Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Prof. Anna Pobóg Lenartowicz o Janie II Dobrym…
2015-01-29, 13:41 Autor: Radio Opole

Prof. Anna Pobóg Lenartowicz o Janie II Dobrym, który naprawdę miał na imię Janusz, za dobrego był uważany z innych powodów niż myślimy a także o tym, że najlepszy to już nie był na pewno

- Czy książę Janusz II Dobry nadaje się na patrona Opolszczyzny? Stał się nim w specyficznych okolicznościach, w czasie obrony województwa. W moim osobistym rankingu byłby jednak dopiero na piątym miejscu - powiedziała w Loży Radiowej prof.Anna Pobóg-Lenartowicz, historyk z Uniwersytetu Opolskiego.

Anna Pobóg-Lenartowicz Czemu Janusz zamiast Jana? Bo z postaciami historycznymi już tak jest, że to potomni kreują ich wizerunek. I tak jak historycy szkoły krakowskiej zrobili z Władysława Opolczyka zwolennika żywiołu niemieckiego (bo nie mogąc się pogodzić z wyborem Jagiełły znosił się z Krzyżakami), tak niemieccy historycy stworzyli księcia Jana II Dobrego, pisząc Johannes o kimś, kto w dokumentach z epoki występował właśnie jako Janusz, Janusius, Hanusz (stąd "Hanuszowy przywilej").

Na czele osobistego rankingu naszego gościa jest Władysław I Opolski, prawdziwy książę- założyciel, ojciec 90 miast górnośląskich, twórca wielkiej reformy monetarnej porównywanej do międzywojennej reformy Grabskiego. Na drugim miejscu mamy Bolka I Opolskiego, który otarł się o polską koronę.

Trzecie miejsce to najbardziej znany i najbogatszy Opolanin w dziejach, czyli Władysław Opolczyk, człowiek, który uważał, że lepiej nadaje się na króla Polski niż pogański litewski książę. Palatyn Węgier, wielkorządca Rusi Czerwonej, namiestnik Polski, polityk twardy i ambitny, fundator klasztoru na Jasnej Górze.

Czwarte miejsce zajmuje Kazimierz I Opolski, uczestnik V wyprawy krzyżowej, z której to najprawdopodobniej przywiózł żonę, tajemniczą Violę, z którą miał córkę Eufrozynę, matkę króla Władysława I Łokietka.

Na ich tle, zdaniem naszego gościa, Janusz II Dobry wypada słabo. Nie był awanturnikiem, ale też nie było w jego rządach rozmachu. Administrował, powiększał księstwo i skarbiec, wydawał prawa. Był tez hojny dla opolskiej kolegiaty, co tłumaczy jego przydomek. Ale tych prawdziwych egzaminów nie zdał. Nie poszedł na pomoc swojego bratu, którego ścięto w Nysie, nie zadbał o dziedzica, choć wiedział, że jest ostatni z rodu. Po jego śmierci skarbiec zabrali Habsburgowie, a księstwo - Hohenzollernowie.

Posłuchajcie:

Zobacz także

2021-11-24, godz. 09:28 Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o tym, co nas czeka w regionie w najbliższych tygodniach pandemii - Niestety sytuacja bardzo mocno się pogorszyła - powiedział w Radiu Opole Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski mówiąc o czwartej fali pandemii. Województwo… » więcej 2021-11-23, godz. 12:31 Prof. Jarosław Zygarlicki z Politechniki Opolskiej o swoich badaniach i wynalazkach Prof. Jarosław Zygarlicki jest autorem 66 wynalazków, ponad 40 z nich zostało już opatentowanych. W Popołudniowej Loży Radiowej opowiedział o części z… » więcej 2021-11-23, godz. 13:34 "Co tam Panie w polityce?" - zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc Na polityczne komentarze, i nie tylko, zapraszają Piotr Gociek (Polskie Radio, Do Rzeczy, TVP Kultura) i Piotr Moc (Radio Opole). Marszałek Sejmu Elżbieta… » więcej 2021-11-23, godz. 09:24 Anna Zalewska, eurodeputowana PiS o posiedzeniu PE w Strasburgu, działaniach w sprawie obrony wschodniej granicy UE oraz… - Obostrzenia wróciły, raptem tydzień nacieszyliśmy się normalnością - powiedziała w Porannej Loży Radiowej eurodeputowana okręgu opolsko-dolnośląskiego… » więcej 2021-11-22, godz. 17:02 Prof. Sebastian Brol o zdalnym laboratorium i badaniach opon samochodowych - Spoglądając na oponę samochodową można pomyśleć, że to mało fascynujący widok. Natomiast kiedy zaczniemy myśleć o technologi w jakiej zostało to… » więcej 2021-11-22, godz. 13:26 Marcelina Zawisza o tym, że powinno się wprowadzić restrykcje dla niezaszczepionych i o sytuacji na polsko-białoruskiej… Trzeba to powiedzieć wprost: rząd nie robi nic, żeby zakażeń i zgonów było jak najmniej - stwierdziła w Południowej Loży Radiowej Marcelina Zawisza… » więcej 2021-11-22, godz. 10:36 Wiceminister obrony narodowej Marcin Ociepa o sytuacji międzynarodowej, polskiej obronności i bezpieczeństwie kraju - Kryzys na granicy nie jest zażegnany dlatego, że cała operacja nie sprowadza się do obrony fizycznej granicy. Patrzymy na to, jako element szerszej układanki… » więcej 2021-11-19, godz. 17:29 Młodzieżowa Loża Radiowa o nowelizacji ustawy o ochronie granic i wypowiedziach osób publicznych obrażających służby… Młodzi politycy w Popołudniowej Loży Radiowej skomentowali ostatnie głosowanie w Sejmie, dotyczące ochrony granic, ale też, wypowiedzi aktorów i celebrytów… » więcej 2021-11-19, godz. 13:21 Joanna Bancerowska o III Festiwalu Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej EUFONIE i dotacjach dla instytucji kultury - To jest festiwal, który przybliża Polakom bogactwo kulturowe ale przede wszystkim muzyczne Europy Środkowo-Wschodniej - mówiła w Południowej Loży Joanna… » więcej 2021-11-19, godz. 09:11 Violetta Porowska, poseł PiS o ochronie granicy, Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym i pandemii - To bardzo ważna ustawa w kontekście tego co się wydarza na granicy, że polskie służby mundurowe, również policja i straż pożarna z wielkim oddaniem… » więcej
7891011
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »