Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-02-15, 20:46 Autor: Maciej Stępień

Zabrakło dialogu, ale trzeba poszukać rozwiązania. Opolskie władze PiS przeciwne koncepcji burmistrza dot. budowy nowego więzienia w Brzegu

Władze opolskiego PiS-u przeciwne budowie nowego zakładu karnego w Brzegu [fot. Maciej Stępień]
Władze opolskiego PiS-u przeciwne budowie nowego zakładu karnego w Brzegu [fot. Maciej Stępień]
Projekt nowego zakładu karnego w Brzegu [fot. Służba Więzienna]
Projekt nowego zakładu karnego w Brzegu [fot. Służba Więzienna]
Późnym popołudniem w brzeskim starostwie spotkali się przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości. Głównym tematem obrad była sytuacja w Brzegu w związku z protestami mieszkańców, którzy sprzeciwiają się budowie nowoczesnej placówki penitencjarnej. Politycy z powiatu podjęli stanowisko w tej sprawie. W oficjalnym dokumencie czytamy, że PiS popiera rządowy program modernizacji służby więziennej, ale sprzeciwia się koncepcji zaproponowanej przez burmistrza Jerzego Wrębiaka, członka PiS. Nowy zakład karny dla 1500 osadzonych miałby powstać w bliskim sąsiedztwie osiedla domów.
Obecna na spotkaniu szefowa opolskich struktur Prawa i Sprawiedliwości poseł Katarzyna Czochara podkreśliła, że stanowisko podjęte dziś w Brzegu zostało wcześniej przegłosowane przez zarząd regionalny partii.

- Kiedy pojawiły się tak duże kontrowersje wokół tej rządowej inwestycji, może należałoby rzeczywiście zastanowić się nad zmianą lokalizacji. To bardzo ważna inwestycja w naszym województwie, ale musimy też słuchać mieszkańców naszego regionu. Z takim hasłem szliśmy przecież w ostatnich wyborach samorządowych – tłumaczy Czochara.

Starosta brzeski Maciej Stefański powiedział na konferencji prasowej, że burmistrz Brzegu Jerzy Wrębiak dostanie teraz czas, by zweryfikować swoje plany dotyczące budowy nowego więzienia. Przypomnijmy, że samorządowiec należy do Prawa i Sprawiedliwości.

- Nikt nie chce, żeby pan burmistrz, kolokwialnie mówiąc, chodził na smyczy, ale pewne rzeczy zobowiązują. Gdyby było więcej rozmów z nami, z całym zarządem, gdyby były rozmowy z mieszkańcami, przecież razem chodzimy po tej ziemi, to oni nas wybierają. Troszkę się nie zrozumieliśmy z panem burmistrzem, nie ma rodzin idealnych, w każdej są jakieś kłótnie. Po prostu zabrakło tutaj dialogu – mówi starosta brzeski.

Poseł Katarzyna Czochara podkreśliła na koniec, że w najbliższym czasie zostanie zorganizowane spotkanie opolskich władz PiS-u, wiceministra sprawiedliwości i burmistrza Brzegu.

- Trzeba znaleźć takie rozwiązanie, które nie będzie budzić kontrowersji – dodała.

A przypomnijmy, że w Brzegu od kilku dni zbierane są podpisy pod wnioskiem o zorganizowanie referendum w sprawie budowy nowego zakładu karnego. Wcześniej pod petycją przeciwko tej inwestycji podpisało się ponad dwa tysiące osób. Nowoczesne więzienie na ponad półtora tysiąca osadzonych ma powstać przy ulicy Saperskiej i Kruszyńskiej, według map sto metrów od najbliższych zabudowań.
Katarzyna Czochara i Maciej Stefański

Wiadomości z regionu

2018-03-21, godz. 22:30 Pracowników szukają na Zachodzie ogłaszając się w tamtejszej prasie W powiecie strzeleckim brakuje rąk do pracy. Co prawda bezrobocie utrzymuje się na poziomie ok. 5%, ale w pośredniaku zarejestrowane są już głównie te osoby, ... » więcej 2018-03-21, godz. 22:00 Prezydent Opola: nie mam obowiązku pokazywania listów intencyjnych - To nie radni są od ustalania moich kompetencji - tak prezydent komentuje wniosek klubu RdO. Przypomnijmy, jeśli uchwała RdO przejdzie, to prezydent będzie m ... » więcej 2018-03-21, godz. 21:31 Prokuratura powinna wyjaśnić, kto zabił Przewdzinga - uważają mieszkańcy i władze Zdzieszowic Mieszkańcy i władze gminy Zdzieszowice są zbulwersowani tym, że prokuratura zamyka śledztwo w sprawie śmierci Dietera Przewdzinga. Po czterech latach od morde ... » więcej 2018-03-21, godz. 21:30 Chcą ograniczyć kompetencje prezydenta. "Straciliśmy zaufanie" Radni klubu Razem dla Opola chcą ograniczenia kompetencji prezydenta. Chodzi o zasady nabywania i zbywania nieruchomości. Przypomnijmy, rok temu rada miasta n ... » więcej 2018-03-21, godz. 21:15 Rozpoczęła się III Opolska Wiosna Psychologiczna. Na początek projekcja filmowa i burzliwa dyskusja Koło Naukowe Studentów Psychologii Uniwersytetu Opolskiego już po raz kolejny zorganizowało kilkudniową konferencję, tym razem pod hasłem 'Piękna i Bestia. Cz ... » więcej 2018-03-21, godz. 20:10 Pościg funkcjonariuszy CBŚ za handlarzami narkotyków. Gangsterzy próbowali przejechać policjanta Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego chcieli zatrzymać dwóch handlarzy narkotyków, którzy jechali drogą krajową 45 od strony Krapkowic w kierunku Kędzi ... » więcej 2018-03-21, godz. 20:00 Miłośnicy dwóch kółek zainaugurowali sezon 2018. Życzyli sobie dobrej pogody, taniego paliwa i kultury na drodze Po raz 13. w Zespole Szkół Mechanicznych odbył się Piknik Motocyklowy. Na boisko szkolne zjechali się kierowcy junaków, simsonów, ale także większych maszyn j ... » więcej 2018-03-21, godz. 20:00 Sprawcy ataku na Turków usłyszeli wyroki. Zrobili to na tle rasistowskim, ale wykazali skruchę Czterej mężczyźni: Kevin S., Krzysztof Ż., Dominik F. i Dawid M. w grudniu 2016 roku dokonali napaści na sześciu studentów narodowości tureckiej. Sąd Okręgowy ... » więcej 2018-03-21, godz. 19:31 Łukasz Sowada broni prezydenta. Kolejne komentarze ws. listu intencyjnego dot. zamiany gruntów Łukasz Sowada z klubu prezydenta broni go przed oskarżeniami ze strony innych radnych. Przypomnijmy, od kilku dni opozycja w ratuszu zarzuca Arkadiuszowi Wiśn ... » więcej 2018-03-21, godz. 19:31 Nie pomógł psu, bo... chciał kupić nowego. W Kałach odebrano owczarka właścicielowi Rażących zaniedbań dopuścił się właściciel czteroletniego owczarka o imieniu Dino we wsi Kały w gminie Murów - donoszą przedstawiciele Towarzystwa Opieki nad ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »