Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z…
2019-08-04, 13:20 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 4 sierpnia 2019 roku!

Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 4 sierpnia 2019 roku!
Opolscy politycy komentowali doniesienia płynące z Gdańska o programie rocznicy wybuchu II Wojny Światowej i specustawie dotyczącej przejęcia przez państwo terenu na Westerplatte. Na stronie internetowej Gdańska pojawiła się zapowiedź trzydniowych obchodów rocznicy wybuchu wojny, a w tej zapowiedzi znalazły się takie sformułowania jak "radosny pochód", "tańce" i "wspólne świętowanie". Zostały one już zmienione na odpowiednio: pochód, pokaz tradycyjnego tańca i wspólne przeżywanie rocznicy, ale niesmak pozostał. Z kolei o specustawie w sprawie budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 władze Gdańska mówiły, że narusza ona autonomię samorządu.
Antonii Duda (poseł Prawa i Sprawiedliwości) powiedział, że zbulwersowała go ta informacja, a prezydent Gdańska pokazała w ten sposób swoją postawę etyczną i patriotyczną. - Dla mnie było to przykre i żenujące, cieszę się, że pani prezydent z tego się wycofała, a jeszcze bardziej się cieszę, że prezydent podpisał specustawę o Westerplatte. Dodał, że ma nadzieję, że to miejsce będzie dla Polaków symbolem i miejscem refleksji.

Ryszard Galla (poseł Mniejszości Niemieckiej) przypomniał, że Kacper Płażyński (PiS) zaprotestował przeciwko obecności strony niemieckiej w uroczystościach rocznicowych i zaznaczył, że nie może tej postawy zrozumieć. Dodał, że dobrze, żeby obie strony mogły uczcić pamięć ofiar wojny. W sprawie specustawy uważa, że nie jest ona potrzebna, bo rząd mógłby dać pieniądze samorządowi Gdańska na budowę muzeum, a nie przejmować ziemię.

Ryszard Wilczyński (poseł Platformy Obywatelskiej) o słowach w pierwotnej wersji komunikatu o programie obchodów rocznicy wybuchu wojny powiedział, że były one niefortunne, ale mamy do czynienia z wyolbrzymieniem całej sprawy. Spec ustawa zdaniem posła PO zostaje przyjęta "za pięć dwunasta" 80-tej rocznicy. - To otwarta wojna z samorządem - powiedział.

Małgorzata Wilkos (Solidarna Polska) uważa, że winę za taki niefortunny komunikat na stronie internetowej ponosi prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Te słowa absolutnie nie na miejscu. Zmieniono teraz tylko słowa, ale nie zmieniono programu wydarzeń. - Czy pokazy tańca tradycyjnego, w taką rocznicę, to jest to, co powinniśmy robić? - pytała. Specustawa zdaniem Małgorzaty Wilkos nie narusza autonomii samorządu, a strona rządowa próbowała rozmawiać z prezydent Dulkiewicz na temat tego, co tam powinno mieć miejsce, ale nie była ona zainteresowana rozmowami. - To co jest ważne dla Polaków, ma się stać państwowe - powiedziała.

Szymon Godyla z Nowoczesnej uważa, że zawinił urzędnik, który pisał komunikat, bo jest niemożliwe, żeby każdy komunikat zatwierdzał prezydent. Był zły dobór słów, a takie komunikaty powinny być sprawdzane przed publikacją. - Zagrywka z Westerplatte ma a celu monopolizowanie miejsc związanych z historią. Dlaczego PiS nie szuka kompromisu, to jawne naruszenie autonomii samorządu - mówił Godyla.

Piotr Pancześnik (Porozumienie) zgadza się z posłem Gallą i posłem Wilczyńskim co do uczestnictwa strony Niemieckiej w obchodach rocznicy wybuchu wojny. Jednak nie zgadza się na to, żeby jeden z uczestników zaplanowanej konferencji mówił, że pancernik Schlezwig-Holstein to był statek pasażerski. Można różnie interpretować fakty, ale nie można ich zmieniać. Z kolei w sprawie specustawy nie było by sporu, gdyby na Westerplatte był porządek i gdyby sobie samorząd z tym radził. - Samorząd jest częścią państwa polskiego - podkreślał.

Robert Tistek (Kukiz'15) powiedział, że forma uroczystości zaplanowanych na rocznicę wybuchu II Wojny Światowej bardziej pasuje do rocznicy zakończenia wojny. W sprawie Westerplatte jego zdaniem nie powinno być sporów, bo to zbyt ważne miejsce dla Polaków. - Może pod zarząd komisaryczny obywateli powinien być oddany ten teren - zastanawiał się w trakcie Niedzielnej Loży Radiowej.
W Niedzielnej Loży Radiowej uczestniczyli:

  • Małgorzata Wilkos, Solidarna Polska,
  • Ryszard Galla, Mniejszość Niemiecka,
  • Robert Tistek, Kukiz'15,
  • Ryszard Wilczyński, Platforma Obywatelska,
  • Piotr Pancześnik, Porozumienie
  • Szymon Godyla, .Nowoczesna,
  • Antoni Duda, Prawo i Sprawiedliwość

Zobacz także

2021-04-18, godz. 12:57 Zobacz i posłuchaj "Niedzielnej Loży Radiowej" z 18 kwietnia 2021 W kolejnej "Niedzielnej Loży Radiowej" poruszyliśmy dwa wielowątkowe tematy. Pierwszy temat to wybór Rzecznika Praw Obywatelskich. Temat obszerny, mamy tu… » więcej 2021-04-11, godz. 13:59 Posłuchaj "Niedzielnej Loży Radiowej" z 11 kwietnia 2021 W Niedzielnej Loży Radiowej poruszyliśmy temat katastrofy smoleńskiej, która miała miejsce 11 lat temu. Tuż przed rocznicą, Jarosław Kaczyński w niedawnym… » więcej 2021-04-05, godz. 12:05 Anna Malatyńska o tym, jak przeżyć świąteczny czas, kiedy w niektórych domach nie jest ani zdrowo ani wesoło W Świątecznej Loży Radiowej gościła także psycholog, psychoterapeuta Anna Malatyńska pracująca na co dzień w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym. - Życzenia… » więcej 2021-04-05, godz. 11:35 Ksiądz Waldemar Klinger o tym, jak owocnie przeżyć drugie święta Wielkiej Nocy z ostrymi obostrzeniami - Wielkim problemem jest brak możliwości spotkania, tak mówią mi parafianie. Skarżą się, że chcą do kościoła a my zamykamy im drzwi. To najbardziej… » więcej 2021-04-04, godz. 11:55 Ks. prof. Marek Lis o obecności Kościoła w mediach W Świątecznej Loży Radiowej gościliśmy ks. Prof. Marka Lisa z Uniwersytetu Opolskiego, z którym rozmawialiśmy o obecności Kościoła w mediach. Dziś jego… » więcej 2021-03-28, godz. 13:22 Goście "Niedzielnej Loży Radiowej" o Krajowym Planie Odbudowy i sytuacji Polaków na Białorusi (28.03.2021) 23 mld 900 tys euro dotacji i ok. 34 mld 200 mln euro pożyczek – tyle ma otrzymać Polska z Unii Europejskiej w ramach Funduszu Odbudowy Next Generation. Największą… » więcej 2021-03-21, godz. 15:33 Posłuchaj "Niedzielnej Loży Radiowej" z 21 marca 2021 W Niedzielnej Loży Radiowej rozmawialiśmy o rozwijającej się trzeciej fali koronawirusa i wzroście zakażeń. Ocenialiśmy działania podejmowane przez rząd… » więcej 2021-03-14, godz. 12:51 Posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 14 marca 2021 r. Zbliżamy się do szczytu trzeciej fali pandemii. Eksperci oceniają, że nastąpi on na przełomie marca i kwietnia. Mamy też coraz więcej przypadków tak zwanej… » więcej 2021-03-07, godz. 14:55 Goście "Niedzielnej Loży Radiowej" o roku walki z pandemią 4 marca ub.r. Łukasz Szumowski ogłosił pierwszy w Polsce przypadek zakażenia SARS-CoV-2. Przez ten czas z powodu COVID-19 zachorowało ponad milion, 700 tysięcy… » więcej 2021-02-28, godz. 16:11 Goście "Niedzielnej Loży Radiowej" o finansach publicznych Stacja TVN24 opublikowała reportaż zatytułowany "Kłamstwo vatowskie", z którego wynika, że w latach 2018-2019 Skarb Państwa, według Ministerstwa Finansów… » więcej
1516171819
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »