Radio Opole » Rozmowy o kulturze (DAB+) » O kulturze - debata (DAB+) (rozmowy w latach 2019… » Kogo dziś uważamy za przywódców duchowych? Posłuchaj…
2019-02-07, 19:20 Autor: Katarzyna Zawadzka (oprac. AL)

Kogo dziś uważamy za przywódców duchowych? Posłuchaj "Debaty o kulturze" (07.02)

Kogo dziś stawiamy w roli przywódców duchowych? Posłuchaj "Debaty o kulturze" (07.02.2019)
Chrystus, Budda, a może współcześni celebryci? Nad tym, kogo dziś stawiamy w roli przywódców duchowych oraz jak rozumiemy dziś duchowość i gdzie szukamy inspiracji, aby udoskonalać nasze życie, zastanawiali się goście "Debaty o kulturze" prof. Grzegorz Francuz i dr Marcin Pietrzak z Instytutu Filozofii Uniwersytetu Opolskiego.
- Kiedyś przywódcami byli Ci, którzy mieli największą pałę w ręku. (...) Kiedyś przywództwo miało charakter zwierzęcy, siłowy. W wieku XVIII w okresie oświecenia przywództwo przeszło w ręce tych, którzy mieli pewne kompetencje. Posiadali pewną wiedzę. (...) W tej chwili duchowo przewodzi ten, kto reprezentuje aspiracje hedonistyczne. Przywódcami duchowymi są dziś ludzie, którzy pojawiają się na Instagramie, na Facebooku i prezentują tam swoje życie, do którego większość chciałaby aspirować - ironizuje dr Marcin Pietrzak.

Prof. Grzegorz Francuz ma na ten temat inne zdanie. - Człowiek może odnaleźć kogoś takiego, kto będzie jego przywódcą duchowym, kogoś, kto wskazuje, na czym sens życia naprawdę polega. Jak mówimy o przywództwie duchowym, przypominają mi się takie postacie, jak Chrystus, Budda. (...) To byli ludzie, którzy urzeczywistnili pewien model człowieczeństwa najpełniej. Pokazali jego pełnię, czy ten moment, kiedy człowiek odnajduje spokój i duchowość w świecie. To jest coś, co integruje wszystkie elementy życia i świata. Duchowość jest osnową całości kosmosu - mówi prof. Francuz.

Audycja "Debata o kulturze" nadawana jest od poniedziałku do piątku, od 18:00 do 19:00 w Radiu Opole 2 Kultura. Każdego dnia inny prowadzący: w poniedziałki - Mateusz Torzecki i Agnieszka Zientarska, we wtorki - Witold Sułek, w środy - Mariusz Majeran, w czwartki - Katarzyna Zawadzka, w piątki - Beata Granatowska.

Zobacz: Radio Opole 2 Kultura (DAB+)

Zobacz także

2021-09-10, godz. 19:00 Halina Nabrdalik o działalności "Wspólnoty Polskiej" Tym razem rozmowa z Haliną Nabrdalik - prezesem opolskiego oddziału "Wspólnoty Polskiej". Porozmawialiśmy o "Wspólnocie Polskiej". Przypomnieliśmy historię… » więcej 2021-09-09, godz. 19:00 Dr Sylwia Gawłowska o wydarzeniach towarzyszących beatyfikacji Matki Róży Czackiej i kardynała Stefana Wyszyński… W czwartkowej (09.09) audycji "O kulturze - debata" rozmawialiśmy miedzy innymi o prudnickich uroczystościach towarzyszących beatyfikacji Matki Róży Czackiej… » więcej 2021-09-08, godz. 19:00 Wiktor Spisla o pasji śpiewania, zbieraniu pieśni, sposobie ich wykonywania i o wyśpiewywaniu świata Z Wiktorem Spislą śpiewakiem ludowym z Chróścić porozmawiamy o jego pasji śpiewania, o zbieraniu pieśni, sposobie ich wykonywania i o wyśpiewywaniu świata… » więcej 2021-09-07, godz. 19:00 Barbara Giedrojć o kulturze naszych przodków W dzisiejszym programie rozmawialiśmy o kulturze naszych przodków - m.in. o rodzinnej kulturze, o pamięci, którą buduje naszą tożsamość. Gościem Katarzyny… » więcej 2021-09-06, godz. 19:00 Spotkanie z prof. dr hab. n. med. Bożeną Pietrzak Spotkanie z prof. dr hab. n. med. Bożeną Pietrzak, która jest specjalistą w dziedzinie chorób wewnętrznych, nefrologii i diabetologii, ponadto jest etnomuzykologiem… » więcej 2021-09-04, godz. 14:01 "O kulturze - debata" (03.09.2021) W audycji przypomnieliśmy sylwetkę poetki Ireny Bobowskiej. Drugim bohaterem audycji bęył Mieczysław Fogg. Poza tym opowiedzieliśmy o jednym z najbardziej… » więcej 2021-09-04, godz. 13:49 "O kulturze - debata" (02.09.2021) Tym razem przypomnimy sylwetki dwóch niezwykłych, ale zapomnianych pisarek Stefanii Niny Grodzieńskiej-Jurandot i Zofii Dromlewiczowej. Będzie też o twórczości… » więcej 2021-09-01, godz. 19:00 Tomasz Słomczyński o historii Kaszub, tożsamości, kulturze W dzisiejszym programie rozmawialiśmy z Tomaszem Słomczyńskim o historii Kaszub, tożsamości, kulturze. Niedawno ukazała się książka pt. "Kaszëbë", w… » więcej 2021-08-31, godz. 19:00 Agnieszka Dirks o tym, jak zaprojektować miejsce pracy, aby czuć się w nim dobrze Przestrzeń na nas wpływa - to wiadomo nie od dziś. Jak zaprojektować miejsce pracy, aby czuć się w nim dobrze, być skoncentrowanym i produktywnym? O to… » więcej 2021-08-31, godz. 09:34 O nadziejach, obawach i dużej ilości niewiadomych związanych z nowym rokiem szkolnym We wrześniu, jak zwykle rozpoczyna się nowy rok szkolny. O swoich nadziejach, obawach i dużej ilości niewiadomych opowiedzieli rodzice opolskich uczniów:… » więcej
678910
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »