Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Debata: Czy należy ułatwić cudzoziemcom dostęp d ...
2019-03-21, 14:35 Autor: Marek Świercz

Debata: Czy należy ułatwić cudzoziemcom dostęp do polskiego rynku pracy? Są dla Polaków uczciwą czy nieuczciwą konkurencją?

Debata: Czy należy ułatwić cudzoziemcom dostęp do polskiego rynku pracy? Są dla Polaków uczciwą czy nieuczciwą konkurencją?
Wyjątkowo burzliwy i wielowątkowy charakter miała debata "Wspólna sprawa" poświęcona propozycjom Konfederacji Lewiatan, która zwróciła się do resortu pracy z wnioskiem o ułatwienie cudzoziemcom dostępu do polskiego rynku pracy. Powód? Z badań wynika, że w roku 2025 w Polsce może brakować nawet 1,5 miliona pracowników.
Dr Witold Potwora, ekonomista z WSZiA, odniósł się tych prognoz z dużą ostrożnością, przytoczył inne raporty mówiące, że właśnie w tym 2025 roku, w wyniku rozwoju technologicznego, nawet 45 procent miejsc pracy zajmą roboty. Trudno więc powiedzieć, ilu ludzi będzie brakować. Ale, dodał, ten pierwszy raport jest o tyle optymistyczny, że zakłada dalszy wzrost gospodarczy.

Grzegorz Kuliś z BCC stwierdził, że Opolski Urząd Wojewódzki jest najsprawniejszy w kraju - wydaje pozwolenia na pracę w ciągu miesiąca, a gdzie indziej czeka się nawet cztery razy dłużej (w efekcie wiele firm z kraju przenosi siedzibę na Opolszczyznę). Stwierdził też, że problemem nie są procedury, ale patologie w placówkach dyplomatycznych, gdzie działają mafie biorące po kilka tysięcy euro za załatwianie pozwoleń, które są przecież bezpłatne.

Sporo emocji wzbudziło pytanie, czy cudzoziemców należy w ogóle sprowadzać do Polski. Grzegorz Adamczyk z Solidarności i Sebastian Koćwin z OPZZ mówili o tym, że mamy w kraju 1,5 miliona osób bez pracy, ale także firmy, również na Opolszczyźnie, gdzie pracuje dziś więcej obcokrajowców niż Polaków. Nasi pracownicy są wypychani z rynku poprzez dumping płacowy. Piotr Pańcześnik z Kongregacji Handlowej zaznaczył, że jego organizacja stanowczo nie zgadza się z takimi praktykami a Kuliś przekonywał, że Ukraińcy wcale nie są tańsi.

Związkowców poparła Anna Bartoszek-Dec z Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego, która poinformowała, że 90 procent wniosków o zezwolenie na pracę dotyczy pracy za płacę minimalną albo za 14,70 zł za godzinę. Dodała także, że coraz więcej jest wniosków o pracę na pół etatu.

Wszyscy zgodzili się, że jest to fikcja i próba oszukania ZUS-u, bo taki pracownik dostaje więcej, tyle że w kopercie. Kuliś apelował, by walką z takimi patologiami zajęły się stosowne instytucje i wsparły w ten sposób uczciwych pośredników pracy.

A jak wielka jest skala problemu? W 1992 roku cudzoziemcami zajmowało się 2 urzędników wojewody, dziś - 25.

Zobacz także

2019-04-19, godz. 14:11 Radosław Majgier z młodzieżówki Kukiz'15 o jej działalności i planach - Nasza młodzieżówka jest liczna, ciągle zgłaszają się nowe osoby - powiedział w Młodzieżowej Loży Radiowej Radosław Majgier z młodzieżówki Kukiz'15. Różnimy ... » więcej 2019-04-19, godz. 15:18 St. aspirant Karol Brandys i nadkomisarz Hubert Adamek o tym, jak nie dać się naciąć na oszustwo "na wnuczka" - Oszustwa "na wnuczka" to wciąż poważny problem. W zeszłym roku w naszym województwie kilkanaście osób zostało oszukanych w sumie na milion złotych. W pierws ... » więcej 2019-04-18, godz. 14:43 WSPÓLNA SPRAWA Czy warto przeprowadzać test przedsiębiorcy, czyli powszechną lustrację samozatrudnionych? Na polskim rynku pracy mamy problem z tzw. samozatrudnieniem i warto byłoby sprawie przyjrzeć się bliżej, ale proponowany przez resort finansów test przedsięb ... » więcej 2019-04-18, godz. 14:30 Adrian Czubak, wojewoda opolski o strajku nauczycieli, obwodnicy Brzegu, programie Niepodległa i strajku pracowników s ... - Chciałem bardzo gorąco podziękować panu kuratorowi oświaty, bo wykonał wspaniałą pracę. Dziękuję też serdecznie i gorąco wszystkim osobom, które pomogły prz ... » więcej 2019-04-17, godz. 13:59 EUROWYBORY Rafał Tkacz o tym, kto walczy o mandat europosła w naszym okręgu - Gdybyśmy rozmawiali we wtorek wieczorem, to powiedziałbym, że mamy w naszym okręgu sześć zarejestrowanych komitetów i 60 kandydatów. Ale wczoraj późnym wiec ... » więcej 2019-04-16, godz. 15:07 Dr Barbara Radecka o certyfikacie dla Opolskiego Centrum Onkologii, roli pracownika niemedycznego w procesie leczenia ... Opolskie Centrum Onkologii otrzymała certyfikat potwierdzający jakość usług w zakresie leczenia chorób piersi, Certyfikat przyznaje niezależna komisja Międzyn ... » więcej 2019-04-16, godz. 14:09 Piotr Wach, radny sejmiku o sytuacji na rynku pracy w regionie oraz kondycji opolskiej branży turystycznej - Coraz większa grupa przedsiębiorców w województwie opolskim może borykać się z brakiem rąk do pracy - powiedział w Loży Radiowej Piotr Wach, przewodniczący ... » więcej 2019-04-15, godz. 14:37 Tomasz Kostuś o grze o tron szefa PO w regionie, strajku nauczycieli i sondażach poparcia przed wyborami - Prawdziwa gra o tron jest w PiS - powiedział w Loży Radiowej Tomasz Kostuś, poseł Platformy Obywatelskiej, pytany o to, czy w opolskich strukturach partii b ... » więcej 2019-04-15, godz. 14:34 Katarzyna Czochara, Joanna Czochara i Mieczysław Partyczny o programie tegorocznego Święta Flagi w Moszczance - Tegoroczne Święto Flagi w Moszczance będzie miało charakter wyjątkowy. Otrzymaliśmy narodowy patronat prezydenta RP Andrzeja Dudy i honorowy patronat premie ... » więcej 2019-04-12, godz. 14:00 EUROWYBORY Krzysztof Śmiszek o tym, że Wiosna ma się dobrze i chce więcej Europy w Polsce - Pogłoski o śmierci Wiosny są stanowczo przedwczesne. Ostatni sondaż daje nam 12 procent poparcia w wyborach do polskiego parlamentu - mówił w Loży Radiowej ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »