Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Adrian Czubak o „spychologii” dotyczącej modernizacji…
2019-07-09, 14:08 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza, Joanna Matlak

Adrian Czubak o „spychologii” dotyczącej modernizacji pomnika i amfiteatru na Górze św. Anny, rozmowach na konwencji PiS w panelu „Rzeką Taniej” i busach 500 plus objeżdżających województwo

Adrian Czubak o „spychologii” dotyczącej modernizacji pomnika i amfiteatru na Górze św. Anny, rozmowach na konwencji PiS w panelu „Rzeką Taniej” i busach 500 plus objeżdżających województwo
- Zaczęła się spychologia. Bo zaczynając od początku mogę zachęcić do przeczytania takiego dokumentu jak strategia rozwoju województwa opolskiego, której autorem jest samorząd województwa. Za jego realizację odpowiada samorząd województwa i co zrobił w zakresie modernizacji góry św. Anny? Nic – mówił w Loży Radiowej wojewoda Adrian Czubak odnosząc się do dzisiejszej publikacji NTO. Zacytował także fragment strategii, w którym jest mowa o tym, że atrakcyjność województwa będzie wzrastała przez modernizację obiektów dziedzictwa kulturowego, do których należy m.in. Góra św. Anny.
Przypomnijmy, że ten obiekt jest własnością Skarbu Państwa. – Ale w czyim jest zarządzie? Samorządu – podkreślił Adrian Czubak.

- Ja podjąłem wszelkie działania, zacząłem przekonywać odpowiednie osoby i udało się tę całą inwestycję wpisać do Kontraktu Terytorialnego. A to oznacza przyznanie jej dodatkowych punktów, co umożliwiło otrzymanie dużego wsparcia w ramach dotacji. I inwestor, czyli gmina Leśnica i starostwo strzeleckie otrzymali tyle ile potrzebowali. Natomiast nie jestem po wyższej szkole wróżbiarstwa, żeby wiedzieć, że w ciągu kilku lat koszty inwestycyjne wzrosną, to powinien przewidywać inwestor. Przez wiele lat nie zrobiono nic, żeby ta inwestycja była zakończona. Powoływanie się na wojewodę czy premiera jest spóźnione, co nie oznacza, że i tak podejmę działania, żeby ta inwestycja w ogóle się rozpoczęła – mówił Czubak.

W kolejnej części programu poruszyliśmy kwestię panelu pt. „Rzeką taniej”, czyli rozmów na temat żeglugi śródlądowej, które miały miejsce na katowickiej konwencji Zjednoczonej Prawicy.

- Ze swojej strony przedstawiłem jakie działania podjąłem, prócz realizacji polityki rządowej, aby na nowo zarazić entuzjazmem do rzeki. Kiedy patrzymy na inne kraje, to transport rzeczny jest jedną z ważniejszych gałęzi, przoduje Holandia, gdzie prawie 50% transportu odbywa się rzeką - mówił Czubak. W Polsce to tylko 0,3%.

Wojewoda wskazał też na Czechy, Słowację czy Bułgarię gdzie transport rzeką stanowi 12-15%. – Przed nami wiele zadań, pokazałem jak na przykładzie Opolszczyzny podjęliśmy ten temat na nowo poprzez np. deklarację odrzańską czy organizację II Kongresu Żeglugi Śródlądowej - mówił Czubak.

Przypomnijmy, kongres odbędzie się we wrześniu w Centrum Wystawienniczo – Kongresowym w Opolu.

Adrian Czubak przypomniał także o busach 500 plus objeżdżających województwo. Do tej pory był w ponad 20 gminach i będzie odwiedzał kolejne miejscowości.

Zobacz także

2021-11-18, godz. 11:54 Debata "Pracodawcy, związkowcy – wspólna sprawa" o podatkowych aspektach Polskiego Ładu i pomyśle by pracodawca mógł… Gośćmi dzisiejszej programu byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz Kuliś (BCC) i dr Jerzy… » więcej 2021-11-18, godz. 13:44 Tomasz Kostuś, poseł PO w "Prosto z sejmu" w rozmowie z Magdaleną Ogórek o ustawie o ochronie ganic - Nie ma zgody na psucie prawa, łamanie zapisów konstytucji, chaos i dyletanctwo. Dlatego świadomie głosowaliśmy przeciwko przyjęciu ustawy o ochronie granicy… » więcej 2021-11-18, godz. 09:12 Marek Staszewski, dyrektor Opolskiego Centrum Onkologii o ograniczeniu odwiedzin, inwestycjach i sukcesach lekarzy na arenie… - Staramy się reagować na to co się dzieje, jeżeli chodzi o covid, ponieważ musimy zadbać o bezpieczeństwo naszych pracowników i naszych pacjentów, bo… » więcej 2021-11-16, godz. 12:53 Dr Rafał Wielki o zwalczaniu przestępstw korupcyjnych, badaniach naukowych - Tematyka tej rozprawy była ustalona z moim niestety nieżyjącym już promotorem prof. Jerzym Koniecznym. On dostrzegał potrzebę, żeby zając się szeroko… » więcej 2021-11-17, godz. 07:39 Piotr Bujak o obronie ZOL-u w Głogówku, 0,5 mln złotych z konkursu "Rosnąca odporność", inwestycjach i finansach… - Podstawą jest to, że ZOL w Głogówku, powinien w Głogówku pozostać. To moja reakcja na postawę powiatu prudnickiego – powiedział w samorządowej odsłonie… » więcej 2021-11-17, godz. 07:39 Dr Tomasz Pawłuszko, analityk bezpieczeństwa międzynarodowego z UO o tym, co kryje się za kryzysem na polsko-białoruskiej… - Rosja gra w to, co zawsze. Rosja dominuje w Europie Wschodniej, często wywołuje kryzysy, po to, żeby się o tym mówiło, żeby rozmawiać z Rosją, Putinem… » więcej 2021-11-16, godz. 11:53 "Spięcie" - Magazyn Międzynarodowy Piotr Cywińskiego i Michała Rachonia Gośćmi Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia byli Robert Bąkiewicz, Przemysław Żurawski vel Grajewski oraz Grażyna Ancyparowicz. Wspólnie dyskutowaliśmy… » więcej 2021-11-16, godz. 11:45 "Co tam Panie w polityce?" Prowadzą Piotr Gociek i Piotr Moc W ramach audycji Loża Radiowa, jak w każdy wtorek w samo południe, najnowsze wydarzenia i najświeższe komentarze. Zapraszają Piotr Gociek (Polskie Radio… » więcej 2021-11-16, godz. 09:45 Kpt. Piotr Płuciennik o tym jak ważne jest wsparcie dla żołnierza i działaniach opolskich logistyków na granicy … - Za każde gesty wsparcia jesteśmy wdzięczni, z tego względu, że służba na granicy jest ciężka, szczególnie dla żołnierzy, którzy de facto stoją… » więcej 2021-11-15, godz. 17:22 Dr hab. Adam Drosik o pracach nad innowacyjnym podręcznikiem o zrównoważonym rozwoju - W podręczniku bardzo dużo można zmienić - powiedział prof UO Adam Drosik, dziekan wydziału Nauk o Polityce i Komunikacji Społecznej. Rozmawialiśmy o… » więcej
89101112
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »