Radio Opole » Wiadomości z regionu
2015-02-20, 10:09 Autor: Radio Opole

Problemy rolników z dzikami? Zmieniło się rolnictwo i środowisko

– To nie jest tak, że nagle dzikie zwierzęta rozpanoszyły się na polskich polach i powodują szkody. To zmiany w kulturze rolnej i środowisku sprawiły, że np. dziki coraz częściej zamiast w lasach spotykamy właśnie wśród upraw na polach – wyjaśniał w rozmowie „W cztery oczy” Jarosław Kuźmiński z Polskiego Związku Łowieckiego w Opolu.

Dziki– Małe kultury rolne zastąpiły wielkoobszarowe uprawy, gdzie podstawowym gatunkiem jest kukurydza, pszenica, rzepak. To nie sprzyja bioróżnorodności gatunkowej zwierząt, ale paradoksalnie sprzyja takim gatunkom jak dzik. Dotychczasowym schronieniem i stołówką był las – tłumaczy gość Radia Opole. – Dziś się to zmieniło i mamy tego skutki – dodaje.

– Nowoczesna gospodarka w lesie, nowoczesne maszyny, ciągłe prace, grodzenia, sprawiają, że dzik, który jest bardzo plastycznym gatunkiem, wyszedł z lasu, znalazł schronienie w wielkoobszarowych uprawach rolnych, w kukurydzy, gdzie jest też ich stołówka, ma wysokobiałkową paszę – tłumaczy.

– Nakładają się na to zmiany klimatyczne, które wszyscy odczuwamy, dzięki temu dzik znalazł doskonałe warunki do rozmnażania się, do zwiększenia swojej rozrodczości, przeżywalności i praktycznie w okresie wegetacji tych zbóż, szczególnie kukurydzy, jest bardzo trudny do upolowania. Obszary pól są bardzo duże i tu myśliwy nie ma szans ­– wyjaśnia Kuźmiński.

Kwestia szkód powodowanych przez dziki stała się jednym z kluczowych argumentów protestujących rolników, którzy domagają się od rządu odszkodowań za zniszczone uprawy. Rolnicy po kilku blokadach dróg, od dwóch dni protestują w Warszawie. Domagają się spotkania z ministrem rolnictwa Markiem Sawickim oraz premier Ewą Kopacz.

Kuźmiński podkreślił jednak, że na Opolszczyźnie nie słychać tak mocno o szkodach rolniczych wyrządzanych przez dziki czy inne leśne zwierzęta. Jak mówi, to efekt systematycznych spotkań myśliwych z członkami kół i izb rolniczych i bieżącego monitorowania sytuacji. Zwiększono odstrzał dzików na naszym terenie, nie zaburzając jednak w niebezpieczny sposób populacji tego gatunku.

Źródło: Rozmowa „W cztery oczy".

Posłuchaj wypowiedzi naszego rozmówcy:

 Krzysztof Rapp (oprac. WK)

Wiadomości z regionu

2024-11-09, godz. 08:00 Wspólny przetarg na odśnieżanie dróg gminnych i powiatowych w Brzegu Brzeskie starostwo zapewnia, że jest przygotowane na zimowe utrzymanie dróg. Właśnie podpisano umowę z firmą, która będzie świadczyć tę usługę. » więcej 2024-11-09, godz. 07:00 Szpital w Kędzierzynie-Koźlu od kilku lat generuje straty. Rada powiatu przyjęła plan naprawczy Od dwóch lat szpital powiatowy w Kędzierzynie-Koźlu kończy rok finansowy na minusie. Podczas ostatniej sesji rady powiatu przyjęto plan naprawczy, który… » więcej 2024-11-08, godz. 20:30 Będą pieniądze na usuwanie szkód na Białej Głuchołaskiej. "Cieszę się z tej decyzji" Rząd przeznaczy 82 miliony złotych na usuwanie szkód powodziowych na rzekach Biała Głuchołaska i Biała Lądecka. » więcej 2024-11-08, godz. 20:00 Akcja protestacyjna policjantów. Bezpieczeństwo mieszkańców Opolszczyzny niezagrożone Akcja protestacyjna policjantów nie zagraża bezpieczeństwu na Opolszczyźnie. Tak zapewnia młodszy aspirant Ewelina Karpińska z zespołu prasowego Komendy… » więcej 2024-11-08, godz. 20:00 Laboratorium OZE na Politechnice Opolskiej. Posłuży nauce i biznesowi Laboratorium Odnawialnych Źródeł Energii na Politechnice Opolskiej otwarte. » więcej 2024-11-08, godz. 19:30 Brzeg: basen letni "pod kreską". Aby zarabiać, bilety musiałyby być dwukrotnie droższe Brzeski basen letni ze sporą stratą. W pierwszym sezonie jego działalności do obiektu trzeba było dopłacić ponad 150 tysięcy złotych. » więcej 2024-11-08, godz. 19:30 Jubileusz strażaków z Krapkowic. Podziękowania, podsumowania i wyzwania na najbliższy czas 25-lecie świętuje Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Krapkowicach. W siedzibie przy ulicy 3 Maja odsłonięto pamiątkową tablicę i wyróżniono… » więcej 2024-11-08, godz. 18:15 Głubczyce przygotowują się na Narodowe Święto Niepodległości Msza święta w intencji ojczyzny w kościele parafialnym pod wezwaniem Maryi Panny rozpocznie w Głubczycach 106 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości… » więcej 2024-11-08, godz. 18:00 Akademie niepodległościowe w szkołach. "To ważne święto" Szkoła do hymnu - to nazwa akcji, podczas której Ministerstwo Edukacji Narodowej zaprasza szkoły do śpiewania 'Mazurka Dąbrowskiego' w ramach święta … » więcej 2024-11-08, godz. 17:30 Jacek Kasprzyk już po operacji. "To nie koniec walki" Jacek Kasprzyk, opolski radny, społecznik i animator kultury przeszedł w Heidelbergu operację i został wybudzony z narkozy. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »