Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Zuzanna Donath-Kasiura o tym, o co chodzi w unijnej…
2018-01-24, 14:32 Autor: Marek Świercz

Zuzanna Donath-Kasiura o tym, o co chodzi w unijnej obywatelskiej inicjatywie w sprawie przyjęcia Minority Safe Pack

Zuzanna Donath-Kasiura o tym, o co chodzi w unijnej obywatelskiej inicjatywie w sprawie przyjęcia Minority Safe Pack
- Chcielibyśmy, żeby członkowie mniejszości narodowych i etnicznych mogli korzystać z takich samych form unijnego wsparcia, jak na przykład rolnicy ze swoimi dopłatami - mówiła w Loży Radiowej Zuzanna Donath-Kasiura, sekretarz Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim, opowiadając o inicjatywie wprowadzenia tzw. Minority Safe Pack, czyli zestawu praw mniejszości gwarantowanych przez unijne prawo.
Nasz gość mówi, że w tej chwili o prawach mniejszości mówią tylko ramowe konwencje, natomiast konkretne uregulowania są kształtowane na poziomie państw członkowskich. W efekcie w każdym kraju unii obowiązują inne przepisy. Dlatego FUEN, czyli organizacja zrzeszająca wszystkie mniejszości narodowe i etniczne w unii, zdecydowała się wystąpić z własną obywatelską inicjatywą ustawodawczą. By stosowny unijny proces legislacyjny ruszył, trzeba zebrać do kwietnia milion podpisów.

- My zobowiązaliśmy się, że zbierzemy 30 tysięcy. Na razie mamy 8 tysięcy, przyznam, że liczyliśmy na to, że pójdzie łatwiej - mówi Donath-Kasiura.

Na pytanie, czy ostatnie zamieszanie w Katalonii nie zniechęci unijnych polityków do podjęcia drażliwego tematu praw mniejszości, nasz gość odpowiada, że Minority Safe Pack nie wiążę się ze zmianą granic czy zmianą prawa, dlatego inicjatywa jej zdaniem nie powinna budzić politycznych kontrowersji. Donath-Kasiura tłumaczy, że chodzi tu przede wszystkich o ochronę języków mniejszości, szkolnictwo, ochronę dziedzictwa kulturowego czy status bezpaństwowców, na przykład Rosjan w krajach bałtyckich.

Naszego gościa spytaliśmy przy okazji, czy liderzy Mniejszości Niemieckiej w Polsce zmienili swoje zdanie na temat uznania Ślązaków za mniejszość etniczną. Do tej pory opinia polskich Niemców, podobnie zresztą jak polskich sądów i prawicowych partii, była negatywna.

- Na pewno warto o tym rozmawiać, bo sytuacja jest tu dynamiczna - odpowiedziała ostrożnie i nieco wymijająco sekretarz TSKN.

Zobacz także

2021-12-13, godz. 17:22 Jan Tomalik o tym, jak w rozgłośni wyglądały pierwsze godziny wprowadzenia stanu wojennego - Miałem nocny dyżur w radiu, nagle usłyszałem, że przestaliśmy nadawać, zniknął program. W radiu nie może być ciszy, na takie wypadki mieliśmy przygotowane… » więcej 2021-12-13, godz. 13:35 Violetta Porowska o 40 rocznicy stanu wojennego, fundusze kompensacyjnym wizycie ministra zdrowia w Opolu Gościem parlamentarnej odsłony Loży Radiowej była dziś Violetta Porowska, poseł PiS. Rozmawialiśmy o 40 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego i wystawie… » więcej 2021-12-13, godz. 09:22 Bogusław Bardon: Stan wojenny jest traumą, bo Polak do Polaka strzelał. Trzeba powiedzieć wszystkim jak było i jak… - Zabrali mnie z mojego mieszkania, skutego wywieźli na dołek, gdzie spotkałem kolegów wspominał aresztowanie 13 grudnia 1981 roku Bogusław Bardon jeden… » więcej 2021-12-10, godz. 18:22 Młodzieżowa Loża Radiowa o tym dlaczego młodzi odchodzą od Kościoła Niedawno Katolicka Agencja Informacyjna opublikowała głośny "Kościół w Polsce", z którego wynikało, że przez ostatnie ćwierć wieku spadek deklaracji… » więcej 2021-12-10, godz. 13:48 Dr inż. Adam Czubak o projekcie Cyber Eva, który zapewni bezpieczeństwo cybernetyczne Opolscy naukowcy z Politechniki Opolskiej i Uniwersytetu Opolskiego pracują nad stworzeniem aplikacji "Cyber Eva". Ma ona pomoc w zapewnieniu bezpieczeństwa… » więcej 2021-12-10, godz. 09:07 Dr Jarosław Mijas, konsultant ds. pediatrii: bardzo wiele dzieci choruje na covid-19 na Opolszczyźnie, także niemowlęta… - Niestety bardzo dużo dzieci w województwie opolskim choruje na covid-19 i z własnych doświadczeń wiem, że o wielu przypadkach nie wiemy - dr Jarosław… » więcej 2021-12-09, godz. 12:15 Debata "Pracodawcy, związkowcy i eksperci" o naruszeniach praw pracowniczych i pomyśle większych sankcji dla pracod… Gośćmi radowej debaty byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), dr Witold Potwora (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz… » więcej 2021-12-09, godz. 12:14 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z posłem PiS Tomaszem Latosem o głosowanym w sejmie funduszu… Gościem Magdaleny Ogórek był w tym tygodniu Tomasz Latos, poseł PiS i zarazem przewodniczący sejmowej komisji zdrowia. Poseł na gorąco komentował posiedzenie… » więcej 2021-12-09, godz. 09:29 Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa o powodach odrzucenia uwag posła Janusza Kowalskiego do Funduszy Europejskich… - To jest wpisywanie się w politykę PiS-u, która od kilku lat napuszcza obywateli na różne grupy. Dyskryminuje, zwalcza. Pięć samorządów województw… » więcej 2021-12-08, godz. 13:10 Dr Marek Mazurkiewicz o swoich badaniach dotyczących udziału mniejszości narodowych i etnicznych w życiu politycznym… - Komitety mniejszości narodowych i etnicznych są zwolnione z konieczności osiągnięcia 5% progu wyborczego w skali kraju, ale muszą go przekroczyć w okręgu… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »