Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Tobiasz Gajda i Marko Markowski o prezydenturze Andrzeja…
2019-12-11, 15:37 Autor: Joanna Matlak

Tobiasz Gajda i Marko Markowski o prezydenturze Andrzeja Dudy i jego konkurentach

Tobiasz Gajda i Marko Markowski w Loży Radiowej
Naszych gości poprosiliśmy o odpowiedź na pytanie czy według nich urzędujący obecnie prezydent Andrzej Duda słuchał głosy młodych, ocenę i szansę konkurentów, a także sytuację opozycji, która dopiero próbuje wyłonić kandydatów (mowa m.in. o trwających prawyborach w Platformie Obywatelskiej). W programie pytaliśmy także czy przeprowadzona w ubiegły weekend prawyborcza debata w PO bardziej jej zaszkodzi czy pomoże. Ponadto poruszyliśmy kwestię dość zaskakującej kandydatury Szymona Hołowni, czyli prezentera telewizyjnego.
- Tego wsłuchiwania się w głos młodego pokolenia było niewiele w trakcie kadencji prezydenta Dudy – mówił Tobiasz Gajda z Młodych Demokratów. - Niestety jako osoba, która ma możliwości jako najwyższy organ władzy państwowej do podejmowania inicjatyw różnego rodzaju, jednak ma na koncie zaniedbania – mówił Gajda.

- Mieliśmy przecież głośny protest osób niepełnosprawnych i ich rodziców, głos prezydent nie wybrzmiał zbyt stanowczo. Mieliśmy protesty rodziców i dzieci w trakcie reformy oświaty. Prezydent bez zawahania podpisał wszystkie akty prawne, reforma weszła w życie. Idąc dalej, nie było woli, żadnych aktów ze strony prezydenta, które miałyby stymulować powrót młodych ludzi do kraju – stwierdził przedstawiciel młodzieżówki Platformy Obywatelskiej.

Gajda stwierdził, że tych zaniedbań jest dużo i powiedział o depresji i problemach emocjonalnych wśród młodzieży, co jego zdaniem jest związane z nastrojami ksenofobicznymi w naszym kraju. – Nakręca się spirale nienawiści wokół młodego pokolenia, chodzi np. o kwestie LGBT. Władza i prezydent przymykają oko i swoich wypowiedziach mówią niejednoznacznie, a o Unii Europejskiej mówią jako „wyimaginowanej wspólnocie”.

Marko Markowski z Forum Młodych PiS odrzucił koncepcję Gajdy, że problem depresji czy wykluczenia u młodzieży jest wynikiem działań władzy. – To wynika z postępu cywilizacyjnego i takie problemy były widoczne na zachodnie czy w USA wcześniej niż u nas. Tutaj mówienie o roli prezydenta czy rządu jest jakąś imaginacją – stwierdził.

Markowski podkreślił, że prezydent jest młodym prezydentem.
– On od początku otaczał się młodymi ludźmi, także w swojej Kancelarii. Zawsze były mu bliskie sprawy młodych, wielokrotnie np. wracał do środowisk harcerskich z których się wywodził, poświęcał im czas. Wielokrotnie wspominał o ustawach jak choćby obniżenie PIT-u dla osób do 26 roku życia, tu prezydent nigdy się nie zawahał. Jest też choćby sztandarowy program 500 plus, który jest wsparciem osób do 18 roku życia – przekonywał Markowski.

- Dzisiaj mówimy o prekampanii bo ujawniają się kolejni kandydaci a naturalnym kandydatem naszego środowiska jest oczywiście prezydent Andrzej Duda. Z tego co wiem, jego komitet ma być komitetem niepartyjnym - mówił przedstawiciel Forum Młodych PiS.

Zobacz także

2021-11-09, godz. 10:46 Witold Zembaczyński, poseł Nowoczesnej o wyborach wewnętrznych w partii, zarządzie regionu opolskiego oraz tym, czy… - Dziękuje za kolejny kredyt zaufania, przy jednym głosie wstrzymującym się - powiedział poseł Witold Zembaczyński przewodniczący Nowoczesnej na Opolszczyźnie… » więcej 2021-11-08, godz. 17:09 Stanisław Niewiński o badaniach nad klasyczną chińską myślą polityczną w kontekście wpływu na współczesne … Gościem Radia Opole był dziś dr Stanisław Niewiński z Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Opolu oraz wykładowca na Uniwersytecie Opolskim. Doktor… » więcej 2021-11-08, godz. 13:35 Katarzyna Czochara o migrantach szturmujących granicę, Polskim Ładzie i inwestycjach w opolskich samorządach, zmianach… - Sytuacja na granicy wschodniej jest naprawdę bardzo trudna. Powiem po raz kolejny krytyczne słowa w kierunku opozycji, kiedy ta sytuacja w ogóle się pojawiła:… » więcej 2021-11-08, godz. 09:00 Marcin Oszańca, nowy prezes PSL na Opolszczyźnie o "odbiciu" powiatu kluczborskiego, współpracy z Niemcami i Ślązakami… - Jeżeli chodzi o powiat kluczborski to widzę możliwość współpracy z opcją, która sprawuje władzę - powiedział w Porannej Loży Radiowej Marcin Oszańca… » więcej 2021-11-05, godz. 19:17 "Młodzieżowa Loża Radiowa" o tym, że Polska wraz z innymi państwami zdecydowała o odejściu od węgla Podczas konferencji klimatycznej COP 26 Polska wraz z innymi państwami zdecydowała o odejściu od węgla. Jak ten ruch oceniają partyjne młodzieżówki, które… » więcej 2021-11-05, godz. 15:33 Michał Wojczyszyn z PNT w Opolu o programie Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości i ułatwieniach dla start'upów… Michał Wojczyszyn z Parku Naukowo-Technologicznego w Opolu mówił dziś o Światowym Tygodniu Przedsiębiorczości, który rozpocznie się w poniedziałek (08.11)… » więcej 2021-11-04, godz. 11:12 Dr Jarosław Mijas, konsultant wojewódzki ds. pediatrii o pandemii kompensacyjnej, braku miejsc w szpitalach dla dzieci… - Mamy tak zwaną epidemię kompensacyjną - powiedział w Porannej Loży Radiowej dr Jarosław Mijas, konsultant wojewódzki ds. pediatrii. - Mieliśmy lockdown… » więcej 2021-11-04, godz. 11:11 Debata "Pracodawcy, związkowcy. Wspólna sprawa" W środę Rada Polityki Pieniężnej znów podniosła stopy procentowe o trzy czwarte punktu procentowego i jest to wskaźnik wyższy, niż spodziewali się tego… » więcej 2021-11-04, godz. 09:38 Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o 4 fali pandemii w regionie i apelu do personelu medycznego - Są pierwsze efekty. Lekarze zgłaszają się do pracy w szpitalu tymczasowym w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Opolu - powiedział w Porannej Loży Radiowej… » więcej 2021-11-03, godz. 17:33 Dr hab. Witold Potwora o badaniach dotyczących innowacyjnych firm w regionie i planach badawczych na kolejne lata - Przyczyną podjęcia badań nad innowacyjnością opolskich przedsiębiorstw był wcześniejszy referat, który był pokłosiem badań prowadzonych na rzecz… » więcej
1011121314
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »