Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Prof. Anna Pobóg Lenartowicz o Janie II Dobrym…
2015-01-29, 13:41 Autor: Radio Opole

Prof. Anna Pobóg Lenartowicz o Janie II Dobrym, który naprawdę miał na imię Janusz, za dobrego był uważany z innych powodów niż myślimy a także o tym, że najlepszy to już nie był na pewno

- Czy książę Janusz II Dobry nadaje się na patrona Opolszczyzny? Stał się nim w specyficznych okolicznościach, w czasie obrony województwa. W moim osobistym rankingu byłby jednak dopiero na piątym miejscu - powiedziała w Loży Radiowej prof.Anna Pobóg-Lenartowicz, historyk z Uniwersytetu Opolskiego.

Anna Pobóg-Lenartowicz Czemu Janusz zamiast Jana? Bo z postaciami historycznymi już tak jest, że to potomni kreują ich wizerunek. I tak jak historycy szkoły krakowskiej zrobili z Władysława Opolczyka zwolennika żywiołu niemieckiego (bo nie mogąc się pogodzić z wyborem Jagiełły znosił się z Krzyżakami), tak niemieccy historycy stworzyli księcia Jana II Dobrego, pisząc Johannes o kimś, kto w dokumentach z epoki występował właśnie jako Janusz, Janusius, Hanusz (stąd "Hanuszowy przywilej").

Na czele osobistego rankingu naszego gościa jest Władysław I Opolski, prawdziwy książę- założyciel, ojciec 90 miast górnośląskich, twórca wielkiej reformy monetarnej porównywanej do międzywojennej reformy Grabskiego. Na drugim miejscu mamy Bolka I Opolskiego, który otarł się o polską koronę.

Trzecie miejsce to najbardziej znany i najbogatszy Opolanin w dziejach, czyli Władysław Opolczyk, człowiek, który uważał, że lepiej nadaje się na króla Polski niż pogański litewski książę. Palatyn Węgier, wielkorządca Rusi Czerwonej, namiestnik Polski, polityk twardy i ambitny, fundator klasztoru na Jasnej Górze.

Czwarte miejsce zajmuje Kazimierz I Opolski, uczestnik V wyprawy krzyżowej, z której to najprawdopodobniej przywiózł żonę, tajemniczą Violę, z którą miał córkę Eufrozynę, matkę króla Władysława I Łokietka.

Na ich tle, zdaniem naszego gościa, Janusz II Dobry wypada słabo. Nie był awanturnikiem, ale też nie było w jego rządach rozmachu. Administrował, powiększał księstwo i skarbiec, wydawał prawa. Był tez hojny dla opolskiej kolegiaty, co tłumaczy jego przydomek. Ale tych prawdziwych egzaminów nie zdał. Nie poszedł na pomoc swojego bratu, którego ścięto w Nysie, nie zadbał o dziedzica, choć wiedział, że jest ostatni z rodu. Po jego śmierci skarbiec zabrali Habsburgowie, a księstwo - Hohenzollernowie.

Posłuchajcie:

Zobacz także

2021-11-18, godz. 11:54 Debata "Pracodawcy, związkowcy – wspólna sprawa" o podatkowych aspektach Polskiego Ładu i pomyśle by pracodawca mógł… Gośćmi dzisiejszej programu byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz Kuliś (BCC) i dr Jerzy… » więcej 2021-11-18, godz. 13:44 Tomasz Kostuś, poseł PO w "Prosto z sejmu" w rozmowie z Magdaleną Ogórek o ustawie o ochronie ganic - Nie ma zgody na psucie prawa, łamanie zapisów konstytucji, chaos i dyletanctwo. Dlatego świadomie głosowaliśmy przeciwko przyjęciu ustawy o ochronie granicy… » więcej 2021-11-18, godz. 09:12 Marek Staszewski, dyrektor Opolskiego Centrum Onkologii o ograniczeniu odwiedzin, inwestycjach i sukcesach lekarzy na arenie… - Staramy się reagować na to co się dzieje, jeżeli chodzi o covid, ponieważ musimy zadbać o bezpieczeństwo naszych pracowników i naszych pacjentów, bo… » więcej 2021-11-16, godz. 12:53 Dr Rafał Wielki o zwalczaniu przestępstw korupcyjnych, badaniach naukowych - Tematyka tej rozprawy była ustalona z moim niestety nieżyjącym już promotorem prof. Jerzym Koniecznym. On dostrzegał potrzebę, żeby zając się szeroko… » więcej 2021-11-17, godz. 07:39 Piotr Bujak o obronie ZOL-u w Głogówku, 0,5 mln złotych z konkursu "Rosnąca odporność", inwestycjach i finansach… - Podstawą jest to, że ZOL w Głogówku, powinien w Głogówku pozostać. To moja reakcja na postawę powiatu prudnickiego – powiedział w samorządowej odsłonie… » więcej 2021-11-17, godz. 07:39 Dr Tomasz Pawłuszko, analityk bezpieczeństwa międzynarodowego z UO o tym, co kryje się za kryzysem na polsko-białoruskiej… - Rosja gra w to, co zawsze. Rosja dominuje w Europie Wschodniej, często wywołuje kryzysy, po to, żeby się o tym mówiło, żeby rozmawiać z Rosją, Putinem… » więcej 2021-11-16, godz. 11:53 "Spięcie" - Magazyn Międzynarodowy Piotr Cywińskiego i Michała Rachonia Gośćmi Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia byli Robert Bąkiewicz, Przemysław Żurawski vel Grajewski oraz Grażyna Ancyparowicz. Wspólnie dyskutowaliśmy… » więcej 2021-11-16, godz. 11:45 "Co tam Panie w polityce?" Prowadzą Piotr Gociek i Piotr Moc W ramach audycji Loża Radiowa, jak w każdy wtorek w samo południe, najnowsze wydarzenia i najświeższe komentarze. Zapraszają Piotr Gociek (Polskie Radio… » więcej 2021-11-16, godz. 09:45 Kpt. Piotr Płuciennik o tym jak ważne jest wsparcie dla żołnierza i działaniach opolskich logistyków na granicy … - Za każde gesty wsparcia jesteśmy wdzięczni, z tego względu, że służba na granicy jest ciężka, szczególnie dla żołnierzy, którzy de facto stoją… » więcej 2021-11-15, godz. 17:22 Dr hab. Adam Drosik o pracach nad innowacyjnym podręcznikiem o zrównoważonym rozwoju - W podręczniku bardzo dużo można zmienić - powiedział prof UO Adam Drosik, dziekan wydziału Nauk o Polityce i Komunikacji Społecznej. Rozmawialiśmy o… » więcej
89101112
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »