Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Tomasz Kostuś o spotkaniach z Polakami na Ukrainie…
2018-12-03, 15:21 Autor: Ewa Skrabacz

Tomasz Kostuś o spotkaniach z Polakami na Ukrainie i o niezbędnej pomocy dla nich

Tomasz Kostuś o spotkaniach z Polakami na Ukrainie i o niezbędnej pomocy dla nich
- Na Wschodzie żyje około 1,5 mln naszych rodaków. 900 tys. na Ukrainie. Ich problemy są związane głównie z sytuacją bytową, socjalną. Zadaniem naszego rządu, parlamentu jest pomagać Polakom mieszkającym poza granicami, szczególnie tam, gdzie sytuacja jest najtrudniejsza- mówił Tomasz Kostuś, poseł PO, członek sejmowej Komisji Łączności z Polakami za Granicą.
- W ramach wyjazdowego posiedzenia komisji udaliśmy się na Ukrainę. Był to wyjazd krótki, trzydniowy, ale bardzo intensywny. Mieliśmy okazję spotkać się z Polakami z różnych środowisk. Była to młodzież szkolna, akademicka. Otwieraliśmy wspólnie Czwarte Dni Młodzieży Polskiej na Ukrainie, mieliśmy okazję wizytować najważniejsze inwestycje adresowane do naszych rodaków. Składaliśmy wiązanki w miejscach szczególnych dla Polaków, dla naszej historii, tożsamości, a więc w Czarnym Lesie koło Stanisławowa czy na Cmentarzu Orląt Lwowskich. Były to przejmujące chwile. Przede wszystkim rozmawialiśmy jednak z Polakami. Nie tylko w dużych ośrodkach, jak Lwów czy Stanisławów, ale również na głębokiej prowincji: w świetlicach, w parafiach, w domach polskich – relacjonował poseł.

- W tym roku mija 10 lat od wprowadzenia Karty Polaka, czyli dokumentu potwierdzającego przynależność do narodu polskiego i ułatwiającego np. osiedlenie się w Polsce. Gdy wprowadzano Kartę Polaka konsulowie jeździli w teren i najpierw przyjmowali wnioski, a potem wracali z dokumentami. Dziś trzeba przyjechać do dużego ośrodka i na miejscu załatwiać formalności. Dla ludzi z odległych miejscowości, którzy muszą poświęcić czas, ale i pieniądze, by dotrzeć do urzędu, jest to olbrzymie utrudnienie. Nasze spotkania m.in. w Konsulacie Generalnym były formą interwencji w tej właśnie sprawie – informował Kostuś.

Naszego gościa zapytaliśmy także o koalicyjne plany opozycji i rozmowy z SLD.

- Jeżeli SLD pójdzie samo negocjować z Koalicją Obywatelską, to bez wątpienia siła negocjacji będzie zdecydowanie słabsza, niż w sytuacji gdy pójdzie negocjować jako zjednoczona lewica. Zatem porada, rekomendacja dla pana Czarzastego, dla całego środowiska lewicy jest taka, by połączyli siły, bo wtedy sprawczość, skuteczność negocjacji będzie większa. Innymi słowy, do wyborów europarlamentu musimy iść jako zjednoczona opozycja – stwierdził Kostuś.

Zobacz także

2021-11-29, godz. 18:10 Bartłomiej Kałużny, koordynator ds. promocji Szlachetnej Paczki na Opolszczyźnie o skali biedy i potrzebie pomagan… - Raport biedy publikowany jest co roku. Poniżej granicy skrajnego ubóstwa żyje ponad 2 mln Polaków, a w 2020 r. przybyło ich 400 tys., w tym 100 tys. stanowią… » więcej 2021-11-29, godz. 11:30 Senator PiS Jerzy Czerwiński o senackich poprawkach w sprawie ochrony granic, sytuacji geopolitycznej w kontekście kryzysu… - Te poprawki mają na celu wybić tej ustawie zęby - powiedział w Południowej Loży Radiowej Jerzy Czerwiński, senator PiS o poprawkach przegłosowanych w… » więcej 2021-11-29, godz. 09:15 Monika Bartel o wstępnych wynikach spisu rolnego w województwie opolskim - Wyniki powszechnego spisu rolnego 2020 wskazują na dalsze przemiany rolnictwa, jego specjalizację, koncentrację i regionalizację produkcji rolnej - powiedziała… » więcej 2021-11-26, godz. 17:41 Młodzieżowa Loża Radiowa o rozwiązaniach, które mogłyby pomóc w walce z pandemią koronawirusa Gośćmi Młodzieżowej Loży byli dziś Kaja Jarema (PL 2050), Dawid Rygol (stowarzyszenie Od Nowa) i Igor Hetlof - Rydzyński (Młodzi Demokraci, PO). » więcej 2021-11-26, godz. 13:15 Rafał Bartek o zmianach na niemieckiej scenie politycznej i pracy doktorskiej o determinantach poparcia dla Mniejszości… - Nas oczywiście najbardziej interesują kwestie dotyczące mniejszości - mówił w Południowej Loży Rafał Bartek, przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego… » więcej 2021-11-26, godz. 09:34 Dr Diana Rokita-Poskart, ekonomistka z Politechniki Opolskiej o tarczy antyinflacyjnej - Na pewno rozwiązania służące obniżce podatków pośrednich takich jak VAT czy akcyza mogą pomóc w obniżeniu inflacji - powiedziała dr Diana Rokita-Poskart… » więcej 2021-11-25, godz. 13:08 Debata "Pracodawcy, związkowcy – wspólna sprawa" o pomysłach rządu na walkę z szarą strefą i paszportach covidowych… Gośćmi debaty byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz Adamczyk (Solidarność), dr Jerzy Szeliga… » więcej 2021-11-25, godz. 09:14 Łukasz Sowada, przewodniczący Rady Miasta Opola o stanowisku dot. sytuacji na granicy, podwyżkach cen biletów MZK i… - Wydaje mi się ,że to szerzej zorganizowana akcja przez przedstawicieli PiS w terenie, podobne oświadczenia także do innych samorządów w pływały i będą… » więcej 2021-11-24, godz. 17:15 Katarzyna Kownacka o swojej pracy doktoranckiej dotyczącej mniejszości niemieckiej a konkretnie zmian poparcia w wyborach… Gościem Popołudniowej Loży Radiowej była dziś Katarzyna Kownacka, która z wyróżnieniem obroniła pracę doktorancką pt. "Determinanty zmian poparcia dla… » więcej 2021-11-24, godz. 13:45 Dorota Koncewicz o trwającej wiele lat batalii o obwodnicę Niemodlina, zakończeniu inwestycji, radości mieszkańców… - Jestem przeszczęśliwa, że ta inwestycja na którą moi mieszkańcy czekali tyle lat, podobnie jak i ja, wreszcie doczekała się szczęśliwego finału. Wreszcie… » więcej
678910
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »