Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Tobiasz Gajda i Marko Markowski o prezydenturze Andrzeja…
2019-12-11, 15:37 Autor: Joanna Matlak

Tobiasz Gajda i Marko Markowski o prezydenturze Andrzeja Dudy i jego konkurentach

Tobiasz Gajda i Marko Markowski w Loży Radiowej
Naszych gości poprosiliśmy o odpowiedź na pytanie czy według nich urzędujący obecnie prezydent Andrzej Duda słuchał głosy młodych, ocenę i szansę konkurentów, a także sytuację opozycji, która dopiero próbuje wyłonić kandydatów (mowa m.in. o trwających prawyborach w Platformie Obywatelskiej). W programie pytaliśmy także czy przeprowadzona w ubiegły weekend prawyborcza debata w PO bardziej jej zaszkodzi czy pomoże. Ponadto poruszyliśmy kwestię dość zaskakującej kandydatury Szymona Hołowni, czyli prezentera telewizyjnego.
- Tego wsłuchiwania się w głos młodego pokolenia było niewiele w trakcie kadencji prezydenta Dudy – mówił Tobiasz Gajda z Młodych Demokratów. - Niestety jako osoba, która ma możliwości jako najwyższy organ władzy państwowej do podejmowania inicjatyw różnego rodzaju, jednak ma na koncie zaniedbania – mówił Gajda.

- Mieliśmy przecież głośny protest osób niepełnosprawnych i ich rodziców, głos prezydent nie wybrzmiał zbyt stanowczo. Mieliśmy protesty rodziców i dzieci w trakcie reformy oświaty. Prezydent bez zawahania podpisał wszystkie akty prawne, reforma weszła w życie. Idąc dalej, nie było woli, żadnych aktów ze strony prezydenta, które miałyby stymulować powrót młodych ludzi do kraju – stwierdził przedstawiciel młodzieżówki Platformy Obywatelskiej.

Gajda stwierdził, że tych zaniedbań jest dużo i powiedział o depresji i problemach emocjonalnych wśród młodzieży, co jego zdaniem jest związane z nastrojami ksenofobicznymi w naszym kraju. – Nakręca się spirale nienawiści wokół młodego pokolenia, chodzi np. o kwestie LGBT. Władza i prezydent przymykają oko i swoich wypowiedziach mówią niejednoznacznie, a o Unii Europejskiej mówią jako „wyimaginowanej wspólnocie”.

Marko Markowski z Forum Młodych PiS odrzucił koncepcję Gajdy, że problem depresji czy wykluczenia u młodzieży jest wynikiem działań władzy. – To wynika z postępu cywilizacyjnego i takie problemy były widoczne na zachodnie czy w USA wcześniej niż u nas. Tutaj mówienie o roli prezydenta czy rządu jest jakąś imaginacją – stwierdził.

Markowski podkreślił, że prezydent jest młodym prezydentem.
– On od początku otaczał się młodymi ludźmi, także w swojej Kancelarii. Zawsze były mu bliskie sprawy młodych, wielokrotnie np. wracał do środowisk harcerskich z których się wywodził, poświęcał im czas. Wielokrotnie wspominał o ustawach jak choćby obniżenie PIT-u dla osób do 26 roku życia, tu prezydent nigdy się nie zawahał. Jest też choćby sztandarowy program 500 plus, który jest wsparciem osób do 18 roku życia – przekonywał Markowski.

- Dzisiaj mówimy o prekampanii bo ujawniają się kolejni kandydaci a naturalnym kandydatem naszego środowiska jest oczywiście prezydent Andrzej Duda. Z tego co wiem, jego komitet ma być komitetem niepartyjnym - mówił przedstawiciel Forum Młodych PiS.

Zobacz także

2021-10-28, godz. 09:57 Zuzanna Donath-Kasiura o trudnej sytuacji finansowej opolskich szpitali w wyniku pandemii i zwrotach pieniędzy do NFZ… - Odpowiedzi jeszcze nie ma, bo dopiero wczoraj zostały wystosowane pisma do premiera, ministra zdrowia, naszego wojewody, do wszystkich opolskich parlamentarzystów… » więcej 2021-10-27, godz. 17:05 Łukasz Sowada, przewodniczący Rady Miasta Opola o jutrzejszych (28.10) obradach radnych Pan prof. Słodczyk, to bardzo znana postać nauki rozpoznawana nie tylko w Opolu ale i w kraju i na arenie międzynarodowej. To także organizator konferencji… » więcej 2021-10-27, godz. 12:18 Jacek Fior, radny Namysłowa z Koalicji Samorządowej o konflikcie radnych z burmistrzem - Trudno nam się podchodzi do tych sesji. Od lipca nic się nie zmieniło, burmistrz przy pomocy przewodniczących zwołuje sesje tylko w trybie nadzwyczajnym… » więcej 2021-10-27, godz. 08:59 Aleksander Iszczuk, naczelnik wydziału oświaty w Opolu o stanie oświaty w czasie pandemii - Pierwszy lockdown, to szok i organizacyjny i sprzętowy po stronie szkoły i rodziców. Było to na zasadzie, niech każdy sobie radzi jak potrafi - powiedział… » więcej 2021-10-26, godz. 17:00 Spięcie - Magazyn Międzynarodowy Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia o sytuacji wyborczej w Czechach, Francji i na… W polityce międzynarodowej ostatnio dzieje się naprawdę dużo, a co ciekawe wiele z tych wydarzeń, które mają (lub będą miały miejsce w nieodległej przyszłości)… » więcej 2021-10-26, godz. 13:24 Co tam Panie w polityce? Prowadzą Joanna Matlak i Piotr Gociek To obfita w wydarzenia polityczne końcówka października. W ubiegłym tygodniu odbyła się debata i dyskusja wokół praworządności w Polsce, europosłowie… » więcej 2021-10-26, godz. 09:35 Violetta Porowska o 107 inwestycjach, które będą realizowane na terenie Opolszczyzny w ramach pierwszej edycji Polskiego… - Na stole jest pół miliarda złotych dla całej Opolszczyzny. Można powiedzieć, że prawie wszystkie samorządy dostały dofinansowanie, czyli bezzwrotne… » więcej 2021-10-25, godz. 16:57 Mieczysław Wojtaszek o radzie ds. polityki senioralnej i programach dla seniorów, które mogą realizować samorządy - Przy wojewodzie powołano dziś 14 osób ds. polityki senioralnej - powiedział w Popołudniowej Loży Radiowej Mieczysław Wojtaszek, dyrektor wydziału polityki… » więcej 2021-10-25, godz. 15:17 Lidia Ułanowska o deinstytucjonalizacji usług dla seniorów - Jak najwięcej usług dla seniorów powinno być w środowisku. To czas deinstytucjonalizacji usług – powiedziała w Popołudniowej Loży Lidia Ułanowska… » więcej 2021-10-25, godz. 16:42 Sławomir Kłosowski o 0,5 mld złotych na inwestycje dla opolskich samorządów z Polskiego Ładu - Nie byłoby tych pieniędzy gdyby nie to, że wnioski przygotowane przez samorządowców były na naprawdę wysokim poziomie – powiedział w Popołudniowej… » więcej
1213141516
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »