Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-09-04, 15:00 Autor: Witold Wośtak

Tornistry na plecy, czyli uczniowie ruszyli do szkoły. Wojewódzką inaugurację roku szkolnego zorganizowano w Namysłowie

Wojewódzka Inauguracja Roku Szkolnego w Namysłowie [fot. Witold Wośtak]
Wojewódzka Inauguracja Roku Szkolnego w Namysłowie [fot. Witold Wośtak]
Wojewódzka Inauguracja Roku Szkolnego w Namysłowie [fot. Witold Wośtak]
Wojewódzka Inauguracja Roku Szkolnego w Namysłowie [fot. Witold Wośtak]
Wojewódzka Inauguracja Roku Szkolnego w Namysłowie [fot. Witold Wośtak]
Wojewódzka Inauguracja Roku Szkolnego w Namysłowie [fot. Witold Wośtak]
Wojewódzka Inauguracja Roku Szkolnego w Namysłowie [fot. Witold Wośtak]
Wojewódzka Inauguracja Roku Szkolnego w Namysłowie [fot. Witold Wośtak]
Około 102 tys. opolskich uczniów rozpoczęło dziś rok szkolny. Jednocześnie weszła w życie reforma oświaty, która zakłada między innymi stopniowe wygaszenie gimnazjów.
Wojewoda opolski Adrian Czubak zapewnia, że zmiany wprowadzono dla dobra uczniów.

- Od samego początku współpraca z samorządami wyglądała bardzo dobrze - mówił Czubak przed wojewódzką inauguracją roku szkolnego w Zespole Szkół Rolniczych im. Tadeusza Kościuszki w Namysłowie. - Liczba spotkań w gminach i powiatach z mieszkańcami czy samorządowcami świadczy o przyłożeniu się samorządów do tej reformy. Niepotrzebne były początkowe obawy, bo wszystko zostało wdrożone, wszyscy nauczyciele mają prace i nie zlikwidowano tak naprawdę nawet jednej szkoły. Mam nadzieję, że uczniowie, rodzice i nauczyciele będą zadowoleni z tych zmian.

Michał Siek, opolski kurator oświaty, dodaje, że - według danych przekazanych przez samorządy - nie ma zwolnień nauczycieli. Część kadry dydaktycznej przeszła na emeryturę lub pracowała wcześniej na zastępstwach.

- Wybraliśmy tę szkołę ze względu na jej 70-lecie i patrona - wyjaśnia Siek. - Poza tym mówimy o szkole zawodowej, a jednym z priorytetów polityki oświatowej rządu jest nacisk na kształcenie zawodowe i jej większe dopasowanie do rynku pracy. W Namysłowie widać, że pracodawcy angażują się w proces dydaktyczny. Szkoła jest znana z dobrego wyposażenia i bardzo dobrego wykorzystania pieniędzy unijnych

Z kolei według Jacka Pietroszka, dyrektora szkoły, na razie nie widać niżu demograficznego, między innymi dlatego, że od 11 lat funkcjonuje tam program Erasmus Plus.

- Każdemu uczniowi dajemy szansę wyjazdu na praktykę zagraniczną. Wszystko zależy od ucznia, czy mówi w języku obcym i czy dobrze się zachowuje. Wówczas ma szansę wyjechać na miesięczną praktykę do różnych krajów. Techników informatyków wysyłamy na przykład do Anglii, technicy architektury krajobrazu jeździli do Włoch, a ostatnio pierwszy raz byli w Hiszpanii. Z kolei technicy hotelarstwa i technicy obsługi turystycznej zostali wysłani do Włoch. Technik agrobiznesu i technik żywienia ma w tym roku szansę wyjazdu do Niemiec - mówi dyrektor Pietroszka.

Wśród opolskich uczniów jest 8 tysięcy dzieci rozpoczynających edukację i podobna liczba uczniów klas siódmych w szkołach podstawowych.
Adrian Czubak
Michał Siek
Jacek Pietroszek

Wiadomości z regionu

2024-10-03, godz. 09:42 "To jest trochę takie smutne dla mnie". Wójt Branic gościem Radia Opole - Zła sytuacja naszej gminy w mediach się nie przebija, mówi się o innych miejscowościach, a mieszkańcy ucierpieli w powodzi bardziej niż w 1997 roku -… » więcej 2024-10-03, godz. 07:30 "Scenariusz był gorszy niż w 1997 roku". Mieszkańcy wsi Branice-Zamek Branice-Zamek - to część miejscowości, która najbardziej ucierpiała w wyniku tegorocznej powodzi. Część z mieszkańców miała w swoich domach około… » więcej 2024-10-03, godz. 07:20 Przebudowa DK45. Kolejne zmiany w okolicach Krapkowic Rozpoczyna się kolejny etap prac na drodze krajowej nr 45 między Krapkowicami a Rogowem Opolskim. » więcej 2024-10-02, godz. 19:30 Po powodzi w powiecie prudnickim - naprawa dróg i mostów pochłonie miliony Blisko 30 mln złotych wynoszą straty powodziowe w infrastrukturze, która podlega samorządowi powiatu prudnickiego. Takie wyliczenia przesłano do urzędu wojewódzkiego… » więcej 2024-10-02, godz. 18:51 Na ponad 60 zalanych domów mają 8 osuszaczy. Trzebina w gminie Lubrza potrzebuje pomocy Powodzianie z Trzebiny w gminie Lubrza apelują o pomoc w osuszaniu domów i udrożnieniu dostępu do posesji. Duże szkody wyrządził tam potok płynący przez… » więcej 2024-10-02, godz. 18:00 Głuchołazy: niesprawny wodociąg komplikuje życie nie tylko w zalanych blokach Nie tylko bloki w zalanej części Głuchołaz mają problem z centralnym ogrzewaniem. Dotyczy to także budynków wielorodzinnych Międzyzakładowej Spółdzielni… » więcej 2024-10-02, godz. 17:09 Są zarzuty dla plantatora konopi indyjskich z powiatu kluczborskiego Posiadanie znacznej ilości środka odurzającego oraz prowadzenie uprawy konopi innych niż włókniste - takie zarzuty usłyszał 32-letni Patryk P. mieszkaniec… » więcej 2024-10-02, godz. 16:49 "To jest niemoralne". Specjalista ds. uzależnień o sprawie tubek z alkoholem - Sprzedawanie alkoholu w takich opakowaniach mogło doprowadzić do zagrożenia życia i zdrowia dzieci, ale też młodzieży - tak o alko-tubkach mówi Marcin… » więcej 2024-10-02, godz. 16:19 Proces dzieciobójczyni z Czarnowąs. Świadek: dziewczyna "do rany przyłóż" Ciąg dalszy procesu Krystyny Sz. z Czarnowąs, oskarżonej o zabójstwo własnych dzieci. To sprawa z sierpnia ubiegłego roku, kiedy to kobieta miała podciąć… » więcej 2024-10-02, godz. 16:08 Dyrektorzy szkół medycznych trzeci raz spotkali się w Niwkach. Uczestnicy decydują o tematyce Szkolenia, wymiana doświadczeń, wspólne rozwiązywanie problemów. To główne cele trzeciej konferencji Ogólnopolskiej Sieci Dyrektorów Szkół Medyczny… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »