Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » O proteście rolników i przyszłości wielkich inwestycji…
2024-02-11, 12:08 Autor: Daniel Klimczak

O proteście rolników i przyszłości wielkich inwestycji rozmawialiśmy w Niedzielnej Loży Radiowej (11.02.2024)

O proteście rolników, zbożu z Ukrainy oraz przyszłości wielkich inwestycji rozmawialiśmy w NLR
Rolnicy ponownie wyjechali na drogi. Kolejna fala ich protestu rozpoczęła się w piątek, ale w niektórych miejscach traktory można było zobaczyć także przez weekend. Z zapowiedzi wynika, że w nowym tygodniu również musimy liczyć się z możliwymi utrudnieniami. Podobnie jak 24 stycznia, właściciele gospodarstw domagają się ustępstw w unijnej polityce "Zielonego ładu" i regulacji przepływu towarów z Ukrainy.
Co ważne, nie jest to protest antyrządowy. Obecna większość zdaje się wręcz mówić jednym głosem z rolnikami i przy okazji wbija szpilkę swoim poprzednikom, przypominając że to właśnie z obozu tzw. Zjednoczonej Prawicy wywodzi się unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski, którego część obecnej parlamentarnej większości wskazuje jako współwinnego niezadowolenia rolników.

Opolskich polityków zapytaliśmy, w jaki sposób - i czy w ogóle - można zażegnać spór między rolnikami a Unią.

W programie rozmawialiśmy też o wielkich, rządowych inwestycjach. W czwartek w sejmie odbyła się debata na temat przyszłości Centralnego Portu Komunikacyjnego. Inwestycja ta przez niektórych polityków Zjednoczonej Prawicy była wręcz porównywana do budowy portu w Gdyni w XX-leciu międzywojennym. Z ust polityków obecnej większości słychać było głównie o opieszałości w budowie, marnotrawieniu pieniędzy i konieczności weryfikacji zasadności tej inicjatywy.

To nie jest pierwsza i jedyna sytuacja, gdy po zmianie rządu pod znakiem zapytanie staje kontynuacja dużych projektów - weźmy na przykład przetarg na śmigłowce Caracal - unieważniony po dojściu do władzy rządu ZP, czy jeszcze wcześniej - odłożenie realizacji projektu kolei dużych prędkości przez rząd PO-PSL. Dziś zastanawiamy się nie tylko nad przyszłością CPK, ale też na przykład elektrowni atomowych, których budowę zapowiedział poprzedni rząd.

Uczestników programu zapytaliśmy, czy w polskich warunkach da się wypracować mechanizm długoterminowego planowania inwestycji, który będzie realizowany w porozumieniu głównych sił politycznych, niezależnie od zmian władzy.


W programie udział wzięli:

* Tomasz Kostuś - poseł Platformy Obywatelskiej
* Kacper Kunstler - PSL
* Michał Kalinowski - współprzewodniczący Nowej Lewicy w regionie

* Michał Nowak - Prawo i Sprawiedliwość, radny miejski Opola
* Karol Tobolak - Konfederacja
* Radosław Preis - OdNowa

Zobacz także

2024-07-21, godz. 12:31 Powtórny wybór U. von der Leyen i sprawa posła Romanowskiego tematami Niedzielnej Loży Radiowej (21.07) Ursula von der Leyen ponownie została wybrana przewodnicząca Komisji Europejskiej. Przedstawiła w związku z tym cele, jakie zamierza osiągnąć podczas kolejnej… » więcej 2024-07-14, godz. 12:13 O szczycie NATO i powadze sejmowych komisji śledczych w Niedzielnej Loży Radiowej (14.07.2024) W tym tygodniu miały miejsce dwa istotne wydarzenia związane z wojną za wschodnią granicą, w których brały udział polskie władze. W poniedziałek nasz… » więcej 2024-07-07, godz. 13:00 O stosunkach polsko-niemieckich i polsko-ukraińskich w Niedzielnej Loży Radiowej (07.07) Po sześciu latach przerwy odbyły się w Warszawie konsultacje międzyrządowe niemiecko-polskie. Po ich zakończeniu opublikowano liczący około 40 stron protokół… » więcej 2024-06-30, godz. 12:13 Nowa wizja CPK i wielki powrót Ursuli von der Leyen. Niedzielna Loża Radiowa (30.06.2024) Rząd przedstawił swoją wizję CPK. Jak mówią jej autorzy: "urealnioną" wobec zamierzeń poprzedników. Zmiana dotyczy m.in. przebiegu budowanych w ramach… » więcej 2024-06-23, godz. 12:15 800+ i dodatkowe emerytury znikną przez procedurę nadmiernego długu? Jaka przyszłość czeka małe partie? Niedzielna… Janusz Kowalski opuszcza Suwerenną Polskę. W jednym z programów polityk, pytany o powody tej decyzji, dał do zrozumienia, że nie ma porozumienia między nim… » więcej 2024-06-16, godz. 11:28 Krajobraz po wyborczej bitwie i sytuacja na granicy - Niedzielna Loża Radiowa 16.06.2024 W Niedzielnej Loży Radiowej z opolskimi przedstawicielami środowisk politycznych spotkaliśmy się po raz pierwszy po wyborach do Parlamentu Europejskiego, by… » więcej 2024-06-02, godz. 12:48 Debata kandydatów do Parlamentu Europejskiego w Niedzielnej Loży Radiowej (02.06.2024) Już za tydzień Polacy - po raz piąty - pójdą do urn by wybrać swoich przedstawicieli w Parlamencie Europejskim. Do obsadzenia są 52 mandaty w 13 okręgach… » więcej 2024-05-26, godz. 13:00 Niedzielna Loża Radiowa (26.05) o komisjach śledczych, Funduszu Sprawiedliwości i Trybunale Stanu " Na kary trzeba poczekać, bo od karania są prokuratura i sąd, a nie politycy; politycy i partie nie będą decydowały o tym, kto idzie do więzienia" - powiedział… » więcej 2024-05-19, godz. 13:00 Bezpieczeństwo polityków po zamachu na premiera Słowacji i pakt migracyjny w Niedzielnej Loży Radiowej Mimo sprzeciwu Polski, Czech, Słowacji, Węgier i Malty, Rada Unii Europejskiej przyjęła w tym tygodniu pakt migracyjny. Największe kontrowersje wzbudza w… » więcej 2024-05-12, godz. 12:25 Ucieczka sędziego Tomasza Sz. na Białoruś godzi w bezpieczeństwo państwa? Niedzielna Loża Radiowa 12.05.2024 W tym tygodniu przedstawiciele partii politycznych skupili się na dwóch tematach: aferze szpiegowskiej i rekonstukcji rządu. Ucieczka sędziego Tomasza Sz… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »