Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Tobiasz Gajda i Marko Markowski o prezydenturze Andrzeja…
2019-12-11, 15:37 Autor: Joanna Matlak

Tobiasz Gajda i Marko Markowski o prezydenturze Andrzeja Dudy i jego konkurentach

Tobiasz Gajda i Marko Markowski w Loży Radiowej
Naszych gości poprosiliśmy o odpowiedź na pytanie czy według nich urzędujący obecnie prezydent Andrzej Duda słuchał głosy młodych, ocenę i szansę konkurentów, a także sytuację opozycji, która dopiero próbuje wyłonić kandydatów (mowa m.in. o trwających prawyborach w Platformie Obywatelskiej). W programie pytaliśmy także czy przeprowadzona w ubiegły weekend prawyborcza debata w PO bardziej jej zaszkodzi czy pomoże. Ponadto poruszyliśmy kwestię dość zaskakującej kandydatury Szymona Hołowni, czyli prezentera telewizyjnego.
- Tego wsłuchiwania się w głos młodego pokolenia było niewiele w trakcie kadencji prezydenta Dudy – mówił Tobiasz Gajda z Młodych Demokratów. - Niestety jako osoba, która ma możliwości jako najwyższy organ władzy państwowej do podejmowania inicjatyw różnego rodzaju, jednak ma na koncie zaniedbania – mówił Gajda.

- Mieliśmy przecież głośny protest osób niepełnosprawnych i ich rodziców, głos prezydent nie wybrzmiał zbyt stanowczo. Mieliśmy protesty rodziców i dzieci w trakcie reformy oświaty. Prezydent bez zawahania podpisał wszystkie akty prawne, reforma weszła w życie. Idąc dalej, nie było woli, żadnych aktów ze strony prezydenta, które miałyby stymulować powrót młodych ludzi do kraju – stwierdził przedstawiciel młodzieżówki Platformy Obywatelskiej.

Gajda stwierdził, że tych zaniedbań jest dużo i powiedział o depresji i problemach emocjonalnych wśród młodzieży, co jego zdaniem jest związane z nastrojami ksenofobicznymi w naszym kraju. – Nakręca się spirale nienawiści wokół młodego pokolenia, chodzi np. o kwestie LGBT. Władza i prezydent przymykają oko i swoich wypowiedziach mówią niejednoznacznie, a o Unii Europejskiej mówią jako „wyimaginowanej wspólnocie”.

Marko Markowski z Forum Młodych PiS odrzucił koncepcję Gajdy, że problem depresji czy wykluczenia u młodzieży jest wynikiem działań władzy. – To wynika z postępu cywilizacyjnego i takie problemy były widoczne na zachodnie czy w USA wcześniej niż u nas. Tutaj mówienie o roli prezydenta czy rządu jest jakąś imaginacją – stwierdził.

Markowski podkreślił, że prezydent jest młodym prezydentem.
– On od początku otaczał się młodymi ludźmi, także w swojej Kancelarii. Zawsze były mu bliskie sprawy młodych, wielokrotnie np. wracał do środowisk harcerskich z których się wywodził, poświęcał im czas. Wielokrotnie wspominał o ustawach jak choćby obniżenie PIT-u dla osób do 26 roku życia, tu prezydent nigdy się nie zawahał. Jest też choćby sztandarowy program 500 plus, który jest wsparciem osób do 18 roku życia – przekonywał Markowski.

- Dzisiaj mówimy o prekampanii bo ujawniają się kolejni kandydaci a naturalnym kandydatem naszego środowiska jest oczywiście prezydent Andrzej Duda. Z tego co wiem, jego komitet ma być komitetem niepartyjnym - mówił przedstawiciel Forum Młodych PiS.

Zobacz także

2021-01-22, godz. 19:35 Sylwia Gawłowska, nowy dyrektor Prudnickiego Ośrodka Kultury o planach związanych z działalnością tej instytucji Na emeryturę odszedł Ryszard Grajek, wieloletni dyrektor POK. Konkurs na to stanowisko wygrała Sylwia Gawłowska z Opola. » więcej 2021-01-22, godz. 18:35 Henryk Wierny, prezes Stowarzyszenia Klub „Rodło” w Opolu, o problemach z nadaniem profesorowi Franciszkowi Markowi… Krytyczne opinie wywołała decyzja Rafała Bartka, przewodniczącego Sejmiku Województwa Opolskiego. Lider Mniejszości Niemieckiej odmówił procedowania wniosku… » więcej 2021-01-22, godz. 10:14 Dr hab. Mariusz Patelski o Niezależnym Zrzeszeniu Studentów, którego powstanie upamiętniono uchwałą Sejmu - Była to organizacja, która skupiała najlepszą część ówczesnej młodzieży, a w każdym razie najbardziej aktywną i opozycyjnie nastawioną do ówczesnego… » więcej 2021-01-22, godz. 09:37 Zbigniew Kubalańca, wiceprzewodniczący regionu PO o decyzji Joanny Muchy, która opuściła Platformę Obywatelską dla… - Jak do tej pory nie uzyskaliśmy odpowiedzi, co takiego się stało. Pani Joanna Mucha dość pokrętnie tłumaczyła, że jest jakiś konflikt z poprzednim… » więcej 2021-01-21, godz. 17:27 31 zamiast 26 dni urlopu wypoczynkowego? Czy to dobry pomysł i dobry czas na wprowadzanie takich zmian? O tym debatowali… 31 zamiast 26 dni urlopu wypoczynkowego - to jeden z postulatów złożonych w Radzie Dialogu Społecznego przez związki zawodowe. Czy dyskutowanie takiej zmiany… » więcej 2021-01-21, godz. 11:04 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z posłem KO Tomaszem Kostusiem o zaprzysiężeniu Joe Biden'a… - Spokój i polityka miłości jest teraz Bidenowi i amerykańskiej scenie politycznej bardzo potrzebna - powiedział w rozmowie z Magdaleną Ogórek Tomasz Kostuś… » więcej 2021-01-21, godz. 09:29 Dr Marek Kawa o zaprzysiężeniu Joe Bidena na prezydenta USA i o tym co dalej z Donaldem Trumpem - Biden ma duży kredyt zaufania. Ma o wiele bardziej sprzyjające warunki polityczne, bo zarówno kongres jak i senat są w rękach Demokratów, więc właściwie… » więcej 2021-01-21, godz. 09:28 Marcelina Zawisza o dystrybucji szczepionek na COVID-19 i sprawie 16-latka, którym zainteresowała się policja i sąd… – Martwią mnie doniesienia dotyczące nieprawidłowości w niektórych szpitalach w Polsce. Martwi to, że część grupy 0 czyli pracownicy ochrony zdrowia… » więcej 2021-01-20, godz. 19:29 Piotr Soczyński, starosta głubczycki i Szymon Ogłaza, członek zarządu województwa opolskiego o przywróceniu połączenia… Zapewnienie osobowego transportu publicznego jest zadaniem samorządów lokalnych. O wznowienie ruchu kolejowego na trasie z Racławic Śląskich do Raciborza… » więcej 2021-01-20, godz. 13:11 Jerzy Wrębiak o udziale gminy Brzeg w ministerialnym projekcie "Polska Szczęśliwych Rodzin" - Podejmujemy wiele działań prorodzinnych i to już od dłuższego czasu - powiedział w Południowej Loży Radiowej Jerzy Wrębiak, burmistrz Brzegu. Z naszym… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »