Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Violetta Koper-Staszowska i Wiesław Kucharski o…
2018-12-18, 09:06 Autor: Marek Świercz

Violetta Koper-Staszowska i Wiesław Kucharski o suszy, zalesianiu, ekologii, miejskich dzikach i powrocie wilków

Violetta Koper Staszowska i Wiesław Kucharski o suszy, zalesianiu, ekologii, miejskich dzikach i powrocie wilków
- Wilki to dziś gatunek ekspansywny. Mamy zarejestrowane watahy w nadleśnictwie Gidle, Złoty Potok, ostatnio znaleziono martwą waderę w nadleśnictwie Brynek. Wilki są także u was: w nadleśnictwach Zawadzkie, Kluczbork czy Kup - stwierdzili w Loży Radiowej dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach Wiesław Kucharski i rzecznik dyrekcji Wioletta Koper-Staszowska.
Nasi goście przypomnieli, że zaraz po wojnie państwo płaciło za każdego upolowanego wilka, więc populacja tych drapieżników została mocno przetrzebiona, ale potem zostały objęte ścisłą ochroną i zaczęło ich przybywać. Choć ekolodzy, optujący za utrzymaniem całkowitej ochrony wilków, twierdzą, że jest ich w Polsce może kilkaset sztuk, to myśliwi i leśnicy są przekonani, że jest ich znacznie więcej. I może przyjść moment, gdy dojdzie do ataku na człowieka, po którym ochrona wilka zostanie uchylona. Choć wilki podobno unikają kontaktu z ludźmi.

Przedstawiciele Lasów Państwowych opowiadali też o ekspansji innych gatunków, w dużej mierze sprowokowanej przez człowieka. Przykładem są dziki, które - jak żartują myśliwi - łatwiej spotkać przy miejskim śmietniku niż w lesie. Podobno przy Centralnym Szpitalu Klinicznym w Ligocie żeruje stado dzików, które są dokarmiane przez pacjentów wyrzucających jedzenie przez okno. I mogą się czuć bezpiecznie, bo miasta nie są objęte obwodami łowieckimi, więc nikt tam do dzików nie strzela.

Z naszymi gośćmi rozmawialiśmy także o ekologicznych aspektach zalesiania, między innymi o tzw. leśnych gospodarstwach węglowych. Oczywiście nie chodzi tu o tworzenie w lasach kopalni, ale o taką przebudowę ekosystemów leśnych, które pozwolą im na pochłanianie większej ilości dwutlenku węgla. Tereny, które można jeszcze zalesić, są ograniczone, dlatego w grę wchodzi swoiste zagęszczanie lasów, na przykład poprzez podsadzanie między drzewami iglastymi drzew liściastych. Podobny cel ma program budowy domów z drewna, które również będą miały możliwość absorpcji CO2. Pomysły te zaprezentowano na szczycie klimatycznym w Katowicach, budząc pewne niedowierzanie środowisk ekologicznych. Ale, jak zapewnili nasi goście, leśnicy to ekolodzy-praktycy, którzy dobrze wiedzą, co robią.

Zobacz także

2021-10-28, godz. 09:57 Zuzanna Donath-Kasiura o trudnej sytuacji finansowej opolskich szpitali w wyniku pandemii i zwrotach pieniędzy do NFZ… - Odpowiedzi jeszcze nie ma, bo dopiero wczoraj zostały wystosowane pisma do premiera, ministra zdrowia, naszego wojewody, do wszystkich opolskich parlamentarzystów… » więcej 2021-10-27, godz. 17:05 Łukasz Sowada, przewodniczący Rady Miasta Opola o jutrzejszych (28.10) obradach radnych Pan prof. Słodczyk, to bardzo znana postać nauki rozpoznawana nie tylko w Opolu ale i w kraju i na arenie międzynarodowej. To także organizator konferencji… » więcej 2021-10-27, godz. 12:18 Jacek Fior, radny Namysłowa z Koalicji Samorządowej o konflikcie radnych z burmistrzem - Trudno nam się podchodzi do tych sesji. Od lipca nic się nie zmieniło, burmistrz przy pomocy przewodniczących zwołuje sesje tylko w trybie nadzwyczajnym… » więcej 2021-10-27, godz. 08:59 Aleksander Iszczuk, naczelnik wydziału oświaty w Opolu o stanie oświaty w czasie pandemii - Pierwszy lockdown, to szok i organizacyjny i sprzętowy po stronie szkoły i rodziców. Było to na zasadzie, niech każdy sobie radzi jak potrafi - powiedział… » więcej 2021-10-26, godz. 17:00 Spięcie - Magazyn Międzynarodowy Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia o sytuacji wyborczej w Czechach, Francji i na… W polityce międzynarodowej ostatnio dzieje się naprawdę dużo, a co ciekawe wiele z tych wydarzeń, które mają (lub będą miały miejsce w nieodległej przyszłości)… » więcej 2021-10-26, godz. 13:24 Co tam Panie w polityce? Prowadzą Joanna Matlak i Piotr Gociek To obfita w wydarzenia polityczne końcówka października. W ubiegłym tygodniu odbyła się debata i dyskusja wokół praworządności w Polsce, europosłowie… » więcej 2021-10-26, godz. 09:35 Violetta Porowska o 107 inwestycjach, które będą realizowane na terenie Opolszczyzny w ramach pierwszej edycji Polskiego… - Na stole jest pół miliarda złotych dla całej Opolszczyzny. Można powiedzieć, że prawie wszystkie samorządy dostały dofinansowanie, czyli bezzwrotne… » więcej 2021-10-25, godz. 16:57 Mieczysław Wojtaszek o radzie ds. polityki senioralnej i programach dla seniorów, które mogą realizować samorządy - Przy wojewodzie powołano dziś 14 osób ds. polityki senioralnej - powiedział w Popołudniowej Loży Radiowej Mieczysław Wojtaszek, dyrektor wydziału polityki… » więcej 2021-10-25, godz. 15:17 Lidia Ułanowska o deinstytucjonalizacji usług dla seniorów - Jak najwięcej usług dla seniorów powinno być w środowisku. To czas deinstytucjonalizacji usług – powiedziała w Popołudniowej Loży Lidia Ułanowska… » więcej 2021-10-25, godz. 16:42 Sławomir Kłosowski o 0,5 mld złotych na inwestycje dla opolskich samorządów z Polskiego Ładu - Nie byłoby tych pieniędzy gdyby nie to, że wnioski przygotowane przez samorządowców były na naprawdę wysokim poziomie – powiedział w Popołudniowej… » więcej
1213141516
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »