Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Bogusław Mrukot o ewolucji od długopisu do komputera…
2019-04-30, 13:00 Autor: Marek Świercz

Bogusław Mrukot o ewolucji od długopisu do komputera, internetu, mediów społecznościowych i inwazji fake newsów

Bogusław Mrukot o ewolucji od długopisu do komputera, internetu, mediów społecznościowych i inwazji fake newsów
- Gdy zaczynałem pracę, do dyspozycji miałem kartkę, długopis i maszynę do pisania. Żeby się z redakcji dodzwonić gdzieś do województwa - oprócz Strzelec Opolskich, gdzie był numer kierunkowy - trzeba było zamawiać rozmowy, jak w "Misiu" - mówił w Loży Radiowej red. Bogusław Mrukot z Nowej Trybuny Opolskiej, zapytany o to, jak w czasie jego dziennikarskiej kariery zmienił się świat mediów. Okazało się, że zmieniło się praktycznie wszystko: długopis zastąpił komputer a płachtę gazety internet i społecznościowe media.
Nasz gość zwraca uwagę na mordercze tempo, jakie narzucił internet, w którym informacje pojawiają się natychmiast. A w realiach wyścigu między redakcjami każdy chce podać newsa jak najszybciej i nie zawsze jest czas, by go dokładnie sprawdzić. A przecież nikt z odbiorców nie będzie czekał na jutrzejsze wydanie gazety, skoro informację może sprawdzić - i to w kilku miejscach - jeszcze tego samego dnia.

- Mamy aktualizacje aktualizacji - komentuje Mrukot. - Na razie pewnie nie ma od tego ucieczki. Nie mieszałbym jednak tradycyjnych mediów z internetem, który tak naprawdę jest nie tyle źródłem informacji, ale miejscem obiegu opinii. Skoro każdy może mówić to, co myśli, albo to, co wydaje mu się, że wie, to dzieli się tym wszystkim. I często wylewa swoje frustracje i pretensje.

Nasz gość mówił także o coraz większym problemie, jakim stają się fake newsy, fałszywe informacje, które są praktycznie niemożliwe do weryfikacji a które są potem błyskawicznie powielane za pośrednictwem mediów społecznościowych. Jego zdaniem, otrzeźwienie przyjdzie jednak prędzej czy później i odbiorcy, którzy nie są zainteresowani fałszywkami i hejtem, stopniowo wrócą do tradycyjnych, prestiżowych mediów, które dają znacznie większe gwarancje rzetelności przekazywanych informacji i nadal potrafią oddzielić informację od komentarza. Co ostatnio niestety wyszło z mody, bo wiele portali czy gazet, przede wszystkim tych zaangażowanych w polityczne spory, manipuluje swoimi czytelnikami już na poziomie tytułów publikowanych materiałów.

- Dla mnie medium wiarygodnym, prestiżowym, jest takie, które potrafi się przyznać do pomyłki i ją prostuje następnego albo jeszcze tego samego dnia, po czym przeprasza swoich odbiorców - tłumaczy Mrukot.

Zobacz także

2021-12-13, godz. 17:22 Jan Tomalik o tym, jak w rozgłośni wyglądały pierwsze godziny wprowadzenia stanu wojennego - Miałem nocny dyżur w radiu, nagle usłyszałem, że przestaliśmy nadawać, zniknął program. W radiu nie może być ciszy, na takie wypadki mieliśmy przygotowane… » więcej 2021-12-13, godz. 13:35 Violetta Porowska o 40 rocznicy stanu wojennego, fundusze kompensacyjnym wizycie ministra zdrowia w Opolu Gościem parlamentarnej odsłony Loży Radiowej była dziś Violetta Porowska, poseł PiS. Rozmawialiśmy o 40 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego i wystawie… » więcej 2021-12-13, godz. 09:22 Bogusław Bardon: Stan wojenny jest traumą, bo Polak do Polaka strzelał. Trzeba powiedzieć wszystkim jak było i jak… - Zabrali mnie z mojego mieszkania, skutego wywieźli na dołek, gdzie spotkałem kolegów wspominał aresztowanie 13 grudnia 1981 roku Bogusław Bardon jeden… » więcej 2021-12-10, godz. 18:22 Młodzieżowa Loża Radiowa o tym dlaczego młodzi odchodzą od Kościoła Niedawno Katolicka Agencja Informacyjna opublikowała głośny "Kościół w Polsce", z którego wynikało, że przez ostatnie ćwierć wieku spadek deklaracji… » więcej 2021-12-10, godz. 13:48 Dr inż. Adam Czubak o projekcie Cyber Eva, który zapewni bezpieczeństwo cybernetyczne Opolscy naukowcy z Politechniki Opolskiej i Uniwersytetu Opolskiego pracują nad stworzeniem aplikacji "Cyber Eva". Ma ona pomoc w zapewnieniu bezpieczeństwa… » więcej 2021-12-10, godz. 09:07 Dr Jarosław Mijas, konsultant ds. pediatrii: bardzo wiele dzieci choruje na covid-19 na Opolszczyźnie, także niemowlęta… - Niestety bardzo dużo dzieci w województwie opolskim choruje na covid-19 i z własnych doświadczeń wiem, że o wielu przypadkach nie wiemy - dr Jarosław… » więcej 2021-12-09, godz. 12:15 Debata "Pracodawcy, związkowcy i eksperci" o naruszeniach praw pracowniczych i pomyśle większych sankcji dla pracod… Gośćmi radowej debaty byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), dr Witold Potwora (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz… » więcej 2021-12-09, godz. 12:14 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z posłem PiS Tomaszem Latosem o głosowanym w sejmie funduszu… Gościem Magdaleny Ogórek był w tym tygodniu Tomasz Latos, poseł PiS i zarazem przewodniczący sejmowej komisji zdrowia. Poseł na gorąco komentował posiedzenie… » więcej 2021-12-09, godz. 09:29 Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa o powodach odrzucenia uwag posła Janusza Kowalskiego do Funduszy Europejskich… - To jest wpisywanie się w politykę PiS-u, która od kilku lat napuszcza obywateli na różne grupy. Dyskryminuje, zwalcza. Pięć samorządów województw… » więcej 2021-12-08, godz. 13:10 Dr Marek Mazurkiewicz o swoich badaniach dotyczących udziału mniejszości narodowych i etnicznych w życiu politycznym… - Komitety mniejszości narodowych i etnicznych są zwolnione z konieczności osiągnięcia 5% progu wyborczego w skali kraju, ale muszą go przekroczyć w okręgu… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »