Radio Opole » Samorządowa Loża Radiowa » W Samorządowej Loży Radiowej » O planach zagospodarowania przestrzennego na Opolszczyźnie…
2017-04-22, 12:47 Autor: Piotr Wójtowicz (oprac. BW)

O planach zagospodarowania przestrzennego na Opolszczyźnie w Samorządowej Loży Radiowej [FILM, ZDJĘCIA]

Zobacz i posłuchaj "Samorządowej Loży Radiowej"
Najwyższa Izba Kontroli krytykuje samorządy za brak planów zagospodarowania przestrzennego. Według tej instytucji tylko 1/3 terenów w kraju jest nimi objęta. Zdaniem NIK to właśnie powoduje chaos i nadużycia. Dlaczego tak się dzieje, o to zapytaliśmy gości Samorządowej Loży Radiowej.
Według Manfreda Grabelusa, dyrektora departamentu ochrony środowiska w urzędzie marszałkowskim w Opolu - na Opolszczyźnie są 3 gminy, które nie posiadają takich planów. To Nysa, Dąbrowa i Komprachcice. Jednak jego zdaniem dzięki takiemu rozwiązaniu samorządy mogą szybciej wydawać pozwolenia na budowę, ponieważ opierają się wówczas na decyzjach.

W podobnym tonie wypowiadała się wicewojewoda opolska. Violetta Porowska zaznaczyła, że w sytuacji, gdy gminy zabiegają o inwestorów, szybsze wydawanie decyzji może być skuteczniejsze.

Natomiast wicemarszałek Antoni Konopka nawiązując do wypowiedzi poprzedników stwierdził, że obecnie samorządom potrzebna jest większa elastyczność, ale dodał, że nie uciekniemy od dalszego planowania, ponieważ w wielu miejscowościach brakuje ładu pod względem zabudowy i wyglądu budynków.

Z kolei radny w sejmiku regionu Arkadiusz Szymański podkreślił, że trzeba decydować, w którym kierunku powinniśmy się rozwijać, szczególnie w miastach i na terenach zalewowych. Jego zdaniem dzisiaj gminy uciekają od uchwalania planów, ponieważ to kosztuje. Ponadto takie uchwalanie zajmuje nawet rok i nierzadko związane jest z protestami mieszkańców. - Ale jestem za tym, aby uchwalać plany - dodał radny.

Józef Kotyś, wiceprzewodniczący sejmiku podał przykład osób, które budują się na terenach zalewowych i daleko od zwartej zabudowy. - Nie dziwmy się także temu, że samorządy nie chcą doprowadzać mediów do domów oddalonych od centrów, ponieważ nie mają na to pieniędzy - tłumaczył Kotyś.

Radosław Roszkowski, starosta prudnicki zaznaczył, że brak planu powoduje, iż nierzadko na życzenie inwestorów powstają budowle, które psują krajobraz, szczególnie na obszarach rekreacyjnych. - Moim zdaniem nad tym problemem powinni pochylić się nasi parlamentarzyści - stwierdził samorządowiec.

Nasi goście odnieśli się także do wprowadzanej ustawy o prawie wodnym. Projekt ustawy nie został przesłany do Sejmu, natomiast Komisja Europejska przestrzega, że jeśli prawo nie zostanie przyjęte do końca czerwca, to UE zawiesi Polsce refundacje z tego obszaru.

Program prowadził Piotr Wójtowicz, a jego gośćmi byli: wicewojewoda Violetta Porowska, radny Arkadiusz Szymański (PiS), Józef Kotyś (MN), Manfred Grabelus z UMWO, starosta prudnicki Radosław Roszkowski (PO) oraz wicemarszałek Antoni Konopka (PSL).

Zobacz także

2020-10-03, godz. 12:16 Goście "Samorządowej Loży Radiowej" o finansach Jednostek Samorządu Terytorialnego (03.10.2020) W pierwszym półroczu tego roku dochody Jednostek Samorządu Terytorialnego były wyższe, niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Z danych resortu finansów… » więcej 2020-09-26, godz. 13:51 "Samorządowa Loża Radiowa" z plenerowego studia Radia Opole w Krogulnej (26.09.2020) » więcej 2020-12-03, godz. 18:24 Posłuchaj "Samorządowej Loży Radiowej" (19.09.2020) To specjalne wydanie Samorządowej Loży Radiowej poświęconej sytuacji w powiatach głubczyckim i kluczborskim, w których wprowadzono właśnie nowe obostrzenia… » więcej 2020-09-12, godz. 17:30 "Samorządowa Loża Radiowa" z plenerowego studia Radia Opole w Gościęcinie (12.09.2020) Jak się żyje w Gościęcinie i okolicznych wsiach oraz jakie problemy na co dzień rozwiązują sołtysi? O tym między innymi rozmawialiśmy z gośćmi plenerowego… » więcej 2020-09-05, godz. 12:00 "Samorządowa Loża Radiowa" z plenerowego studia Radia Opole (05.09.2020) Opolska wieś żyje i nieustannie zmienia się na lepsze. Szczególnie w pobliżu dużych miast, udało się zatrzymać ucieczkę mieszkańców w poszukiwaniu… » więcej 2020-08-29, godz. 16:28 Zobacz i posłuchaj "Samorządowej Loży Radiowej" z Kadłuba Wolnego (29.08.2020) Czy praca na rzecz lokalnej społeczności jest dziś atrakcyjna dla młodych? Jak wygląda praca sołtysa? Jak żyje się mieszkańcom w Kadłubie Wolnym i gminie… » więcej 2020-08-22, godz. 12:52 "Samorządowa Loża Radiowa" z Czeskiej Wsi (22.08.2020) Mimo niewielkich dochodów, również wiejskie gminy mogą skutecznie realizować infrastrukturalne inwestycje polepszając życie ich mieszkańców. O tym m.in… » więcej 2020-08-08, godz. 15:21 Zobacz i posłuchaj "Samorządowej Loży Radiowej" z plenerowego studia w Balcarzowicach! [FILM, ZDJĘCIA] (08.08.2020) Położenie przy głównych szlakach komunikacyjnych to duży atut, ale i też kłopotliwe sąsiedztwo dla sołectw. Sprawdzimy, jak to wygląda z perspektywy… » więcej 2020-08-01, godz. 15:05 Zobacz i posłuchaj "Samorządowej Loży Radiowej" z plenerowego studia w Grobnikach! [FILM, ZDJĘCIA] (01.08.2020) Peryferyjne położenie gmin może hamować ich rozwój oraz prowadzić do marginalizacji. Szczególnie dotyczy to terenów przygranicznych i zlokalizowanych tam… » więcej 2020-07-25, godz. 17:25 Zobacz i posłuchaj "Samorządowej Loży Radiowej" z plenerowego studia z Nowego Świętowa (25.07.2020) Coraz więcej wiosek zmienia swój tradycyjny charakter. Przestają być terenami z dominującym rolnictwem, a są sypialniami dla pracujących w mieście. O przemianach… » więcej
1011121314
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »