Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Adrian Czubak o „spychologii” dotyczącej modernizacji…
2019-07-09, 14:08 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza, Joanna Matlak

Adrian Czubak o „spychologii” dotyczącej modernizacji pomnika i amfiteatru na Górze św. Anny, rozmowach na konwencji PiS w panelu „Rzeką Taniej” i busach 500 plus objeżdżających województwo

Adrian Czubak o „spychologii” dotyczącej modernizacji pomnika i amfiteatru na Górze św. Anny, rozmowach na konwencji PiS w panelu „Rzeką Taniej” i busach 500 plus objeżdżających województwo
- Zaczęła się spychologia. Bo zaczynając od początku mogę zachęcić do przeczytania takiego dokumentu jak strategia rozwoju województwa opolskiego, której autorem jest samorząd województwa. Za jego realizację odpowiada samorząd województwa i co zrobił w zakresie modernizacji góry św. Anny? Nic – mówił w Loży Radiowej wojewoda Adrian Czubak odnosząc się do dzisiejszej publikacji NTO. Zacytował także fragment strategii, w którym jest mowa o tym, że atrakcyjność województwa będzie wzrastała przez modernizację obiektów dziedzictwa kulturowego, do których należy m.in. Góra św. Anny.
Przypomnijmy, że ten obiekt jest własnością Skarbu Państwa. – Ale w czyim jest zarządzie? Samorządu – podkreślił Adrian Czubak.

- Ja podjąłem wszelkie działania, zacząłem przekonywać odpowiednie osoby i udało się tę całą inwestycję wpisać do Kontraktu Terytorialnego. A to oznacza przyznanie jej dodatkowych punktów, co umożliwiło otrzymanie dużego wsparcia w ramach dotacji. I inwestor, czyli gmina Leśnica i starostwo strzeleckie otrzymali tyle ile potrzebowali. Natomiast nie jestem po wyższej szkole wróżbiarstwa, żeby wiedzieć, że w ciągu kilku lat koszty inwestycyjne wzrosną, to powinien przewidywać inwestor. Przez wiele lat nie zrobiono nic, żeby ta inwestycja była zakończona. Powoływanie się na wojewodę czy premiera jest spóźnione, co nie oznacza, że i tak podejmę działania, żeby ta inwestycja w ogóle się rozpoczęła – mówił Czubak.

W kolejnej części programu poruszyliśmy kwestię panelu pt. „Rzeką taniej”, czyli rozmów na temat żeglugi śródlądowej, które miały miejsce na katowickiej konwencji Zjednoczonej Prawicy.

- Ze swojej strony przedstawiłem jakie działania podjąłem, prócz realizacji polityki rządowej, aby na nowo zarazić entuzjazmem do rzeki. Kiedy patrzymy na inne kraje, to transport rzeczny jest jedną z ważniejszych gałęzi, przoduje Holandia, gdzie prawie 50% transportu odbywa się rzeką - mówił Czubak. W Polsce to tylko 0,3%.

Wojewoda wskazał też na Czechy, Słowację czy Bułgarię gdzie transport rzeką stanowi 12-15%. – Przed nami wiele zadań, pokazałem jak na przykładzie Opolszczyzny podjęliśmy ten temat na nowo poprzez np. deklarację odrzańską czy organizację II Kongresu Żeglugi Śródlądowej - mówił Czubak.

Przypomnijmy, kongres odbędzie się we wrześniu w Centrum Wystawienniczo – Kongresowym w Opolu.

Adrian Czubak przypomniał także o busach 500 plus objeżdżających województwo. Do tej pory był w ponad 20 gminach i będzie odwiedzał kolejne miejscowości.

Zobacz także

2021-11-24, godz. 09:28 Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o tym, co nas czeka w regionie w najbliższych tygodniach pandemii - Niestety sytuacja bardzo mocno się pogorszyła - powiedział w Radiu Opole Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski mówiąc o czwartej fali pandemii. Województwo… » więcej 2021-11-23, godz. 12:31 Prof. Jarosław Zygarlicki z Politechniki Opolskiej o swoich badaniach i wynalazkach Prof. Jarosław Zygarlicki jest autorem 66 wynalazków, ponad 40 z nich zostało już opatentowanych. W Popołudniowej Loży Radiowej opowiedział o części z… » więcej 2021-11-23, godz. 13:34 "Co tam Panie w polityce?" - zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc Na polityczne komentarze, i nie tylko, zapraszają Piotr Gociek (Polskie Radio, Do Rzeczy, TVP Kultura) i Piotr Moc (Radio Opole). Marszałek Sejmu Elżbieta… » więcej 2021-11-23, godz. 09:24 Anna Zalewska, eurodeputowana PiS o posiedzeniu PE w Strasburgu, działaniach w sprawie obrony wschodniej granicy UE oraz… - Obostrzenia wróciły, raptem tydzień nacieszyliśmy się normalnością - powiedziała w Porannej Loży Radiowej eurodeputowana okręgu opolsko-dolnośląskiego… » więcej 2021-11-22, godz. 17:02 Prof. Sebastian Brol o zdalnym laboratorium i badaniach opon samochodowych - Spoglądając na oponę samochodową można pomyśleć, że to mało fascynujący widok. Natomiast kiedy zaczniemy myśleć o technologi w jakiej zostało to… » więcej 2021-11-22, godz. 13:26 Marcelina Zawisza o tym, że powinno się wprowadzić restrykcje dla niezaszczepionych i o sytuacji na polsko-białoruskiej… Trzeba to powiedzieć wprost: rząd nie robi nic, żeby zakażeń i zgonów było jak najmniej - stwierdziła w Południowej Loży Radiowej Marcelina Zawisza… » więcej 2021-11-22, godz. 10:36 Wiceminister obrony narodowej Marcin Ociepa o sytuacji międzynarodowej, polskiej obronności i bezpieczeństwie kraju - Kryzys na granicy nie jest zażegnany dlatego, że cała operacja nie sprowadza się do obrony fizycznej granicy. Patrzymy na to, jako element szerszej układanki… » więcej 2021-11-19, godz. 17:29 Młodzieżowa Loża Radiowa o nowelizacji ustawy o ochronie granic i wypowiedziach osób publicznych obrażających służby… Młodzi politycy w Popołudniowej Loży Radiowej skomentowali ostatnie głosowanie w Sejmie, dotyczące ochrony granic, ale też, wypowiedzi aktorów i celebrytów… » więcej 2021-11-19, godz. 13:21 Joanna Bancerowska o III Festiwalu Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej EUFONIE i dotacjach dla instytucji kultury - To jest festiwal, który przybliża Polakom bogactwo kulturowe ale przede wszystkim muzyczne Europy Środkowo-Wschodniej - mówiła w Południowej Loży Joanna… » więcej 2021-11-19, godz. 09:11 Violetta Porowska, poseł PiS o ochronie granicy, Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym i pandemii - To bardzo ważna ustawa w kontekście tego co się wydarza na granicy, że polskie służby mundurowe, również policja i straż pożarna z wielkim oddaniem… » więcej
7891011
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »