Radio Opole » Samorządowa Loża Radiowa » W Samorządowej Loży Radiowej » Goście Samorządowej Loży Radiowej podsumowali…
2018-11-10, 13:26 Autor: Jan Poniatyszyn

Goście Samorządowej Loży Radiowej podsumowali wybory samorządowe oraz dyskutowali o trudnych relacjach z Ukrainą.

Goście Samorządowej Loży Radiowej podsumowali lokalne wybory oraz nawiązali do tematyki kresowej
Na użytek programu przeprowadziliśmy analizę głosowania w powiecie prudnickim, który można uznać za w miarę reprezentatywny dla Opolszczyzny.
W przypadku Platformy Obywatelskiej jej kandydat stracił stanowisko burmistrza Prudnika. Wybory przegrał także Andrzej Kałamarz, dotychczasowy burmistrz Głogówka, którego poparł marszałek województwa Andrzej Buła. Natomiast, mimo słabego wyniku wyborczego, PO zachowa najprawdopodobniej fotel prudnickiego starosty.
- W porównaniu do wyborów w 2014 zdobyliśmy na Opolszczyźnie o 40 procent głosów więcej, co pokazuje, że mieszkańcy doceniają pracę naszych samorządowców – argumentował Tomasza Kaliszan z PO. - Jeżeli chodzi o wybory w Prudniku, to nie obrażamy się na mieszkańców. Jest tendencja ogólnokrajowa i europejska do zmiany twarzy. Będziemy pracować, aby za pięć lat tamtejsi wyborcy docenili kandydata PO lub też Koalicji Obywatelskiej.

W powiecie prudnickim niejednoznaczny wydaje się być wynik wyborczy Mniejszości Niemieckiej. Nadal będzie ona sprawować władzę z dotychczasowymi koalicjantami. Najprawdopodobniej będzie miała trzech swoich przedstawicieli w zarządzie powiatu. Natomiast kandydaci popierani przez Mniejszość Niemiecką przegrali wybory na burmistrza Białej i Głogówka. Drugą turę wyborów na burmistrza Głogówka wygrał Piotr Bujak, którego poparła Mniejszość Niemiecka i zapewne temu elektoratowi zawdzięcza końcowy sukces.

- Jesteśmy mocno podbudowani liczbą głosów, które w regionie oddano na nasz komitet wyborczy – powiedział Roman Kolek z Mniejszości Niemieckiej. - Niestety przełożyło się to na mniejszą liczbę mandatów radnych, co jest efektem ich podziału metodą Donta, która preferuje większe partie polityczne.

W powiecie prudnickim sukces wyborczy osiągnęli kandydaci na burmistrzów, którzy startowali z własnego albo społecznego komitetu wyborczego. To też wiele mówi o preferencjach i nastrojach społecznych.


W dalszej części Samorządowej Loży Radiowej rozmawialiśmy o współpracy opolskich samorządów lokalnych z ich odpowiednikami na Ukrainie. W ostatnich latach gloryfikowanie ideologii banderowskiej ze zjawiska marginalnego stało się elementem polityki historycznej państwa ukraińskiego. Ociepleniu stosunków między naszymi krajami nie służą też wydarzenia z ostatnich tygodni. Rada Obwodu Lwowskiego, odpowiednik naszego sejmiku, domaga się zdemontowania dwóch kamiennych lwów, które są elementami Cmentarza Obrońców Lwowa. Twierdzi się, że są to symbole polskiej okupacji. W Kołomyi w kwaterze wojskowej polskiego cmentarza wandale poprzewracali krzyże. Natomiast parlament ukraiński przyjął uchwałę, w której Polaków z Podkarpacia nazywa się „kolonizatorami”. Kilkanaście tysięcy Ukraińców pracuje na Opolszczyźnie. Jak zatem reagować na te nieprzychylne nam wydarzenia i gesty występujące za Bugiem?

- Nastroje na Ukrainie się zaostrzają – komentował sytuację Roman Kolek, wicemarszałek województwa opolskiego. - Zrozumiała jest emigracja zarobkowa z tego kraju. W kontekście partnerstw mówimy o Ukrainie, ale dla mnie ważniejszym problemem jest nawiązywanie partnerstw ze stroną Federacji Rosyjskiej. Tam antypolskie nastroje budowane są centralnie. Rozwiązywanie umów o współpracy z ukraińskimi miastami nie jest dobrym rozwiązaniem. Spowoduje to izolacjonizm oraz odejście tego kraju od kierunku integracji europejskiej. W różny sposób wspieramy nasz partnerski region iwanofrankiwski. Myślę, że dzięki temu przekonujemy, że jesteśmy ich dobrym partnerem.

- Mamy najgorsze relacje miedzy Warszawą a Kijowem od kilku lat – powiedział Tomasza Kaliszan. - Jednocześnie, w ukraińskich sondażach zaufania do poszczególnych narodów, Polacy zajmują pierwsze miejsce. Nasza polityka zagraniczna wobec tego kraju koncentruje się wokół zagadnień historycznych. Proponuję, aby powstała zgoda na niezgodę. Żebyśmy odcięli te miejsca, w których się nie zgadzamy i zaakceptowali, że w pewnych aspektach wydarzeń historycznych się nie dogadamy. Skupmy się na współpracy z Ukrainą i płynących stąd korzyściach.

Samorządową Lożę Radiową prowadził Jan Poniatyszyn. Nasze zaproszenie do udziału w tym programie przyjęli: Tomasz Kaliszan, radny Opola z Platformy Obywatelskiej oraz Roman Kolek z Mniejszości Niemieckiej.

Zobacz także

2018-02-17, godz. 14:20 Goście Samorządowej Loży Radiowej o tym, czy Prudnik czeka komunikacyjny paraliż Czy Prudnik czeka komunikacyjny paraliż, jeśli nie powstanie na czas przeprawa tymczasowa? Sprawa dotyczy rozbiórki i ponownej budowy jednego z dwóch mostów… » więcej 2018-02-10, godz. 13:25 Goście Samorządowej Loży Radiowej o programie Mieszkanie Plus [FILM i ZDJĘCIA] Premier Morawiecki zapowiada przyspieszenie programu Mieszkanie Plus. W ciągu 20 miesięcy rozpocząć ma się budowa 10 tysięcy mieszkań. Czy samorządy są… » więcej 2018-02-03, godz. 12:51 Goście Samorządowej Loży Radiowej o tym jakie są powody brania przez nauczycieli urlopu dla poratowana zdrowia Podczas sobotniej debaty zajmiemy zmianami w urlopach dla nauczycieli. Będzie im teraz trudniej o urlop dla poratowania zdrowia, bowiem 1 stycznia 2018 r. weszły… » więcej 2018-01-27, godz. 12:51 Goście Samorządowej Loży Radiowej o tym, gdzie jest granica zaciągania finansowych zobowiązań [FILM, ZDJĘCIA] 109 mln zł - tyle ma wynieść zadłużenie Nysy w 2018 roku. Ta sprawa zdominowała dyskusję podczas sesji budżetowej miasta. Gigantyczny kredyt chce zaciągnąć… » więcej 2018-01-20, godz. 13:30 Goście Samorządowej Loży Radiowej o sytuacji w służbie zdrowia na Opolszczyźnie i w kraju Sytuacja w służbie zdrowia w naszym województwie zmienia się z każdym dniem. Tylko w tym tygodniu gorące newsy z Opolszczyzny były wielokrotnie komentowane… » więcej 2018-01-13, godz. 12:08 Goście Samorządowej Loży Radiowej o zlecaniu w gminach prac z tzw. wolnej ręki [FILM, ZDJĘCIA] Podczas sobotniej debaty zajęliśmy się przetargami w gminach na przykładzie nieprawidłowości, do których miało dojść podczas budowy nyskiej hali sportowej… » więcej 2017-12-30, godz. 12:41 Goście Samorządowej Loży Radiowej o podsumowaniu 2017 i planach na nowy rok [FILM, ZDJĘCIA] W ostatniej w tym roku Samorządowej Loży Radiowej konstruktywnie podsumowaliśmy rok 2017. Goście w studiu mieli okazję dokonać przeglądu swoich zawodowych… » więcej 2017-12-23, godz. 12:24 Goście Samorządowej Loży Radiowej o niekorzystnych tendencjach demograficznych w województwie opolskim Święta Bożego Narodzenia to czas powrotów w rodzinne strony i pretekst do debaty na temat niekorzystnych tendencji demograficznych w województwie opolskim. Powodów… » więcej 2017-12-16, godz. 12:00 Goście Samorządowej Loży Radiowej o deklaracjach wygłoszonych podczas wtorkowego expose premiera Mateusza Morawiec… Budowa mieszkań, walka ze smogiem i rozbudowa infrastruktury - to kwestie, w których samorządy mają ogromną rolę do spełnienia - podkreślał premier Mateusz… » więcej 2017-12-09, godz. 13:25 Goście Samorządowej Loży Radiowej o wypowiadaniu klauzuli opt-out jako kolejnej odsłonie protestu środowiska leka… Podczas sobotniej debaty samorządowej zajęliśmy się tematem wypowiadania klauzuli opt-out. To kolejna odsłona protestu środowiska lekarskiego, który domaga… » więcej
2324252627
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »