Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Ks. prof. Konrad Glombik o tym, że nikomu nie można…
2018-04-26, 14:49 Autor: Justyna Krzyżanowska

Ks. prof. Konrad Glombik o tym, że nikomu nie można odbierać prawa do życia i o tym, że nawet w beznadziejnych przypadkach pozostaje empatia i modlitwa

Ks. prof. Konrad Glombik o tym, że nikomu nie można odbierać prawa do życia i o tym, że nawet w beznadziejnych przypadkach pozostaje empatia i modlitwa
- Prawo do życia jest podstawowym prawem człowieka, prawem ponadpaństwowym, nikt nie ma prawa mu go odbierać - mówił w Loży Radiowej ks. prof. Konrad Glombik z Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Opolskiego, komentując bulwersujący cały świat przypadek umierającego chłopczyka z Liverpoolu, którego miejscowi lekarze nie chcą już leczyć.
Przypomnijmy: lekarze, którzy - zgodnie z brytyjskimi przepisami - reprezentują dwuletniego Alfiego Evansa przed sądem, uznali, że jego dalsze leczenie jest bezzasadne. W konsekwencji sąd stanął po ich stronie i odrzucił apelację zrozpaczonych rodziców, którzy domagali się, by chłopczyka przewieźć do kliniki w Watykanie, gdzie lekarze gotowi są kontynuować terapię. W tej sprawie interweniował papież Franciszek I, do królowej Elżbiety II i parlamentu brytyjskiego trafiła petycja podpisana przez prawie ćwierć miliona ludzi, po stronie dziecka opowiedzieli się także polscy politycy z prezydentem Andrzejem Dudą na czele.

- Prawo, które występuje przeciwko prawu człowieka do życia, jest po prostu złym prawem - mówił nasz gość.

Ks. prof. Glombik podkreślił także fakt całkowitego ubezwłasnowolnienia rodziców, którym odebrano prawo do decydowania o losie własnego dziecka.

- Takie praktyki pamiętamy z krajów totalitarnych, dzieci odbierał bliskim nazizm i komunizm. Te systemy uzurpowały sobie także prawo decydowania o tym, kto zasługuje na życie a kto jest społeczeństwo zbędny i powinien zostać zlikwidowany - mówił nasz gość, podkreślając, że to typowa eugeniczna praktyka.

Jego zdaniem, nawet jeśli lekarze uznają stan pacjenta za beznadziejny, ludziom pozostaje nadzieja, wiara i modlitwa.

- Tu każdy gest empatii jest ważny - przekonuje.

Zobacz także

2021-11-09, godz. 10:46 Witold Zembaczyński, poseł Nowoczesnej o wyborach wewnętrznych w partii, zarządzie regionu opolskiego oraz tym, czy… - Dziękuje za kolejny kredyt zaufania, przy jednym głosie wstrzymującym się - powiedział poseł Witold Zembaczyński przewodniczący Nowoczesnej na Opolszczyźnie… » więcej 2021-11-08, godz. 17:09 Stanisław Niewiński o badaniach nad klasyczną chińską myślą polityczną w kontekście wpływu na współczesne … Gościem Radia Opole był dziś dr Stanisław Niewiński z Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Opolu oraz wykładowca na Uniwersytecie Opolskim. Doktor… » więcej 2021-11-08, godz. 13:35 Katarzyna Czochara o migrantach szturmujących granicę, Polskim Ładzie i inwestycjach w opolskich samorządach, zmianach… - Sytuacja na granicy wschodniej jest naprawdę bardzo trudna. Powiem po raz kolejny krytyczne słowa w kierunku opozycji, kiedy ta sytuacja w ogóle się pojawiła:… » więcej 2021-11-08, godz. 09:00 Marcin Oszańca, nowy prezes PSL na Opolszczyźnie o "odbiciu" powiatu kluczborskiego, współpracy z Niemcami i Ślązakami… - Jeżeli chodzi o powiat kluczborski to widzę możliwość współpracy z opcją, która sprawuje władzę - powiedział w Porannej Loży Radiowej Marcin Oszańca… » więcej 2021-11-05, godz. 19:17 "Młodzieżowa Loża Radiowa" o tym, że Polska wraz z innymi państwami zdecydowała o odejściu od węgla Podczas konferencji klimatycznej COP 26 Polska wraz z innymi państwami zdecydowała o odejściu od węgla. Jak ten ruch oceniają partyjne młodzieżówki, które… » więcej 2021-11-05, godz. 15:33 Michał Wojczyszyn z PNT w Opolu o programie Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości i ułatwieniach dla start'upów… Michał Wojczyszyn z Parku Naukowo-Technologicznego w Opolu mówił dziś o Światowym Tygodniu Przedsiębiorczości, który rozpocznie się w poniedziałek (08.11)… » więcej 2021-11-04, godz. 11:12 Dr Jarosław Mijas, konsultant wojewódzki ds. pediatrii o pandemii kompensacyjnej, braku miejsc w szpitalach dla dzieci… - Mamy tak zwaną epidemię kompensacyjną - powiedział w Porannej Loży Radiowej dr Jarosław Mijas, konsultant wojewódzki ds. pediatrii. - Mieliśmy lockdown… » więcej 2021-11-04, godz. 11:11 Debata "Pracodawcy, związkowcy. Wspólna sprawa" W środę Rada Polityki Pieniężnej znów podniosła stopy procentowe o trzy czwarte punktu procentowego i jest to wskaźnik wyższy, niż spodziewali się tego… » więcej 2021-11-04, godz. 09:38 Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o 4 fali pandemii w regionie i apelu do personelu medycznego - Są pierwsze efekty. Lekarze zgłaszają się do pracy w szpitalu tymczasowym w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Opolu - powiedział w Porannej Loży Radiowej… » więcej 2021-11-03, godz. 17:33 Dr hab. Witold Potwora o badaniach dotyczących innowacyjnych firm w regionie i planach badawczych na kolejne lata - Przyczyną podjęcia badań nad innowacyjnością opolskich przedsiębiorstw był wcześniejszy referat, który był pokłosiem badań prowadzonych na rzecz… » więcej
1011121314
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »