Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-02-15, 20:46 Autor: Maciej Stępień

Zabrakło dialogu, ale trzeba poszukać rozwiązania. Opolskie władze PiS przeciwne koncepcji burmistrza dot. budowy nowego więzienia w Brzegu

Władze opolskiego PiS-u przeciwne budowie nowego zakładu karnego w Brzegu [fot. Maciej Stępień]
Władze opolskiego PiS-u przeciwne budowie nowego zakładu karnego w Brzegu [fot. Maciej Stępień]
Projekt nowego zakładu karnego w Brzegu [fot. Służba Więzienna]
Projekt nowego zakładu karnego w Brzegu [fot. Służba Więzienna]
Późnym popołudniem w brzeskim starostwie spotkali się przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości. Głównym tematem obrad była sytuacja w Brzegu w związku z protestami mieszkańców, którzy sprzeciwiają się budowie nowoczesnej placówki penitencjarnej. Politycy z powiatu podjęli stanowisko w tej sprawie. W oficjalnym dokumencie czytamy, że PiS popiera rządowy program modernizacji służby więziennej, ale sprzeciwia się koncepcji zaproponowanej przez burmistrza Jerzego Wrębiaka, członka PiS. Nowy zakład karny dla 1500 osadzonych miałby powstać w bliskim sąsiedztwie osiedla domów.
Obecna na spotkaniu szefowa opolskich struktur Prawa i Sprawiedliwości poseł Katarzyna Czochara podkreśliła, że stanowisko podjęte dziś w Brzegu zostało wcześniej przegłosowane przez zarząd regionalny partii.

- Kiedy pojawiły się tak duże kontrowersje wokół tej rządowej inwestycji, może należałoby rzeczywiście zastanowić się nad zmianą lokalizacji. To bardzo ważna inwestycja w naszym województwie, ale musimy też słuchać mieszkańców naszego regionu. Z takim hasłem szliśmy przecież w ostatnich wyborach samorządowych – tłumaczy Czochara.

Starosta brzeski Maciej Stefański powiedział na konferencji prasowej, że burmistrz Brzegu Jerzy Wrębiak dostanie teraz czas, by zweryfikować swoje plany dotyczące budowy nowego więzienia. Przypomnijmy, że samorządowiec należy do Prawa i Sprawiedliwości.

- Nikt nie chce, żeby pan burmistrz, kolokwialnie mówiąc, chodził na smyczy, ale pewne rzeczy zobowiązują. Gdyby było więcej rozmów z nami, z całym zarządem, gdyby były rozmowy z mieszkańcami, przecież razem chodzimy po tej ziemi, to oni nas wybierają. Troszkę się nie zrozumieliśmy z panem burmistrzem, nie ma rodzin idealnych, w każdej są jakieś kłótnie. Po prostu zabrakło tutaj dialogu – mówi starosta brzeski.

Poseł Katarzyna Czochara podkreśliła na koniec, że w najbliższym czasie zostanie zorganizowane spotkanie opolskich władz PiS-u, wiceministra sprawiedliwości i burmistrza Brzegu.

- Trzeba znaleźć takie rozwiązanie, które nie będzie budzić kontrowersji – dodała.

A przypomnijmy, że w Brzegu od kilku dni zbierane są podpisy pod wnioskiem o zorganizowanie referendum w sprawie budowy nowego zakładu karnego. Wcześniej pod petycją przeciwko tej inwestycji podpisało się ponad dwa tysiące osób. Nowoczesne więzienie na ponad półtora tysiąca osadzonych ma powstać przy ulicy Saperskiej i Kruszyńskiej, według map sto metrów od najbliższych zabudowań.
Katarzyna Czochara i Maciej Stefański

Wiadomości z regionu

2018-09-23, godz. 17:00 Obrońcy pomnika w Mikolinie po próbie jego wysadzenia: to sprawa kryminalna i my tego nie darujemy Dziś (23.09) przed monumentem ku czci poległych żołnierzy Armii Czerwonej spotkali się członkowie Stowarzyszenia „Kursk”, a także przedstawiciele kościoła pra ... » więcej 2018-09-23, godz. 15:43 Dwie osoby poszkodowane w zderzeniu osobówki z motocyklem w Suchej [AKTUALIZACJA] Mamy utrudnienia na drodze krajowej nr 94 na trasie Opole - Strzelce Opolskie. W miejscowości Sucha doszło do zderzenia samochodu osobowego z motocyklem. Posz ... » więcej 2018-09-23, godz. 14:45 Rolnicy podziękowali za plony na Górze Świętej Anny. Było też wiele intencji modlitewnych Piękne korony żniwne, ludowe stroje, podziękowania za plony oraz modlitwa. Tak wyglądały Dożynki Diecezjalne na Górze Świętej Anny. » więcej 2018-09-23, godz. 12:35 Uwaga, na Opolszczyźnie będzie silnie wiało! Nawet 100 km/h Instytut Meteorologi i Gospodarki Wodnej ostrzega przed silnym wiatrem, którego możemy się spodziewać na terenie powiatów głubczyckiego, kędzierzyńsko-koziels ... » więcej 2018-09-23, godz. 11:00 Walka z wykluczeniem komunikacyjnym jednym z postulatów Partii Razem Walkę z wykluczeniem komunikacyjnym, w tym m.in. stworzenie samorządowych przedsiębiorstw autobusowych postuluje Partia Razem. Maciej Kruszka, kandydat do sej ... » więcej 2018-09-22, godz. 21:59 Wypadek w Korfantowie - 3 osoby zostały ranne. Lądował śmigłowiec LPR Wczoraj (22.09) po godzinie 14:00 na ul. Kościuszki zderzyły się dwa samochody osobowe. » więcej 2018-09-22, godz. 19:45 Violetta Porowska chce stworzyć w Opolu Muzeum Odry Muzeum Odry to pomysł kandydatki na prezydenta Opola Violetty Porowskiej. Jej zdaniem miejsce, które przypominałoby rolę rzeki w rozwoju miasta powinno powsta ... » więcej 2018-09-22, godz. 18:15 Kursy, lekcje i sprzęt zgodne z zapotrzebowaniem rynku pracy. LO nr 1 w Kluczborku rusza z projektem "Uczę się, więc j ... Nowoczesna pracownia komputerowa, dodatkowe zajęcia w szkole oraz na opolskich uczelniach wyższych, czy doskonalenie języka angielskiego w zakresie techniczny ... » więcej 2018-09-22, godz. 16:30 Skarby Gór Opawskich pokazane na zakończenie obchodów 50-lecia Orderu Uśmiechu Rodzinny festyn pod nazwą 'Skarby Gór Opawskich' zakończył dwudniowe obchody 50-lecia Orderu Uśmiechu. W piątek i sobotę (21-22.09) w Głuchołazach odbyły się ... » więcej 2018-09-22, godz. 16:05 "Opole w rytmie natury" - czyli edukacja jak segregować śmieci Jak i dlaczego powinniśmy segregować śmieci - to główny cel trwającego na Osiedlu Chabry pikniku 'Opole w rytmie natury'. Impreza, poprzez koncerty dla dorosł ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »