tej rządowej inwestycji, może należałoby rzeczywiście zastanowić się nad zmianą lokalizacji. To bardzo ważna inwestycja w naszym województwie, ale musimy też słuchać mieszkańców naszego regionu. Z takim hasłem szliśmy przecież w ostatnich wyborach samorządowych – tłumaczy Czochara.

Starosta brzeski Maciej Stefański powiedział na konferencji prasowej, że burmistrz Brzegu Jerzy Wrębiak dostanie teraz czas, by zweryfikować swoje plany dotyczące budowy nowego więzienia. Przypomnijmy, że samorządowiec należy do Prawa i Sprawiedliwości.

- Nikt nie chce, żeby pan burmistrz, kolokwialnie mówiąc, chodził na smyczy, ale pewne rzeczy zobowiązują. Gdyby było więcej rozmów z nami, z całym zarządem, gdyby były rozmowy z mieszkańcami, przecież razem chodzimy po tej ziemi, to oni nas wybierają. Troszkę się nie zrozumieliśmy z panem burmistrzem, nie ma rodzin idealnych, w każdej są jakieś kłótnie. Po prostu zabrakło tutaj dialogu – mówi starosta brzeski.

Poseł Katarzyna Czochara podkreśliła na koniec, że w najbliższym czasie zostanie zorganizowane spotkanie opolskich władz PiS-u, wiceministra sprawiedliwości i burmistrza Brzegu.

- Trzeba znaleźć takie rozwiązanie, które nie będzie budzić kontrowersji – dodała.

A przypomnijmy, że w Brzegu od kilku dni zbierane są podpisy pod wnioskiem o zorganizowanie referendum w sprawie budowy nowego zakładu karnego. Wcześniej pod petycją przeciwko tej inwestycji podpisało się ponad dwa tysiące osób. Nowoczesne więzienie na ponad półtora tysiąca osadzonych ma powstać przy ulicy Saperskiej i Kruszyńskiej, według map sto metrów od najbliższych zabudowań.
Katarzyna Czochara i Maciej Stefański

Wiadomości z regionu

2018-12-10, godz. 20:15 Biała wstążka jest gestem solidarności z kobietami, które doświadczyły agresji Z białą wstążką przeciwko przemocy wobec kobiet - pracownicy Specjalistycznego Ośrodka Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie i wolontariusze uświadamiali ora ... » więcej 2018-12-10, godz. 19:00 O wyzwaniach dla mniejszości niemieckiej z pełnomocnikiem rządu RFN Mniejszość niemiecka potrzebuje konkretnych działań i ciągłego otwierania się na młodych - Opolszczyznę odwiedził pełnomocnik rządu Republiki Federalnej Niemi ... » więcej 2018-12-10, godz. 18:15 Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska chce zamknąć fermę świń w Domaszkowicach Ferma świń w Domaszkowicach zostanie zamknięta do 3 marca 2019 roku. Tak orzekł Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska. Hodowla na 6,5 tysiąca sztuk działa b ... » więcej 2018-12-10, godz. 17:30 Solidarność w Opolu nie ufa już minister edukacji Solidarność żąda odwołania ze stanowiska minister edukacji Anny Zalewskiej z powodu - utraty zaufania. Piotr Pakosz, szef sekcji Regionalnej Oświaty i Wychowa ... » więcej 2018-12-10, godz. 17:15 Sąd: antyaborcyjne plakaty nie są "nieprzyzwoite". Działacze fundacji PRO uniewinnieni Sąd odwoławczy w Opolu uniewinnił sześciu działaczy fundacji PRO Prawo do Życia, ukaranych w czerwcu za wywieszenie antyaborcyjnych plakatów przed szpitalem g ... » więcej 2018-12-10, godz. 16:30 Pracownicy administracyjni Sądu Rejonowego w Opolu nie przyszli do pracy. W ten sposób protestują przeciw niskim płacom Pracownicy administracyjni Sądu Rejonowego w Opolu nie przyszli do pracy. Jedni wysłali zwolnienia chorobowe a inni poszli oddać krew. W ten sposób kadra prot ... » więcej 2018-12-10, godz. 16:11 Kamil Bortniczuk dołączył do Opolskiego Zespołu Parlamentarnego Opolski Zespół Parlamentarny zyskał nowego członka. Wstąpił do niego poseł Kamil Bortniczuk, który po wyborach samorządowych mandat w parlamencie objął po Bar ... » więcej 2018-12-10, godz. 15:01 Wstrzyknęła mężowi insulinę, gdy ten spał. Tragedia w Lewinie Brzeskim Do zdarzenia doszło w sobotę w jednym z budynków na terenie miasta. 53-letnia kobieta będąc pod znacznym działaniem alkoholu, podała swojemu mężowi insulinę. ... » więcej 2018-12-10, godz. 14:45 Niebezpieczne zakupy w internecie. Policjanci apelują o czujność Świąteczne zakupy w internecie mogą być niebezpieczne - ostrzegają opolscy policjanci. W czasie gorączki świątecznych zakupów konsumenci mogą być łatwym łupem ... » więcej 2018-12-10, godz. 13:31 TIR w rowie na A4. Nikt nie został poszkodowany Na opolskim odcinku autostrady samochód ciężarowy wypadł z pasa ruchu i wjechał do rowu. Do zdarzenia doszło przed godziną 11. Nikt nie został ranny. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »