Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Adrian Czubak o „spychologii” dotyczącej modernizacji…
2019-07-09, 14:08 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza, Joanna Matlak

Adrian Czubak o „spychologii” dotyczącej modernizacji pomnika i amfiteatru na Górze św. Anny, rozmowach na konwencji PiS w panelu „Rzeką Taniej” i busach 500 plus objeżdżających województwo

Adrian Czubak o „spychologii” dotyczącej modernizacji pomnika i amfiteatru na Górze św. Anny, rozmowach na konwencji PiS w panelu „Rzeką Taniej” i busach 500 plus objeżdżających województwo
- Zaczęła się spychologia. Bo zaczynając od początku mogę zachęcić do przeczytania takiego dokumentu jak strategia rozwoju województwa opolskiego, której autorem jest samorząd województwa. Za jego realizację odpowiada samorząd województwa i co zrobił w zakresie modernizacji góry św. Anny? Nic – mówił w Loży Radiowej wojewoda Adrian Czubak odnosząc się do dzisiejszej publikacji NTO. Zacytował także fragment strategii, w którym jest mowa o tym, że atrakcyjność województwa będzie wzrastała przez modernizację obiektów dziedzictwa kulturowego, do których należy m.in. Góra św. Anny.
Przypomnijmy, że ten obiekt jest własnością Skarbu Państwa. – Ale w czyim jest zarządzie? Samorządu – podkreślił Adrian Czubak.

- Ja podjąłem wszelkie działania, zacząłem przekonywać odpowiednie osoby i udało się tę całą inwestycję wpisać do Kontraktu Terytorialnego. A to oznacza przyznanie jej dodatkowych punktów, co umożliwiło otrzymanie dużego wsparcia w ramach dotacji. I inwestor, czyli gmina Leśnica i starostwo strzeleckie otrzymali tyle ile potrzebowali. Natomiast nie jestem po wyższej szkole wróżbiarstwa, żeby wiedzieć, że w ciągu kilku lat koszty inwestycyjne wzrosną, to powinien przewidywać inwestor. Przez wiele lat nie zrobiono nic, żeby ta inwestycja była zakończona. Powoływanie się na wojewodę czy premiera jest spóźnione, co nie oznacza, że i tak podejmę działania, żeby ta inwestycja w ogóle się rozpoczęła – mówił Czubak.

W kolejnej części programu poruszyliśmy kwestię panelu pt. „Rzeką taniej”, czyli rozmów na temat żeglugi śródlądowej, które miały miejsce na katowickiej konwencji Zjednoczonej Prawicy.

- Ze swojej strony przedstawiłem jakie działania podjąłem, prócz realizacji polityki rządowej, aby na nowo zarazić entuzjazmem do rzeki. Kiedy patrzymy na inne kraje, to transport rzeczny jest jedną z ważniejszych gałęzi, przoduje Holandia, gdzie prawie 50% transportu odbywa się rzeką - mówił Czubak. W Polsce to tylko 0,3%.

Wojewoda wskazał też na Czechy, Słowację czy Bułgarię gdzie transport rzeką stanowi 12-15%. – Przed nami wiele zadań, pokazałem jak na przykładzie Opolszczyzny podjęliśmy ten temat na nowo poprzez np. deklarację odrzańską czy organizację II Kongresu Żeglugi Śródlądowej - mówił Czubak.

Przypomnijmy, kongres odbędzie się we wrześniu w Centrum Wystawienniczo – Kongresowym w Opolu.

Adrian Czubak przypomniał także o busach 500 plus objeżdżających województwo. Do tej pory był w ponad 20 gminach i będzie odwiedzał kolejne miejscowości.

Zobacz także

2020-07-08, godz. 14:28 WYBORY 2020: Antoni Konopka o wyniku kandydata PSL-u, pozycji Polski w UE - Wybory prezydenckie dla PSL-u i naszych kandydatów zawsze były trudne - stwierdził Antoni Konopka, wicemarszałek województwa z Polskiego Stronnictwa Opolski… » więcej 2020-07-07, godz. 15:46 Piotr Moc o propozycjach dla słuchaczy w ramach letniej ramówki Radia Opole - Rozpoczęliśmy 6 lipca i zmieniła się u nas choćby muzyka, chcieliśmy żeby słuchacze odpoczęli od tej ciężkiej atmosfery jaką mieliśmy przez pandemię - powiedział… » więcej 2020-07-07, godz. 15:44 WYBORY 2020: Bartłomiej Czuchnowski o preferencjach wyborczych, programie Konfederacji - Nie ufamy tak naprawdę jednemu, jak i drugiemu kandydatowi - powiedział Bartłomiej Czuchnowski z Konfederacji. – Dlatego pozostawiamy naszym wyborcom decyzję… » więcej 2020-07-07, godz. 15:42 WYBORY 2020: Bartłomiej Machnik o braku bezpośredniej konfrontacji kandydatów na prezydenta - Nie mamy i prawdopodobnie już nie będziemy mieli debaty dwóch kandydatów na prezydenta - stwierdził politolog dr Bartłomiej Machnik . » więcej 2020-07-06, godz. 12:05 WYBORY 2020: Katarzyna Czochara o zasługach prawicy dla Opolszczyzny - Myślę, że to co zrobił prezydent wraz z całą prawicą dla regionu zostanie przez opolan docenione – mówiła w Loży Radiowej Katarzyna Czochara, poseł PiS. » więcej 2020-07-06, godz. 12:01 Beniamin Godyla o tym, że Rafał Trzaskowski upomina się o samorządy i przypomina o bonie turystycznym - Na spotkaniu było wielu zainteresowanych, obyło się bez zakłóceń. Wiemy jak głosował Kędzierzyn–Koźle. To drugie miasto po Opolu, które poparło Rafała Trzaskowskiego… » więcej 2020-07-06, godz. 11:58 WYBORY 2020: Janusz Kowalski o walce z zanieczyszczeniem powietrza, hipokryzji Rafała Trzaskowskiego - Jeżeli system handlu emisjami nie zostanie zreformowany, to od 1 stycznia przyszłego roku odbiorców ciepła i energii elektrycznej czekają znaczne podwyżki cen… » więcej 2020-07-06, godz. 11:50 WYBORY 2020: Rajmund Miller o zaletach Rafała Trzaskowskiego, programie wyborczym - Rafał Trzaskowski jest na wszystkich spotkaniach wyborczych wiarygodny - ocenił poseł Platformy Obywatelskiej Rajmund Miller. » więcej 2020-07-03, godz. 14:23 WYBORY 2020: Michał Kalinowski o wyniku Roberta Biedronia i lewicowości Platformy Obywatelskiej - Wynik na pewno mógłby być lepszy - przyznał Michał Kalinowski z Lewicy, oceniając wynik wyborczy Roberta Biedronia. » więcej 2020-07-03, godz. 14:14 WYBORY 2020: Fabian Pszon o wyniku Andrzeja Dudy i stosunkach z Mniejszością Niemiecką - Pierwsza tura na pewno była bardzo emocjonująca – ocenił Fabian Pszon z Soilidarnej Polski. Między innymi ze względu na wysoką frekwencję. » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »