Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-02-15, 20:46 Autor: Maciej Stępień

Zabrakło dialogu, ale trzeba poszukać rozwiązania. Opolskie władze PiS przeciwne koncepcji burmistrza dot. budowy nowego więzienia w Brzegu

Władze opolskiego PiS-u przeciwne budowie nowego zakładu karnego w Brzegu [fot. Maciej Stępień]
Władze opolskiego PiS-u przeciwne budowie nowego zakładu karnego w Brzegu [fot. Maciej Stępień]
Projekt nowego zakładu karnego w Brzegu [fot. Służba Więzienna]
Projekt nowego zakładu karnego w Brzegu [fot. Służba Więzienna]
Późnym popołudniem w brzeskim starostwie spotkali się przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości. Głównym tematem obrad była sytuacja w Brzegu w związku z protestami mieszkańców, którzy sprzeciwiają się budowie nowoczesnej placówki penitencjarnej. Politycy z powiatu podjęli stanowisko w tej sprawie. W oficjalnym dokumencie czytamy, że PiS popiera rządowy program modernizacji służby więziennej, ale sprzeciwia się koncepcji zaproponowanej przez burmistrza Jerzego Wrębiaka, członka PiS. Nowy zakład karny dla 1500 osadzonych miałby powstać w bliskim sąsiedztwie osiedla domów.
Obecna na spotkaniu szefowa opolskich struktur Prawa i Sprawiedliwości poseł Katarzyna Czochara podkreśliła, że stanowisko podjęte dziś w Brzegu zostało wcześniej przegłosowane przez zarząd regionalny partii.

- Kiedy pojawiły się tak duże kontrowersje wokół tej rządowej inwestycji, może należałoby rzeczywiście zastanowić się nad zmianą lokalizacji. To bardzo ważna inwestycja w naszym województwie, ale musimy też słuchać mieszkańców naszego regionu. Z takim hasłem szliśmy przecież w ostatnich wyborach samorządowych – tłumaczy Czochara.

Starosta brzeski Maciej Stefański powiedział na konferencji prasowej, że burmistrz Brzegu Jerzy Wrębiak dostanie teraz czas, by zweryfikować swoje plany dotyczące budowy nowego więzienia. Przypomnijmy, że samorządowiec należy do Prawa i Sprawiedliwości.

- Nikt nie chce, żeby pan burmistrz, kolokwialnie mówiąc, chodził na smyczy, ale pewne rzeczy zobowiązują. Gdyby było więcej rozmów z nami, z całym zarządem, gdyby były rozmowy z mieszkańcami, przecież razem chodzimy po tej ziemi, to oni nas wybierają. Troszkę się nie zrozumieliśmy z panem burmistrzem, nie ma rodzin idealnych, w każdej są jakieś kłótnie. Po prostu zabrakło tutaj dialogu – mówi starosta brzeski.

Poseł Katarzyna Czochara podkreśliła na koniec, że w najbliższym czasie zostanie zorganizowane spotkanie opolskich władz PiS-u, wiceministra sprawiedliwości i burmistrza Brzegu.

- Trzeba znaleźć takie rozwiązanie, które nie będzie budzić kontrowersji – dodała.

A przypomnijmy, że w Brzegu od kilku dni zbierane są podpisy pod wnioskiem o zorganizowanie referendum w sprawie budowy nowego zakładu karnego. Wcześniej pod petycją przeciwko tej inwestycji podpisało się ponad dwa tysiące osób. Nowoczesne więzienie na ponad półtora tysiąca osadzonych ma powstać przy ulicy Saperskiej i Kruszyńskiej, według map sto metrów od najbliższych zabudowań.
Katarzyna Czochara i Maciej Stefański

Wiadomości z regionu

2018-06-23, godz. 22:30 Joanna Lichocka kończy objazd po regionie. Na ostatnim przystanku rozmawiała z mieszkańcami Namysłowa Plany rządu, wypełnianie obietnic przedwyborczych, a także palące sprawy danego regionu - te kwestie zdominowały spotkanie Joanny Lichockiej z mieszkańcami pó ... » więcej 2018-06-23, godz. 22:30 O co chodzi w modlitwie "Ojcze Nasz"? Uliczny teatr wyjaśnił. Boży Weekend w Opolu Grupa aktorów wyszła na ulice Opola, by krótkim przedstawieniem teatralnym ewangelizować mieszkańców. Bohaterami przedstawienia są dwaj aniołowie, którzy zjaw ... » więcej 2018-06-23, godz. 20:35 Poważny wypadek na drodze wojewódzkiej nr 403. Jedna osoba ranna Do zdarzenia doszło na na wysokości autostradowego węzła Brzeg. Toyota corolla wypadła z drogi i uderzyła bokiem w drzewo. » więcej 2018-06-23, godz. 20:30 Gospodarka to podstawa. Posłanki PiS w Oleśnie. "Padło wiele ciekawych pytań i postulatów" [FILM, ZDJĘCIA] Ponad trzydzieści osób uczestniczyło w Oleśnie w spotkaniu z posłanką Prawa i Sprawiedliwości Joanną Lichocką. Rozmawiano o sprawach międzynarodowych, jak cho ... » więcej 2018-06-23, godz. 18:45 Młodzi i nietrzeźwi. Dwie groźne kolizje na opolskich drogach. Kierowcy "na podwójnym gazie" Kilka minut po 22:00 w powiecie nyskim 24-letni kierowca opla wymusił pierwszeństwo na skrzyżowaniu drogi krajowej nr 41 z drogą na Domaszkowice i zderzył się ... » więcej 2018-06-23, godz. 18:00 Piechniczek: na pewno dokonałbym zmian w składzie drużyny. W niedzielę mecz o wszystko - Jestem przekonany, że Adam Nawałka rozmawiał indywidualnie z niektórymi zawodnikami i to on musi sam podjąć decyzje dotyczące strategii na mecz z Kolumbią w ... » więcej 2018-06-23, godz. 17:35 Media mają misję mówić Polakom, jak jest naprawdę - posłanka Joanna Lichocka w Strzelcach Opolskich [FILM, ZDJĘCIA] Kwestie społeczne, plan rozwoju dróg lokalnych i kwestia repolonizacji mediów to tematy, które najbardziej interesowały mieszkańców Strzelec Opolskich, którzy ... » więcej 2018-06-23, godz. 17:30 Minęło 60 lat od święceń kapłańskich biskupa Jana Wieczorka W Bodzanowicach swoją 60. rocznicę święceń kapłańskich świętował dziś (23.06) biskup Jan Wieczorek. Emerytowany ordynariusz gliwicki 23 czerwca 1958 roku, dzi ... » więcej 2018-06-23, godz. 14:00 Warsztaty dla rodzin, przyjaciół i sąsiadów osób niewidomych "Świat dotyku i dźwięku bez tajemnic" Fundacja Szansa dla Niewidomych wychodzi z kolejną ofertą warsztatów, które mają przybliżyć codzienność, w jakiej muszą odnaleźć się osoby z dysfunkcjami wzro ... » więcej 2018-06-23, godz. 13:15 Odpalić motopompę, zassać wodę, zbudować linię i strącić stożki. Strażacy ochotnicy rywalizują o tytuł najlepszych [ZD ... Tor przeszkód, rozwijanie i skręcanie węży, a przede wszystkim praca zespołowa. Najlepsze drużyny pożarnicze z regionu walczą o tytuł mistrza województwa w za ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »