Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Debata: Czy należy ułatwić cudzoziemcom dostęp…
2019-03-21, 14:35 Autor: Marek Świercz

Debata: Czy należy ułatwić cudzoziemcom dostęp do polskiego rynku pracy? Są dla Polaków uczciwą czy nieuczciwą konkurencją?

Debata: Czy należy ułatwić cudzoziemcom dostęp do polskiego rynku pracy? Są dla Polaków uczciwą czy nieuczciwą konkurencją?
Wyjątkowo burzliwy i wielowątkowy charakter miała debata "Wspólna sprawa" poświęcona propozycjom Konfederacji Lewiatan, która zwróciła się do resortu pracy z wnioskiem o ułatwienie cudzoziemcom dostępu do polskiego rynku pracy. Powód? Z badań wynika, że w roku 2025 w Polsce może brakować nawet 1,5 miliona pracowników.
Dr Witold Potwora, ekonomista z WSZiA, odniósł się tych prognoz z dużą ostrożnością, przytoczył inne raporty mówiące, że właśnie w tym 2025 roku, w wyniku rozwoju technologicznego, nawet 45 procent miejsc pracy zajmą roboty. Trudno więc powiedzieć, ilu ludzi będzie brakować. Ale, dodał, ten pierwszy raport jest o tyle optymistyczny, że zakłada dalszy wzrost gospodarczy.

Grzegorz Kuliś z BCC stwierdził, że Opolski Urząd Wojewódzki jest najsprawniejszy w kraju - wydaje pozwolenia na pracę w ciągu miesiąca, a gdzie indziej czeka się nawet cztery razy dłużej (w efekcie wiele firm z kraju przenosi siedzibę na Opolszczyznę). Stwierdził też, że problemem nie są procedury, ale patologie w placówkach dyplomatycznych, gdzie działają mafie biorące po kilka tysięcy euro za załatwianie pozwoleń, które są przecież bezpłatne.

Sporo emocji wzbudziło pytanie, czy cudzoziemców należy w ogóle sprowadzać do Polski. Grzegorz Adamczyk z Solidarności i Sebastian Koćwin z OPZZ mówili o tym, że mamy w kraju 1,5 miliona osób bez pracy, ale także firmy, również na Opolszczyźnie, gdzie pracuje dziś więcej obcokrajowców niż Polaków. Nasi pracownicy są wypychani z rynku poprzez dumping płacowy. Piotr Pańcześnik z Kongregacji Handlowej zaznaczył, że jego organizacja stanowczo nie zgadza się z takimi praktykami a Kuliś przekonywał, że Ukraińcy wcale nie są tańsi.

Związkowców poparła Anna Bartoszek-Dec z Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego, która poinformowała, że 90 procent wniosków o zezwolenie na pracę dotyczy pracy za płacę minimalną albo za 14,70 zł za godzinę. Dodała także, że coraz więcej jest wniosków o pracę na pół etatu.

Wszyscy zgodzili się, że jest to fikcja i próba oszukania ZUS-u, bo taki pracownik dostaje więcej, tyle że w kopercie. Kuliś apelował, by walką z takimi patologiami zajęły się stosowne instytucje i wsparły w ten sposób uczciwych pośredników pracy.

A jak wielka jest skala problemu? W 1992 roku cudzoziemcami zajmowało się 2 urzędników wojewody, dziś - 25.

Zobacz także

2021-11-18, godz. 11:54 Debata "Pracodawcy, związkowcy – wspólna sprawa" o podatkowych aspektach Polskiego Ładu i pomyśle by pracodawca mógł… Gośćmi dzisiejszej programu byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz Kuliś (BCC) i dr Jerzy… » więcej 2021-11-18, godz. 13:44 Tomasz Kostuś, poseł PO w "Prosto z sejmu" w rozmowie z Magdaleną Ogórek o ustawie o ochronie ganic - Nie ma zgody na psucie prawa, łamanie zapisów konstytucji, chaos i dyletanctwo. Dlatego świadomie głosowaliśmy przeciwko przyjęciu ustawy o ochronie granicy… » więcej 2021-11-18, godz. 09:12 Marek Staszewski, dyrektor Opolskiego Centrum Onkologii o ograniczeniu odwiedzin, inwestycjach i sukcesach lekarzy na arenie… - Staramy się reagować na to co się dzieje, jeżeli chodzi o covid, ponieważ musimy zadbać o bezpieczeństwo naszych pracowników i naszych pacjentów, bo… » więcej 2021-11-16, godz. 12:53 Dr Rafał Wielki o zwalczaniu przestępstw korupcyjnych, badaniach naukowych - Tematyka tej rozprawy była ustalona z moim niestety nieżyjącym już promotorem prof. Jerzym Koniecznym. On dostrzegał potrzebę, żeby zając się szeroko… » więcej 2021-11-17, godz. 07:39 Piotr Bujak o obronie ZOL-u w Głogówku, 0,5 mln złotych z konkursu "Rosnąca odporność", inwestycjach i finansach… - Podstawą jest to, że ZOL w Głogówku, powinien w Głogówku pozostać. To moja reakcja na postawę powiatu prudnickiego – powiedział w samorządowej odsłonie… » więcej 2021-11-17, godz. 07:39 Dr Tomasz Pawłuszko, analityk bezpieczeństwa międzynarodowego z UO o tym, co kryje się za kryzysem na polsko-białoruskiej… - Rosja gra w to, co zawsze. Rosja dominuje w Europie Wschodniej, często wywołuje kryzysy, po to, żeby się o tym mówiło, żeby rozmawiać z Rosją, Putinem… » więcej 2021-11-16, godz. 11:53 "Spięcie" - Magazyn Międzynarodowy Piotr Cywińskiego i Michała Rachonia Gośćmi Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia byli Robert Bąkiewicz, Przemysław Żurawski vel Grajewski oraz Grażyna Ancyparowicz. Wspólnie dyskutowaliśmy… » więcej 2021-11-16, godz. 11:45 "Co tam Panie w polityce?" Prowadzą Piotr Gociek i Piotr Moc W ramach audycji Loża Radiowa, jak w każdy wtorek w samo południe, najnowsze wydarzenia i najświeższe komentarze. Zapraszają Piotr Gociek (Polskie Radio… » więcej 2021-11-16, godz. 09:45 Kpt. Piotr Płuciennik o tym jak ważne jest wsparcie dla żołnierza i działaniach opolskich logistyków na granicy … - Za każde gesty wsparcia jesteśmy wdzięczni, z tego względu, że służba na granicy jest ciężka, szczególnie dla żołnierzy, którzy de facto stoją… » więcej 2021-11-15, godz. 17:22 Dr hab. Adam Drosik o pracach nad innowacyjnym podręcznikiem o zrównoważonym rozwoju - W podręczniku bardzo dużo można zmienić - powiedział prof UO Adam Drosik, dziekan wydziału Nauk o Polityce i Komunikacji Społecznej. Rozmawialiśmy o… » więcej
89101112
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »