Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z…
2019-01-20, 14:06 Autor: Ewa Skrabacz

Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 20 stycznia 2019 roku!

Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 20 stycznia 2019 roku!
Tydzień po morderstwie prezydenta Pawła Adamowicza, w Niedzielnej Loży Radiowej zastanawialiśmy się nad tym, co zrobić - w wymiarze indywidualnym, wspólnotowym, instytucjonalnym - by wstrząsająca śmierć prezydenta Gdańska nie poszła na marne.
- Chciałbym, żeby Gdańsk był dla nas mocnym symbolem i żebyśmy długo pamiętali o tej tragedii i wyciągnęli wnioski. Pamiętajmy, że możemy się różnić, ale nie możemy się dzielić. To jest najważniejsze. Różnorodność jest ważna, jednak musimy unikać podziałów - mówił Ryszard Galla z Mniejszości Niemieckiej.

- Krytyka może prowadzić do odnajdywania lepszych rozwiązań. Krytykujmy jednak poglądy, a nie ludzi. Za sposób, za język debaty odpowiadamy wszyscy. W każdym obozie są ludzie wypowiadający słowa niegodne. I może najlepiej byłoby krytykować nie tych z przeciwnej strony, lecz tych, którzy siedzą obok nas, bo na nich możemy wpływać - stwierdził Fabian Pszon z Solidarnej Polski.

- Ważne byśmy potrafili się pochylić nad tą sytuacją i byśmy umieli wyciągnąć wnioski. Powinniśmy się skupiać na pielęgnowaniu wartości w życiu publicznym. Ważna jest edukacja społeczna, by ludzie nie dawali przyzwolenia na internetowy hejt - podkreślił Mariusz Pinkowski z Kukiz’15.

- Jestem przeciwny zaostrzaniu prawa ad hoc. Ostatnie dni pokazują, że są przepisy umożliwiające skuteczne ściganie tych, którzy sięgają po mowę nienawiści. Używajmy tego sformułowania, bo ono jest mocniejsze, nie stosujmy eufemizmu sięgając po hasło ”hejt” - zaznaczył Piotr Wach z Nowoczesnej.

- Myślę, że w zaistniałej sytuacji absolutna większość Polaków zdała egzamin z przyzwoitości. To sytuacja tragiczna, nie do zaakceptowania. To morderstwo natury politycznej, bo zginął polityk na służbie. Mam nadzieję, ze zdamy też egzamin w kolejnych dniach, by udało się zmienić oblicze polskiej polityki, by trwający spór załagodzić - mówił Kamil Bortniczuk z Porozumienia.

- Dopiero to nieszczęście pokazało nam, jakim człowiekiem był Paweł Adamowicz, jak wiele wspaniałych rzeczy zrobił. Jaką kadrę wychował i jakie miał poważanie w społeczeństwie. Jeżeli dziś nie przeanalizujemy dlaczego zdarzyła się ta tragedia, to istnieje zagrożenie, że taka sytuacja może się powtórzyć. Nienawiść jest potężną bronią i jest niedopuszczalne, by była podstawą polityki - stwierdził Rajmund Miller z Platformy Obywatelskiej.

- Cieszę się i jestem z tego dumna, że było ogólnokrajowe poruszenie i zjednoczenie. Również w parlamencie został oddany hołd prezydentowi Pawłowi Adamowiczowi, odmówiona została modlitwa. Każdy z nas powinien przeprowadzić swego rodzaju analizę i samemu sobie wyznaczyć granicę, miejsce, w którym mówimy „stop”, tu trzeba się zatrzymać, tego mi nie wolno, bo to już za daleko idące stwierdzenie - zaznaczyła Katarzyna Czochara z Prawa i Sprawiedliwości.

Zobacz także

2022-05-29, godz. 12:21 "Niedzielna Loża Radiowa" z 29 maja 2022 r. – zobacz i posłuchaj! [FILM] Na ostatnim posiedzeniu Sejm przyjął nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym. 231 posłów było "za", "przeciw" 208, a 13 wstrzymało się od głosu. Nowela… » więcej 2022-05-22, godz. 12:09 "Niedzielna Loża Radiowa" z 22 maja 2022 r. – zobacz i posłuchaj! [FILM] Tym razem w Niedzielnej Loży Radowej dużo było o pieniądzach. Tych z Unii Europejskiej jakie ma dostać Polska na pomoc uchodźcom z Ukrainy oraz w ramach… » więcej 2022-05-15, godz. 12:22 "Niedzielna Loża Radiowa" z 15 maja 2022 r. – zobacz i posłuchaj! [FILM] W Niedzielnej Loży Radiowej z opolskimi politykami rozmawialiśmy o ponownym powołaniu na funkcję prezesa prof. Adama Glapińskiego. W ubiegły czwartek zdecydowała… » więcej 2022-05-08, godz. 12:43 "Niedzielna Loża Radiowa" z 8 maja 2022 r. – zobacz i posłuchaj! W Niedzielnej Loży Radiowej politycy dyskutowali o wynikach sondażu, według którego blisko 57% pytanych popiera udział polskich żołnierzy w misji pokojowej… » więcej 2022-05-03, godz. 12:01 "Świąteczna Loża Radiowa" z 3 maja 2022 r. - zobacz i posłuchaj Oprócz 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, dzisiaj jest także 101. rocznica wybuchu III Powstania Śląskiego. Rozpoczęło się ono w nocy z 2-3 maja… » więcej 2022-05-01, godz. 12:00 Prof. Piotr Pałys "Świąteczna Loża Radiowa" z 1 maja 2022 r. W drugiej części spojrzeliśmy na historię Święta Pracy. Skąd się wzięło i jak ewoluowało na przestrzeni lat? O tym powiadał prof. Piotr Pałys z Instytutu… » więcej 2022-05-01, godz. 12:00 Wojciech Rajchel i Paweł Kampa "Świąteczna Loża Radiowa" z 1 maja 2022 r. O tym jak zmieniają się obchody Święta Pracy, jakie wyzwania stoją przed rynkiem pracy i postulatach związków zawodowych rozmawialiśmy z Wojciechem Rajchlem… » więcej 2022-04-24, godz. 12:26 "Niedzielna Loża Radiowa" z 24 kwietnia 2022 r. – zobacz i posłuchaj! Polska nie otrzymała jeszcze funduszy z Unii Europejskiej na pomoc uchodźcom - to pierwszy z tematów programu. W drugiej części politycy dyskutowali o wyborach… » więcej 2022-04-18, godz. 12:10 "Świąteczna Loża Radiowa" z 18 kwietnia 2022 r. Śmigus Dyngus, Lany Poniedziałek, Poniedziałek Wielkanocny - nazw wiele, ale łączy je jedno: tego dnia obecna jest wśród nas tradycja oblewania się wodą… » więcej 2022-04-17, godz. 12:10 "Świąteczna Loża Radiowa" o polskich i ukraińskich zwyczajach Wielkanocnych (17 kwietnia 2022 r.) W Świątecznej Loży Radiowej rozmawialiśmy o świętach w Polsce i w Ukrainie. Wielkanoc obchodzona jest w dwóch różnych terminach i to największa różnica… » więcej
89101112
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »