Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Prof. Anna Pobóg Lenartowicz o Janie II Dobrym…
2015-01-29, 13:41 Autor: Radio Opole

Prof. Anna Pobóg Lenartowicz o Janie II Dobrym, który naprawdę miał na imię Janusz, za dobrego był uważany z innych powodów niż myślimy a także o tym, że najlepszy to już nie był na pewno

- Czy książę Janusz II Dobry nadaje się na patrona Opolszczyzny? Stał się nim w specyficznych okolicznościach, w czasie obrony województwa. W moim osobistym rankingu byłby jednak dopiero na piątym miejscu - powiedziała w Loży Radiowej prof.Anna Pobóg-Lenartowicz, historyk z Uniwersytetu Opolskiego.

Anna Pobóg-Lenartowicz Czemu Janusz zamiast Jana? Bo z postaciami historycznymi już tak jest, że to potomni kreują ich wizerunek. I tak jak historycy szkoły krakowskiej zrobili z Władysława Opolczyka zwolennika żywiołu niemieckiego (bo nie mogąc się pogodzić z wyborem Jagiełły znosił się z Krzyżakami), tak niemieccy historycy stworzyli księcia Jana II Dobrego, pisząc Johannes o kimś, kto w dokumentach z epoki występował właśnie jako Janusz, Janusius, Hanusz (stąd "Hanuszowy przywilej").

Na czele osobistego rankingu naszego gościa jest Władysław I Opolski, prawdziwy książę- założyciel, ojciec 90 miast górnośląskich, twórca wielkiej reformy monetarnej porównywanej do międzywojennej reformy Grabskiego. Na drugim miejscu mamy Bolka I Opolskiego, który otarł się o polską koronę.

Trzecie miejsce to najbardziej znany i najbogatszy Opolanin w dziejach, czyli Władysław Opolczyk, człowiek, który uważał, że lepiej nadaje się na króla Polski niż pogański litewski książę. Palatyn Węgier, wielkorządca Rusi Czerwonej, namiestnik Polski, polityk twardy i ambitny, fundator klasztoru na Jasnej Górze.

Czwarte miejsce zajmuje Kazimierz I Opolski, uczestnik V wyprawy krzyżowej, z której to najprawdopodobniej przywiózł żonę, tajemniczą Violę, z którą miał córkę Eufrozynę, matkę króla Władysława I Łokietka.

Na ich tle, zdaniem naszego gościa, Janusz II Dobry wypada słabo. Nie był awanturnikiem, ale też nie było w jego rządach rozmachu. Administrował, powiększał księstwo i skarbiec, wydawał prawa. Był tez hojny dla opolskiej kolegiaty, co tłumaczy jego przydomek. Ale tych prawdziwych egzaminów nie zdał. Nie poszedł na pomoc swojego bratu, którego ścięto w Nysie, nie zadbał o dziedzica, choć wiedział, że jest ostatni z rodu. Po jego śmierci skarbiec zabrali Habsburgowie, a księstwo - Hohenzollernowie.

Posłuchajcie:

Zobacz także

2021-11-03, godz. 13:04 Bartłomiej Stawiarski, burmistrz Namysłowa o nowym prezydium Rady Miasta, o nawiązaniu współpracy radnych opozycyjnych… - Ukształtowała się jakaś nowa większość, radni mają do tego prawo by przeprowadzać zmiany, ale ta kadencja w radzie miejskiej to prawdziwy rollercoaster… » więcej 2021-11-02, godz. 14:09 Marcin Ociepa wiceminister MON i prezes stowarzyszenia OdNowa RP o umowie koalicyjnej i wejściu do Zjednoczonej Prawi… - Nie planuję kandydować na urząd prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy, natomiast kto będzie tym kandydatem, to proszę pozwolić, że jeszcze chwilę poczekamy… » więcej 2021-11-02, godz. 17:24 Dr Bartosz Maziarz o badaniach dotyczących regionalnej polityki bezpieczeństwa i profilaktyki antyterrorystycznej - Regionalna polityka bezpieczeństwa to słabo zbadana sfera w naszym kraju i wiele podmiotów nie jest świadomych tego, że wchodzą w skład tej polityki -… » więcej 2021-11-02, godz. 12:57 "Co tam Panie w polityce" - prowadzą Piotr Gociek i Piotr Moc Polska polityka na półmetku obecnej kadencji sejmu i senatu. Średnie sondażowe, stan posiadania, możliwe koalicje. Zjednoczona Prawica to już blok czterech… » więcej 2021-11-02, godz. 09:29 Ryszard Galla, poseł Mniejszości Niemieckiej o wniosku o zmniejszenie subwencji na naukę języka niemieckiego i zmianach… - Każdy z posłów ma prawo składać poprawki - powiedział w Porannej Loży Radiowej poseł Mniejszości Niemieckiej Ryszard Galla. Skomentował w ten sposób… » więcej 2021-10-29, godz. 17:36 Młodzieżowa Loża Radiowa m.in. o nowym przedmiocie w szkole HiT Gośćmi Młodzieżowej Loży byli Amadeusz Hofman (FMS, Lewica), Szymon Folp (PL 2050), Jarosław Draguć (Młodzi Demokraci), Grzegorz Krukowski (Forum Młodych… » więcej 2021-10-29, godz. 14:07 Aspirant Agnieszka Nierychła z opolskiej policji o akcji "Znicz", o tym że święta to czas żniw dla złodziei i zasadach… - Na pewno tych policjantów będzie więcej, nie tylko w pobliżu nekropolii, ale i na głównych ciągach komunikacyjnych - mówiła w Południowej Loży asp… » więcej 2021-10-29, godz. 09:03 Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola o Polskim Ładzie, inwestycjach i stowarzyszeniu "Tak dla Opolskiego" - Jedną ręką biorą, drugą dają i to jest najistotniejsze - powiedział w Porannej Loży Radiowej Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola. Stolica regionu… » więcej 2021-10-28, godz. 17:30 "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa". Gorąca dyskusja o sygnalistach! Trwają prace nad ustawą o sygnalistach, czyli osobach, które w zgłaszają publicznie naruszenie prawa w firmie lub jednostce, w której pracują. Kluczową… » więcej 2021-10-28, godz. 13:50 Prof Janusz Słodczyk o swoich badaniach rozwoju urbanistycznego miast - Interesuje mnie przede wszystkim rozwój przestrzenny, zagospodarowanie miasta, plany miasta i związek tej formy przestrzennej z życiem, funkcjonowaniem miasta… » więcej
1112131415
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »