Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 4…
2019-08-04, 13:20 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 4 sierpnia 2019 roku!

Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 4 sierpnia 2019 roku!
Opolscy politycy komentowali doniesienia płynące z Gdańska o programie rocznicy wybuchu II Wojny Światowej i specustawie dotyczącej przejęcia przez państwo terenu na Westerplatte. Na stronie internetowej Gdańska pojawiła się zapowiedź trzydniowych obchodów rocznicy wybuchu wojny, a w tej zapowiedzi znalazły się takie sformułowania jak "radosny pochód", "tańce" i "wspólne świętowanie". Zostały one już zmienione na odpowiednio: pochód, pokaz tradycyjnego tańca i wspólne przeżywanie rocznicy, ale niesmak pozostał. Z kolei o specustawie w sprawie budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 władze Gdańska mówiły, że narusza ona autonomię samorządu.
Antonii Duda (poseł Prawa i Sprawiedliwości) powiedział, że zbulwersowała go ta informacja, a prezydent Gdańska pokazała w ten sposób swoją postawę etyczną i patriotyczną. - Dla mnie było to przykre i żenujące, cieszę się, że pani prezydent z tego się wycofała, a jeszcze bardziej się cieszę, że prezydent podpisał specustawę o Westerplatte. Dodał, że ma nadzieję, że to miejsce będzie dla Polaków symbolem i miejscem refleksji.

Ryszard Galla (poseł Mniejszości Niemieckiej) przypomniał, że Kacper Płażyński (PiS) zaprotestował przeciwko obecności strony niemieckiej w uroczystościach rocznicowych i zaznaczył, że nie może tej postawy zrozumieć. Dodał, że dobrze, żeby obie strony mogły uczcić pamięć ofiar wojny. W sprawie specustawy uważa, że nie jest ona potrzebna, bo rząd mógłby dać pieniądze samorządowi Gdańska na budowę muzeum, a nie przejmować ziemię.

Ryszard Wilczyński (poseł Platformy Obywatelskiej) o słowach w pierwotnej wersji komunikatu o programie obchodów rocznicy wybuchu wojny powiedział, że były one niefortunne, ale mamy do czynienia z wyolbrzymieniem całej sprawy. Spec ustawa zdaniem posła PO zostaje przyjęta "za pięć dwunasta" 80-tej rocznicy. - To otwarta wojna z samorządem - powiedział.

Małgorzata Wilkos (Solidarna Polska) uważa, że winę za taki niefortunny komunikat na stronie internetowej ponosi prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Te słowa absolutnie nie na miejscu. Zmieniono teraz tylko słowa, ale nie zmieniono programu wydarzeń. - Czy pokazy tańca tradycyjnego, w taką rocznicę, to jest to, co powinniśmy robić? - pytała. Specustawa zdaniem Małgorzaty Wilkos nie narusza autonomii samorządu, a strona rządowa próbowała rozmawiać z prezydent Dulkiewicz na temat tego, co tam powinno mieć miejsce, ale nie była ona zainteresowana rozmowami. - To co jest ważne dla Polaków, ma się stać państwowe - powiedziała.

Szymon Godyla z Nowoczesnej uważa, że zawinił urzędnik, który pisał komunikat, bo jest niemożliwe, żeby każdy komunikat zatwierdzał prezydent. Był zły dobór słów, a takie komunikaty powinny być sprawdzane przed publikacją. - Zagrywka z Westerplatte ma a celu monopolizowanie miejsc związanych z historią. Dlaczego PiS nie szuka kompromisu, to jawne naruszenie autonomii samorządu - mówił Godyla.

Piotr Pancześnik (Porozumienie) zgadza się z posłem Gallą i posłem Wilczyńskim co do uczestnictwa strony Niemieckiej w obchodach rocznicy wybuchu wojny. Jednak nie zgadza się na to, żeby jeden z uczestników zaplanowanej konferencji mówił, że pancernik Schlezwig-Holstein to był statek pasażerski. Można różnie interpretować fakty, ale nie można ich zmieniać. Z kolei w sprawie specustawy nie było by sporu, gdyby na Westerplatte był porządek i gdyby sobie samorząd z tym radził. - Samorząd jest częścią państwa polskiego - podkreślał.

Robert Tistek (Kukiz'15) powiedział, że forma uroczystości zaplanowanych na rocznicę wybuchu II Wojny Światowej bardziej pasuje do rocznicy zakończenia wojny. W sprawie Westerplatte jego zdaniem nie powinno być sporów, bo to zbyt ważne miejsce dla Polaków. - Może pod zarząd komisaryczny obywateli powinien być oddany ten teren - zastanawiał się w trakcie Niedzielnej Loży Radiowej.
W Niedzielnej Loży Radiowej uczestniczyli:

  • Małgorzata Wilkos, Solidarna Polska,
  • Ryszard Galla, Mniejszość Niemiecka,
  • Robert Tistek, Kukiz'15,
  • Ryszard Wilczyński, Platforma Obywatelska,
  • Piotr Pancześnik, Porozumienie
  • Szymon Godyla, .Nowoczesna,
  • Antoni Duda, Prawo i Sprawiedliwość

Zobacz także

2020-06-11, godz. 11:50 Posłuchaj Świątecznej Loży Radiowej z 11 czerwca W czwartkowej świątecznej Loży Radiowej oczywiście o Bożym Ciele. Gościem Witolda Żurawickiego był proboszcz parafii Podwyższenia Krzyża w Opolu ksiądz dr Waldemar… » więcej 2020-05-03, godz. 12:00 Posłuchaj Świątecznej Loży Radiowej z 3 maja 2020 r. W niedzielę przypadła kolejna rocznica uchwalenia Ustawy Rządowej, czyli Konstytucji 3 Maja. O jej korzeniach, znaczeniu dla Polski, ale nie tylko, gdyż była to… » więcej 2020-05-01, godz. 12:00 Posłuchaj Świątecznej Loży Radiowej z 1 maja 2020 r. W świątecznej 1 - Majowej Loży Radiowej gośćmi Witolda Żurawickiego byli Jerzy Szteliga ze Związku Nauczycielstwa Polskiego na Politechnice Opolskiej oraz Grzegorz… » więcej 2020-04-13, godz. 12:00 Ks. mitrat Stanisław Strach w "Świątecznej Loży Radiowej" z 13 marca 2020 roku Katolicy powoli kończą swoje wielkanocne świętowanie, a wierni Kościoła prawosławnego wchodzą w czas bezpośredniego przygotowania do Paschy. Tydzień przed tym… » więcej 2020-04-12, godz. 12:00 Ks Wojciech Pracki w "Świątecznej Loży Radiowej" z 12 marca 2020 roku Wielki Tydzień i Wielkanoc w całym chrześcijaństwie zachodnim obchodzone są według kalendarza gregoriańskiego. Dziś świętują więc również protestanci. Ks. Wojciech… » więcej 2020-03-08, godz. 14:10 Niedzielna Loża Radiowa z 8 marca - zobacz i posłuchaj! [ZDJĘCIA, FILM] Czy kolejne potwierdzone przypadki zarażenia koronawirusem wśród Polaków pokazały, że państwo działa w tym zakresie sprawnie? Jak należy ocenić podjęte środki… » więcej 2020-03-01, godz. 14:31 Niedzielna Loża Radiowa z 1 marca - posłuchaj i zobacz! [ZDJĘCIA, FILM] W minionym tygodniu temat koronawirusa zdominował polską politykę. Opolskich parlamentarzystów zapytaliśmy o konsekwencje upolitycznienia kwestii bezpieczeństwa… » więcej 2020-02-23, godz. 13:19 Niedzielna Loża Radiowa z 23 lutego - posłuchaj i zobacz! [ZDJĘCIA, FILM] - Nie możemy dać się podzielić między kraje skąpe i hojne, między euroentuzjastów i eurosceptyków. Wszyscy powinniśmy być eurorealistami chcącymi ambitnej Europy… » więcej 2020-02-16, godz. 12:50 Niedzielna Loża Radiowa z 16 lutego 2020 roku - posłuchaj i zobacz! [FILM, ZDJĘCIA] Jak będzie trwająca kampania w wyborach prezydenckich? - zastanawiali się goście Niedzielnej Loży Radiowej. Odnieśli się m.in. do opinii wyrażonej przez prof… » więcej 2020-02-09, godz. 14:00 Niedzielna Loża Radiowa z 9 lutego 2020 - zobacz i posłuchaj! [FILM] Rusza kolejny wyścig wyborczy. 10 maja pierwsza, a ewentualna druga tura wyborów prezydenckich - 24 maja. Swój start deklarowało w ostatnim czasie 8 kandydatów:… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »