Radio Opole » Rozmowy o kulturze (DAB+) » O kulturze - debata (DAB+) (rozmowy w latach 2019… » Tomasz Słomczyński o historii Kaszub, tożsamości…
2021-09-01, 19:00 Autor: Agnieszka Zientarska

Tomasz Słomczyński o historii Kaszub, tożsamości, kulturze

Tomasz Słomczyński i Agnieszka Zientarska [fot. archiwum prywatne]
Tomasz Słomczyński i Agnieszka Zientarska [fot. archiwum prywatne]
W dzisiejszym programie rozmawialiśmy z Tomaszem Słomczyńskim o historii Kaszub, tożsamości, kulturze. Niedawno ukazała się książka pt. "Kaszëbë", w której autor ukazuje, że Kaszuby, podobnie jak Śląsk, są na tle pozornie monolitycznej tożsamościowo Polski regionem wyjątkowym. Przez lata traktowane z podejrzliwością – dla jednych zbyt polskie, dla drugich zbyt niemieckie. Rozpięte pomiędzy Wschodem a Zachodem, z własnym językiem, świadome odrębności, mocno zanurzone w historii, otoczone wspaniałą przyrodą.
Dla Tomasza Słomczyńskiego Kaszuby od kilku lat są domem, ale także wyzwaniem. Uczy się języka, opisuje lokalne historie zbierane podczas wędrówek. Ta kaszubska wanoga daje mu możliwość spojrzenia z bardzo bliska, a spotkania z miejscowymi i przyjezdnymi stają się punktem wyjścia do opowieści o złożonej tożsamości Kaszubów, ich burzliwej przeszłości i współczesnych problemach.

Powtarzane tu przez kolejne pokolenia hasło „Nie ma Kaszëb bez Polonii, a bez Kaszëb Polśczi”, raz brzmiące niczym pochwała jedności, to znów podkreślające odrębność, jest także zachętą, by wraz z autorem dowiedzieć się więcej o tym niezwykłym kawałku naszego kraju.

Zobacz także

2021-07-30, godz. 11:28 O twórczości Józefa Ignacego Kraszewskiego i Władysława Ludwika Anczyca Tym razem w audycji, którą poprowadził Bolesław Bezeg będzie o twórczości Józefa Ignacego Kraszewskiego i Władysława Ludwika Anczyca .Przypomnieliśmy… » więcej 2021-07-28, godz. 20:00 Prof. Ryszard Koziołek i dr Bartosz Suwiński o tym, dlaczego warto czytać prozę i poezję klasyczną Dlaczego warto czytać prozę i poezję klasyczną? Jakie teksty wybierać, w jakie konteksty osadzać? Jak odczytywać? O tym podyskutujemy z prof. Ryszardem… » więcej 2021-07-28, godz. 12:18 Justyna Weight o twórczych mocach, które drzemią w dzieciach Dziś w programie rozmawialiśmy z Justyną Weight. Mówiliśmy o treningu kreatywności i przestrzeni dla rozwoju dziecka. » więcej 2021-07-26, godz. 19:10 Prof. Włodzimierz Julian Korab-Karpowicz o tajemnicy istnienia i kulturze jako środowisku Kolejne spotkanie z prof. Włodzimierzem Julianem Korab-Karpowiczem. Tym razem rozmawiamy o tajemnicy istnienia, o kulturze jako środowisku, które my tworzymy… » więcej 2021-07-22, godz. 19:01 O zapomnianych i niezwykłych pisarzach Tym razem w audycji, którą poprowadził Bolesław Bezeg przypomnieliśmy zapomnianych, ale i niezwykłych pisarzy i społeczników. Było o Bolesławie Mrówczyńskim… » więcej 2021-07-21, godz. 19:00 Dziś rozmawiamy o letnich festiwalach literackich Letnie festiwale literackie odbywają się w tym roku także w reżimie sanitarnym, z ograniczoną liczba uczestników, ale mają także formę online. Mapa letnich… » więcej 2021-07-20, godz. 19:00 Monika Masaj o tym, czego dzięki podróżom dowiedziała się o sobie samej Monika Masaj to podróżniczka, która najbardziej ceni sobie samotne wyprawy. Na naszej antenie powróci wspomnieniami do swojej wizyty w Afganistanie i Pakistanie… » więcej 2021-07-19, godz. 19:00 Dziś w audycji spotkanie ze Zbigniewem Modrzejewskim W audycji spotkanie ze Zbigniewem Modrzejewskim, ekonomistą, filozofem i komentatorem. Było to rozważania socjologiczne o zachowaniach ludzkich w kontekście… » więcej 2021-07-16, godz. 19:00 Dziś rozmawiamy o twórczości pisarzy i dziennikarzy Tym razem wspólnie z Bolesławem Bezegiem rozmawialiśmy o pisarzach i dziennikarzach. Było o twórczości Janusza Zajdla i Lecha Krzysztofa Paszkowskiego. Przypomnieliśmy… » więcej 2021-07-15, godz. 19:00 O kulturze - debata o niezwykłych pisarzach i artystach Tym razem w audycji było o niezwykłych pisarzach i artystach. Porozmawialiśmy o Jacku Malczewskim, przypomnieliśmy twórczość Antoniego Czechowa i Aleksandra… » więcej
910111213
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »