Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » WSPÓLNA SPRAWA. Debata „Pracodawcy, związkowcy…
2019-10-24, 15:15 Autor: Joanna Matlak

WSPÓLNA SPRAWA. Debata „Pracodawcy, związkowcy – wspólna sprawa” o bezrobociu, które jest tak niskie, że... Polacy zaczeli się go obawiać

Debata „Pracodawcy, związkowcy – wspólna sprawa” o bezrobociu, które jest tak niskie, że... Polacy zaczeli się go obawiać
Choć według GUS nastroje konsumentów są w październiku gorsze niż we wrześniu 2019 r., to wciąż znajdują się na historycznych maksimach. Zdecydowanie najciekawszym wątkiem środowego odczytu w tym względzie jest największy od ponad 2,5 r. wzrost obaw o bezrobocie, o czym poinformował portal businessinsider.pl. Może się to wydawać dość dziwne, gdyż stopa bezrobocia w Polsce znajduje się na rekordowo niskich poziomach. Jakie mogą być przyczyny wzrostu tych obaw zapytaliśmy naszych gości.
Dr Witold Potwora z Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Opolu przytoczył kilka statystyk dotyczących bezrobocia sprzed lat. – Ostatni dwucyfrowy wynik był w lutym 2016 roku, czyli 10,2 %, a dzisiaj mamy dokładnie połowę. Dane według powiatów pokazują, że wciąż mamy dysproporcje, np. Poznań, Warszawa, Sopot, ale i powiat kępiński, nowotomyski czy grójecki, które mają poniżej 2% bezrobocia, ale np. powiat szydłowiecki ma już 22,9% bezrobocia. Mamy 72 powiaty albo miasta na prawach powiatu w których bezrobocie sięga powyżej 10% - mówił Potwora o powiedział, że w jego ocenie dobrym rokiem do porównań jest rok 2004, bo to pokazuje jak potężną drogę przeszła polska gospodarka. – W ciągu 10 lat poradziliśmy sobie z problemem bezrobocia, więc te obawy o ryzyko bycia bezrobotnym mogą dziwić – stwierdził dr Potwora.

Lesław Adamczyk z BCC na początek zwrócił uwagę, na to czym w istocie jest przytoczone badanie GUS-u, a więc jest pytaniem o opinię konsumentów o to co się zdarzy w najbliższej przyszłości. – Ta opinia będzie budowana o jakieś zasłyszane informacje. Jest takie pojęcie narrative economics, czyli ekonomia oparta o narracje, która pojawia się w społeczeństwie czy mediach i ono czasami sprowadza kłopoty bo zaczynamy wierzyć w różne rzeczy i podejmować decyzje. My jako przedsiębiorcy staramy się podkreślać, że jesteśmy w momencie, że ten rozpędzony pociąg sukcesu o którym słyszymy zaczyna się zderzać z różnymi perturbacjami. Mamy spowolnienie gospodarcze, przez pierwsze 6 miesięcy słyszeliśmy, że się bronimy, teraz już nie jest tak świetnie, bo wskaźniki PMI zaczynają spadać, a wraz z nim idą inne fragmenty realnej gospodarki. Słyszymy, że zwiększają się transfery społeczne, ale po konsumpcji tego nie widać. Wygląda też na to, że to konsumenci podobnie jak i przedsiębiorcy zaczynają uważać, że polityka agresywnego wzrostu płacy minimalnej może przynieść odwrotny skutek do zamierzonego, tzn. zaczynamy mówić: „a może się nie uda”.

Sebastian Koćwin z OPZZ po części zgodził się z przedmówcami, ale zwrócił uwagę na czas przeprowadzenia badania GUS. – To było robione w okresie przedwyborczym, być może ludzie mają wtedy zwiększone poczucie lęku. Po drugie kończą się prace sezonowe i jest obawa części pracujących, że w tym okresie zimowym nie znajdą zatrudnienia. Najważniejsza kwestia to niestety lament przedsiębiorców na tym poziomie centralnym – mówił Koćwin.

Piotr Pancześnik z Kongregacji Przemysłowo – Handlowej powiedział, że przytoczone przykłady mają swoje uzasadnienie, ale zauważa też dużą rolę w przekazie, który zaczął się w gorączce przedwyborczej. – Różni ludzie są podatni na różnego rodzaju wpływy. To jest stara zasada mediów, że jeśli się nic nie dzieje, to to wykreują i ewentualnie znajdziemy problem, bo dociera taki dobitny przekaz i część ludzi może się czuć zdezorientowana. Obawą nie jest wzrost płacy minimalnej, bo on będzie następował ze wzrostem ogólnych płac. Jedyne co może budzić obawy przed dynamiką, bo sama tendencja nie jest niczym nowym – mówił Pancześnik.

Zobacz także

2021-10-06, godz. 12:32 Burmistrz Jerzy Wrębiak o obwodnicy Brzegu, mieszkalnictwie, podwyżkach za śmieci i niełatwych relacjach z radnymi Gościem samorządowej odsłony Południowej Loży Radiowej był dziś Jerzy Wrębiak, burmistrz Brzegu. Rozmawialiśmy m.in. o opóźnieniach w budowie obwodnicy… » więcej 2021-10-06, godz. 09:08 Marcin Laskowski o proteście ratowników medycznych w dwóch szpitalach w Opolu - Obecnie brakuje 17-tu ratowników z 20 w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym, w Szpitalu Wojewódzkim zwolnienia L4 przedstawiło 4 ratowników - Marcin Laskowski… » więcej 2021-10-04, godz. 11:09 Aleksandra Szubryt o warsztatach Majsterkowicz 2.0 - Postanowiliśmy zrobić warsztaty dla osób, które chciałyby nauczyć się naprawiać sprzęty elektroniczne - powiedziała Aleksandra Szybryt w Popołudniowej… » więcej 2021-10-05, godz. 13:32 Co tam Panie w polityce? Prowadzą Piotr Gociek i Aneta Skomorowska-Kobza We wtorkowym cyklu Piotr Gociek skomentował niewpuszczenie Rafała Ziemkiewicza do Wielkiej Brytanii. Powód, jaki podano dziennikarzowi odmawiając mu wjazdu… » więcej 2021-10-05, godz. 08:53 Prof. Marek Masnyk, rektor UO o maseczkach na zajęciach, paszportach covidowych, planach na ten rok akademicki i sytuacji… - Mam nadzieję, że nauka stacjonarna będzie trwała jak najdłużej - powiedział w Porannej Loży Radiowej prof. Marek Masnyk, rektor Uniwersytetu Opolskiego… » więcej 2021-10-04, godz. 17:30 Ryszard Galla, poseł MN o tym, dlaczego w Sejmie bronił zamknięcia oddziału psychiatrycznego w szpitalu w Opolu - Od lat uczestniczę w pracach rady społecznej szpitala jako przewodniczący i wiem, że powody zamknięcia jednego z trzech oddziałów to niedofinansowanie… » więcej 2021-10-04, godz. 11:08 Violetta Porowska o opolskiej psychiatrii, przedłużeniu stanu wyjątkowego i Funduszu Sprawiedliwości - Oceniam tę decyzję absolutnie negatywnie. Psychiatria jest jedną z tych specjalizacji, która jest absolutnie konieczna i potrzebna. Złożę do marszałka… » więcej 2021-10-04, godz. 09:44 Szymon Ogłaza, wicemarszałek województwa o strategii regionu, psychiatrii i śmieciach - Stawiamy na jakość życia - powiedział w Porannej Loży Radiowej Szymon Ogłaza, radny sejmiku i członek zarządu regionu. Po południu odbędzie się specjalna… » więcej 2021-10-01, godz. 17:44 Młodzieżowa Loża Radiowa o przedłużeniu stanu wyjątkowego i apelu radnych Opola ws. zmian w oświacie Goścmi Młodzieżowej Loży byli dziś Grzegorz Krukowski (Forum Młodych PiS) i Kacper Jungowski (Młodzi Demokraci). » więcej 2021-10-01, godz. 13:56 Radni Opola Piotr Mielec i Michał Nowak o stadionie, zmianach w oświacie i składowisku odpadów na ul. Podmiejskiej Gośćmi Południowej Loży byli dziś radni Opola: Piotr Mielec z klubu prezydenta i Michał Nowak z klubu PiS. Rozmawialiśmy o tematach wczorajszej sesji rady… » więcej
1718192021
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »